Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Енергийните напитки влияят негативно на съня на младите хора

Енергийните напитки влияят негативно на съня на младите хора

от 25 март 2011г., обновено на 12 апр 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Енергийните напитки влияят негативно на съня на младите хора - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Великобритания работи върху налагането на забрана за употреба на енергийни напитки от лица под 16 години.
  • Децата и младежите харесват енергийните напитки, защото подобряват настроението им и поддържат техния тонус.
  • Вредите от тяхната консумация са свързани с нарушения на съня и някои психични разстройства като тревожност и стрес.
  • Съдържанието на кофеин в една кутийка енергийна напитка може да достигне 505 мг, равносилно на 14 кутийки „Кока Кола“.

Учени алармират, че високото съдържание на кофеин в нашумелите през последните години енергийни напитки може да бъде опасно за подрастващите, тъй като нарушава качеството на съня им и крие риск от психични нарушения.

Великобритания обмисля забрана за продажба на енергийни напитки на лица под 16 години

През първите няколко седмици на 2024 г. Лейбъристката партия във Великобритания предложи да се забрани продажбата и употребата на енергийни напитки на лица под 16-годишна възраст, защото могат да навредят на здравето им. Войниците от специалната част Blues & Royals към британската армия например вече нямат право да ги консумират.

Един от най-добре платените холивудски актьори Дуейн Джонсън Скалата се възползва от момента и започна рекламна кампания на своята марка „здравословни“ енергийни напитки Zoa.

Интересът на младите хора към тях обаче едва ли се дължи изцяло на тенденции, наложени от инфлуенсъри. Ако наистина искаме децата ни да бъдат здрави и да не носят последствията от честата употреба на тези напитки, е важно да има и закони, които да постановят кога и при какви условия консумацията им е разрешена. Трябва също така да потърсим причините, поради които младежите ги харесват толкова много.

черни кутийки с напитки на червен фон

1/3 от британските деца консумират енергийни напитки редовно

Някои скорошни проучвания сочат, че близо 1/3 от децата и подрастващите във Великобритания пият редовно енергийни напитки. От тях става ясно още, че момчетата консумират по-големи количества от момичетата.

Повечето марки енергийни напитки съдържат около 160 мг кофеин в една кутийка, но има такива, в които съдържанието достига 505 мг, еквивалент на повече от 14 алуминиеви кутийки „Кока Кола“. За сравнение, кофеинът в 250 мл чаша кафе е 90-140 мг.

Връзка между енергийните напитки и психичното здраве на младежите

Учените смятат, че именно на твърде голямото количество кофеин в тях се дължат много от нарушенията на съня. Те откриват връзка и с някои психични нарушения сред младите хора, като например тревожност, стрес, раздразнителност и дори депресия. Сами по себе си, те също са свързани с лошото качество на съня.

Защо подрастващите харесват енергийните напитки толкова много

Според специалистите основните причини са няколко: наслада от вкуса, умора и лошо настроение и подобряване на спортното представяне.

Често на партита енергийните напитки се употребяват в комбинация с алкохол, за да бъде подсилен тонизиращият им ефект. Те блокират неприятния потискащ ефект на алкохола и карат този, който ги консумира, да се чувства свеж и енергичен по-дълго време.

Модата на миксовете обаче крие своите рискове. Възможно е човек да не осъзнае колко алкохол е изпил, защото енергийната напитка противодейства на упойващия му ефект.

Популярните марки, добрият маркетинг и влиянието на връстниците подтикват децата и юношите да посягат към енергийните напитки. Много от тях не са запознати с вредите, които тяхната консумация нанася на здравето им. Британско изследване от 2022 г. разкрива, че едва 50% от децата знаят, че любимата им напитка съдържа кофеин.

>>> Недоспали и изморени – тийнейджърите и навиците им за сън

Липсата на сън сред младежите

Въпреки че някои изследвания откриват връзка между употребата на енергийни напитки и нарушения сън, каква точно е тя остава неясно.

Има и други фактори, които пречат на добрия сън и това са екранното време късно вечер, сърфирането в социалните мрежи, академичният стрес и разминаването между началото на часовете в училище и циркадните ритми на тялото.

Каквито и да са причините за недостига на сън, енергийните напитки предлагат бързо и удобно решение за справяне с него и за възможно най-пълноценно функциониране през деня. Специалистите предупреждават, че младежите могат неусетно да попаднат в порочния кръг от употреба на енергийни напитки, некачествен сън и задълбочаващи се психични проблеми.

младо момиче със слушалки и тъмносива блуза

Енергийните напитки и СДВХ

Някои проучвания откриват друг негативен ефект върху здравето – повишен риск от развитие на синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ). Въпреки че един от бързите ефекти след прием на енергийна напитка е повишената активност, характерна и при деца със СДВХ, учените не са открили достатъчно доказателства за дългосрочен риск от развитие на психичното разстройство.

