Скандална реклама: Легално ли е вече шмъркането
Скандална реклама на алтеративната енергийна напитка SNIFF BULL ENERGY DUST успя да взриви интернет.
Известната (и като певица) Диона рекламира продукт, който „действа незабавно, държи те буден, повишава концентрацията и фокуса, не съдържа вредни вещества, а е натурален извлек от природни съставки“. Прахчето бива рекламирано като напълно безопасно, съдържащо "мака, тирозин, Л-теанин, кофеин и таурин, без захари, без тютюн и никотин, веган, лабораторно тествано". В самото видео тя го приема по начин, който повтаря едно към едно шмъркането на дрога.
Постът на Диона в Инстаграм
>>> Енергийните напитки влияят негативно на съня на младите хора
Към момента постът е изтрит, а компанията разпространител е глобена от КЗП, като основанието е "липса на адрес на търговеца на уеб сайта, както и форма за отказ от поръчката". Оказва се, че още преди месец КЗП са били сезирани за въпросния продукт, както и са отправили запитване към Министерството на здравеопазването относно състава и статуса на самия "енергиен прах".
Не закъсня и отговорът на Министерство на здравеопазването
"В Министерството на здравеопазването е постъпил сигнал за онлайн продажбата на продукти, които се рекламират като „енергиен сниф“ и се приемат назално – чрез вдишване през носа. Въпросните продукти не са разрешавани от Министерството на здравеопазването.
Ведомството е предприело незабавни действия за извършване на проверка. Такава ще бъде направена и от Комисията за защита на потребителите. Сезирани са също Агенцията по безопасност на храните и Изпълнителната агенция по лекарствата.
В случая се касае за нови продукти, с нестандартен начин на употреба, неясна законова квалификация и съставки, създаващи потенциален риск за здравето при прекомерна употреба.
Така представената информация е подвеждаща за потребителите, тъй като в сайтовете на въпросните продукти се посочва, че те не съдържат характерни за храните съставки (глутен, захар), че са веган или че са еквивалент на енергийни напитки.
Предстои съвместната проверка на компетентните органи да установи произхода на продуктите, за да бъде извършена оценка за безопасността при очакваната им употреба."
Резултатите от проверките
На 29 август 2024 г. екипите на РЗИ заедно с представители на Комисията за защита на потребителите и на полицията проверяват повече от 150 търговски обекта в цялата страна.
Енергийният прах е открит в областите София, Благоевград, Монтана, Пловдив, Хасково, Стара Загора, Сливен, Бургас и Варна.
Проверяващите екипи установяват, че продуктът се продава в различни количества – между 2 и 10 броя опаковки. Етикетите са на български език, посочени са партиден номер, цена и срок на годност.
От продажба са спрени 180 опаковки.
„В момента установяваме състава на продуктите, изискваме документи от производителя и от вносителя. Целта е продуктът да бъде класифициран и да стане ясно дали е храна или нещо друго“, коментира пред Нова телевизия Илия Тасев от дирекцията за опазване на общественото здраве, здравния контрол и правата на пациентите в Министерството на здравеопазването. Експертът уточнява, че все още не са установили дали наистина енергийният прах е от Австрия, както е посочено на опаковката.
Проверяващите установяват още, че има разминаване в информацията, посочена на сайта и тази на опаковките при някои от продуктите. „Не би трябвало да буди съмнение, че имаме забранена съставка. Начинът на употреба обаче може да има неблагоприятно въздействие върху здравето, защото съдържа кофеин и таурин, които водят до нервна възбудимост“, казва Илия Тасев и допълва, че притеснение буди още и това, че енергийният прах не е дозиран, което значи, че дозата се определя от човека, който го приема и поради липса на информация може да се стигне до предозиране.
На 11 септември 2024 г. стана ясно, че въвеждат пълната забрана на енергийните прахчета. Решението на Комисията за защита на потребителите (КЗП) е незабавно да бъдат изтеглени от пазара продуктите, които биват представяни като алтернатива на енергийните напитки и се вдишват през носа.
По време на среща в Министерството на здравеопазването министър Галя Кондева и председателката на КЗП Мария Филипова се запознават с вече изготвени експертни становища.
Експертите от Националния център по обществено здраве и анализи и от Експертния съвет по специалността „УНГ болести“ е, че тези продукти и начинът им на употреба чрез вдишване, който определено е нестандартен, представляват риск. Не е ясно как се извършва дозирането, нито количеството вещество в една доза. Системната им употреба може да доведе до изтъняване на носната лигавица, перфорация на преградата на носа и да блокира дихателните пътища.
Именно това е в основата на незабавното решение за забраната на така нареченият енергиен сниф. Продуктите, които в момента са в търговската мрежа ще бъдат изтеглени.
Нова мода или колко безотговорни може да бъдем вкупом
За честта на обществото е добре да отбележим, че рекламата на въпросното прахче възбуди яростна реакция. Друг е въпросът, как въобще се стигна до възможността подобно нещо да се разпространява, рекламира, както и продава без никакви проблеми. Но пък всички знаем какво се случва с райския газ, нали?
>>> Райският газ – причина за парализа сред все повече млади хора
Но пък младите хора едва ли ще си зададат този въпрос. По-вероятно е "да се доверят на опита", както ги съветва Диона, певицата, която с толкова финес рекламира чудната енергийна "напитка" за шмъркане. Добре е да припомним, че дамата беше задържана през януари в столицата докато шофира. Кръвната й проба показа наличие на кокаин, а тя заяви, че просто е пила нурофен.
Мнението на специалистите
Д-р Йордан Стефанов, който е специалист по микробиология, публикува в популярната си Facebook страница „Наука и критично мислене“ текст, в който споделя, че се полагат сериозни усилия да бъде наложена нова мода сред по-младото поколение – приема на коктейл от стимулиращи вещества под формата на прах, който се шмърка.
"Идеята е да се замести класическото пиене на кафе (например) с твърдението, че като шмъркаш като наркоман, стимулиращите вещества ще се абсорбират по-добре и мигновено ще получите прилив на енергия.
Проблемът е, че обещанията в сайта на продукта са несъстоятелни - "бърз, мигновен, светкавичен прилив на енергия". Оказва се например, че в лабораторни условия абсорбцията на малки количества кофеин чрез вдишване е до 72 пъти по-слаба в сравнение с приема по орален път (чрез пиене на напитка).
Макар търговците от sniffbul да ви обещават, че ако шмъркате кофеин като наркомани, веднага ще получите ударна доза енергия, то това със сигурност няма да се случи. Нещо повече - прилив на енергия ще получите, ако изпиете едно обикновено кафе...
Sniffbull твърдят, че безопасността е "доказана лабораторно", но тя не се доказва с лабораторни анализи... Проблемът идва от това, ако някой изшмърка всички 20 дози едновременно, което се равнява на 1 грам. Тоест - не се знае какво ще стане, ако се предозира."
Интересна гледна точка откриваме и в статия на CBS от 2012 година, която коментира забраната от FDA на сходен продукт.
"Според Американската агенция по храните и лекарствата (FDA), физиологията на епиглотиса в гърлото - клапата, която се затваря при преглъщане, за да предотврати навлизането на храна в дихателните пътища - прави невъзможно създаването на продукт, който да бъде едновременно инхалируем и смилаем.
"Неправилното етикетиране" като инхалируем продукт също повдига въпроси за безопасността, тъй като потребителите може да се опитат да вдишат продукта, което би довело до навлизането му в белите дробове. Това притеснява FDA, тъй като има малко данни за безопасността при вдишване на кофеин."
На дневен ред са и въпросите, как точно е регистриран енергийният прах, който се приема през носа, кой го рекламира, защо всички ние си затваряме очите пред факта, че младите хора са в състояние да приемат всичко, за да не ги отхвърли средата, да не бъдат аутсайдери. Отделен въпрос е и какви са ролевите ни модели и на какво ни учат.
Д-р Иван Добринов, психиатър и началник на Шесто мъжко отделение за лечение на зависимости от алкохол и наркотици в Държавната психиатрична болница „Д-р Георги Кисьов“ в Раднево, споделя, че е много вероятно прахчето да е някакъв синтетичен стимулант.
„Мога само да предполагам, но съм виждал реклами за хранителни добавки, които човек си купува, тъй като са "напълно безопасни". И след четири капсули попада в психиатрията, след отключване на тежка агресия и опит за самоубийство. Оказа се, че в таблетките има неясно какъв синтетичен стимулант“, казва специалистът по зависимости и припомня, че скандали като настоящия избухват периодично.
„През 2007 г. в България са регистрирани така наречените нови психоактивни субстанции, на жаргон ги наричат "дизайнерски дроги". Те са много любопитен раздел от наркологията – наркотици, които се получават в лабораторни условия чрез химическа модификация на молекулата на вече известен наркотик. Идеята е да се сменят постоянно на пазара, за да може да се затрудни контрола.“
Европейският мониторингов център за наркотици и наркомании регистрира и наблюдава над 950 подобни субстанции.
Д-р Добринов очертава няколко от проблемите, които будят тревога. На първо място е фактът, че най-често разпространението става по интернет, където контролът е на практика невъзможен. Следва това, че много често подобни субстанции биват регистрирани като нещо друго, например, хранителна добавка, соли за вана, тор за теменужки. „Рекламират ги абсолютно безогледно. Рекламата е агресивна, а още по-опасно е, че е насочена към деца. А тези субстанции са нови и не са проучвани, така че никой няма представа за краткосрочните или дългосрочните ефекти. Освен това са евтини.“
Към тревогата от агресивната реклама, насочена към децата и юношите, се добавя и друга. Свързана е с това, кой всъщност е отговорен за случващото се.
Специалистът по зависимости е категоричен: „Ангажиментът е на държавните институции, които са абдикирали напълно. Ние нямаме система за обхват на хората с проблемна употреба на психоактивни субстанции. Има три сфери, които обхващат дейности на различни институции. Това са намаляване на търсенето, на предлагането и на щетите. Намаляването на търсенето обхваща превантивните програми на общините, работата на педагозите в училище, родителите. Намаляването на предлагането е свързано с ролята на полицията, прокуратурата и митниците, които трябва да контролират, а намаляването на щетите е възможността хората с проблеми да получат помощ, за да не пострадат по-тежко. У нас всичко това липсва, няма пряко ангажирани институции, хаосът е пълен и всеки се спасява поединично.“
Всъщност липсата на ясна и смислена държавна политика е не просто очевидна, но и опасна. При липсата на контрол и особено на санкции безогледното рекламиране на опасни субстанции ще продължава. И ако на това не бъде сложен край по най-естествения начин – с прилагането на законите, с реален контрол и санкции за всеки нарушител, но и с координираните действия на институциите и поемането на отговорност, жертви ще бъдат децата, което е недопустимо и непростимо.
Д-р Александър Симидчиев, пулмолог, депутат от групата на ПП-ДБ и председател на постоянната комисия по здравеопазване в Народното събрание, е убеден, че в този случай основното, което трябва да се постави в рамка е отговорността на хората, които разпространяват информация.
„Нужно е законодателство в медийната сфера, за да бъде ясно какво може и какво не може един инфлуенсър. И се надявам, че ще успеем в краткото време, което ни остава до края на този парламент, да изготвим документа.“
Депутатът обяснява, че в момента проблемът с регулацията се дължи на това, че не е ясно какво точно е това като продукт – хранително вещество или медикамент. И със сигурност не е ясно, каква е вредата от назалното прилагане на подобни химически коктейли, носът реагира по няколко стандартни начина и има механизми, по които може да се изследва дали това е вредоносно или не. „Не съм запознат с резултатите от подобно изследване, но някой е разрешил и допуснал продуктът да бъде внесен в България, без да има оценка на безопасността. Дори да приемем, че става дума за вещества, които нямат пряк и вреден ефект върху организма, не е ясно какво ще се случи, ако се ползват по-дълго.“
И ако има много неясноти за самия продукт, за неговото съдържание, кой е разрешил продажбата му и защо, то е безспорно ясно, че хората, които популяризират подобно нещо, носят отговорност.
„Правят го с цел печалба, но без да са регулирани рисковете, свързани с употребата му. И в сегашната ситуация не се признава, че това е реклама, че продуктът се представя, защото е платено затова. И как има право на подобни действия, при условие, че е с криминално досие, свързано с употреба на наркотици? Ясно е и това, че умишлено е търсен начинът на използване, за да е по-възприемчив за младото поколение“, казва д-р Симидчиев и споделя, че подобна е ситуацията, но с по-малко доза скандалност за обществото, и при вейповете без никотин.
„Смисълът им е пак поведенчески, тоест да накараш младите хора, да дърпат от едни пръчици, па белким след това ги зарибим и с цигарите. Това са поведенчески интервенции, които целят да нормализират сред най-младите поведения, които са тотално антисоциални и антиздравни“, възмущава се председателят на здравната комисия.
Убеден е, че ще успеят да подготвят документ, който да регулира правата на потребителите. „Да стане ясно какво може да прави един така наречен инфлуенсър и когато пропагандира вредоносни навици или поведения каква е отговорността, която носи.“
- Хора масово се лекуват с антифлегмин от ветеринарната аптека
- Експертите са категорични, че ММС – продуктът, обещаващ изцеление от рак до аутизъм – е опасен
- Българското лекарство срещу рак "Антималигноцит" не бе регистрирано, въпреки подписката
- СЗО алармира за разпространението на фалшиви партиди Оземпик
НОВИНАТА е свързана към
- Хора масово се лекуват с антифлегмин от ветеринарната аптека
- Експертите са категорични, че ММС – продуктът, обещаващ изцеление от рак до аутизъм – е опасен
- Българското лекарство срещу рак "Антималигноцит" не бе регистрирано, въпреки подписката
- СЗО алармира за разпространението на фалшиви партиди Оземпик
- Хапчето на Джеймс Морисън – лек за всички болести през 19-и век
- Нелегалната търговия с лекарства от Турция - достъпна и опасна
- Доктор Мария Оуен измамницата
- Фитнес режим за седалищни мускули на Памела Рийф – сензацията в социалните мрежи
- Разпространение и осъзнатост на проблема с фалшивите лекарства в България
- Няколко души в Австрия са приети в болница след употреба на фалшив Ozempic
Коментари към Скандална реклама: Легално ли е вече шмъркането