Младите хора със СДВХ са по-склонни да консумират енергийни напитки, за да се „самолекуват“ или защото им харесва усещането за по-слаб контрол на импулсите. За съжаление, точно те страдат от нарушения на съня, резултат от синдрома, което означава, че употребата на ободряващите напитки може да задълбочи проблема.

Мерки за ограничаване консумацията на енергийни напитки

Данните от изследвания за вредите от енергийните напитки върху здравето на децата накара някои държава да предприемат мерки за ограничаване или пълна забрана на тяхната употреба. В Литва и Турция е забранена продажбата на такива на лица под 18 години.

Кампанията на Джейми Оливър срещу енергийните напитки

През 2018 г. Джейми Оливър започна кампания в социалните медии във Великобритания, която доведе до доброволното налагане на забрана за продажба на енергийни напитки на лица под 16 години от страна на няколко вериги супермаркети. През 2019 г. британското правителство обяви, че възнамерява да забрани консумацията им от деца под 16 години в Англия, но мярката още не е влязла в сила.

Забраните могат да помогнат за ограничаване на употребата на енергийни напитки, но едва ли ще са достатъчни. За да се реши проблемът със съня сред младите хора, те трябва да бъдат запознати с циркадните ритми на тялото си и да се научат да изграждат своето ежедневие, съобразявайки се с тях.

Най-важното обаче е да търсим причините, които ги тласкат към употребата на ободряващи напитки. Само така бихме могли да им помогнем да намерят начин да ги избягват.

Източник:

Young people are losing sleep over energy drinks – but a ban won’t be enough to protect them: https://theconversation.com/young-people-are-losing-sleep-over-energy-drinks-but-a-ban-wont-be-enough-to-protect-them-222292

Още по темата:
  • Акнето може да бъде причина за развитие на психично разстройство Акнето може да бъде причина за развитие на психично разстройство
  • Честата употреба на канабис може да доведе до психично разстройство Честата употреба на канабис може да доведе до психично разстройство
  • Перименопаузата е свързана с повишен риск от психични разстройства Перименопаузата е свързана с повишен риск от психични разстройства
  • Свързват варианти на гените CDH2, DCHS2 и CDH23 с психични заболявания Свързват варианти на гените CDH2, DCHS2 и CDH23 с психични заболявания
3.4/5 8 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ИЗОСТАР НАПИТКА С ВКУС НА ЛИМОН 500 мл
4.60лв.

ИЗОСТАР НАПИТКА С ВКУС НА ЛИМОН 500 мл

НАУ ФУДС ГЛИЦИН капсули 1000 мг * 100
40.00лв.

НАУ ФУДС ГЛИЦИН капсули 1000 мг * 100

РЕЛАКСОР 50 мл
23.40лв.

РЕЛАКСОР 50 мл

ФЛОРА ФАРМА МЕЛАТОНИН 1 мг капсули * 60
9.00лв.

ФЛОРА ФАРМА МЕЛАТОНИН 1 мг капсули * 60

ТОП МАТРАК EAZZZY TOPPER 80/200 см
259.00лв.

ТОП МАТРАК EAZZZY TOPPER 80/200 см

Безплатна доставка за България!
МЕЛАТОНИН таблетки 4 мг * 90 NATURAL FACTORS
18.20лв.

МЕЛАТОНИН таблетки 4 мг * 90 NATURAL FACTORS

Коментари към Енергийните напитки влияят негативно на съня на младите хора

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. Alexandrina Bogdanova 
    на 16 May 2011 в 19:20

    Има много рискове, пред които сме изправени в днешно време. Един от тях е обездвижването. То засяга както възрастните, така и децата. Според данни на Националния център за опазване на общественото здраве около 15% от децата страдат от свръхтегло, а 5% от затлъстяване. Като основна причина за този проблем се посочва лошата база за спорт в българските училища. 81% от децата и учениците желаят да спортуват, но не могат да осъществят това в своята естествена среда – училището.

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Няколко съвета за по-добър сън в летните жеги
  • Мизокинезия – същност, причини и лечение
  • Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
  • Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
  • Какво представлява и как се проявява разстройството на адаптацията
  • Колко дълго трае ефектът от мелатонина в тялото
  • Сънотворни средства
  • Антисоциално личностно разстройство: Рискови фактори, симптоми, лечение
  • Иван Грозни – психично заболяване или невиждана жестокост
  • Син лотос, Син египетски лотос
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нестероидни противовъзпалителни лекарства: Важни взаимодействия с храни и напитки

преди 239 дни, 19 часа и 35 мин.

Кои напитки спомагат свалянето на килограми?

преди 2476 дни, 17 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 16 часа и 10 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 8 часа и 51 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 15 часа и 43 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 22 часа и 44 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival