Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Екология Европа се насочва към бъдеще на нарастващи екстремни суши, показва проучване на немски учени, публикувано на 7 септември 2021 г.

Европа се насочва към бъдеще на нарастващи екстремни суши, показва проучване на немски учени, публикувано на 7 септември 2021 г.

от 09 сеп 2021г.
Редактор: Гергана Караилиева
Европа се насочва към бъдеще на нарастващи екстремни суши, показва проучване на немски учени, публикувано на 7 септември 2021 г. - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Учени от Университета „Лудвиг Максимилиан“ в Мюнхен осъществяват поредното изследване, посветено на климатичните промени. Новият климатичен модел показва, че продължаващото увеличение на средногодишните температури и промените във вариантите на валежите могат да удвоят честотата на тежките суши в Южна Европа, а в Източна и Алпите увеличението може да бъде между 20% и 25%.

Моделът е описан подробно в публикуваното в научното списание „Frontiers in Water“ изследване – „Горещи точки и тенденции в климата на метеорологичните засушавания в Европа“.

Изследването

„Сушата, която е следствие от продължителния дефицит на валежи, носи сериозен риск от тежки икономически и екологични последици за обществата. Очакванията са, че сушата ще се увеличи силно в много райони в следствие на промените в климата. Затова е нужна оценка на климатичните тенденции и на горещите точки, която да отчете разликите, дължащи се на вътрешните промени на климата.“ Това са част от аргументите на учените за осъществяването на изследването.

Колкото по-осезателно напредват климатичните промени, толкова по-ясно става, че сушите се превръщат в критично и силно въздействаща хидрометеорологична опасност в световен мащаб, която е особено притеснителна за Европа през последните години.

В проучването им, става ясно от публикуваните резултати, процентът на нормалния индекс, който описва метеорологичните засушавания чрез отклонение на дългосрочна референтна средна стойност, се анализира в един модел с голям набор от първоначални условия на канадския регионален климат – версия 5 над Европа.

Анализът показва висока вътрешна променливост на появата на суша в Европа. Резултатите разкриват ясно общо увеличение на продължителността, броя и интензивността на сушите към далечния бъдещ хоризонт. Изследователите откриват още силно сезонно разминаване с отчетливото увеличение на летните засушавания и намаляване на зимните суши в повечето райони. Във всички райони на Европа, изключение прави единствено Пиренейският полуостров, процентът на летните засушавания, последвани от влажни зими се увеличава. Екипът предлага като особено горещи точки на суша да бъдат смятани Алпите, Средиземноморието, Франция. Причината е, че там са установени особено тежки тенденции на засушаване.

суша

„Летните засушавания са сред най-обсъжданите и важни теми за европейците. Нашите изследвания показват ясно, че тяхната честота и интензивността им ще се увеличат значително до края на 21 век, особено ако увеличението на емисиите от парникови газове продължава с настоящите темпове“, коментира научният сътрудник от Университета в Мюнхен и един от авторите на изследването Магдалена Митермайер. Тя и колегите й са проучили подробно как глобалното затопляне ще въздейства на честотата на сушите в Европа. 

Новият модел, създаден от екипа, отчита как промените в нивото на въглеродния диоксид в атмосферата влияе върху честотата и характера на валежите.

Изводите

Изчисленията на учените показват, че сега, но и в бъдеще – от 2080 г. до 2099 г., честотата на сушите на континента Европа ще продължава да се колебае силно и да се характеризира с височини и спадове. В същото време обаче, моделът установява, че средният им брой ще расте твърде бързо и това ще рефлектира осезателно най-вече върху страните в районите на Средиземноморието и субконтинента.

Климатолозите установяват, че честотата на екстремните форми на летни засушавания ще се удвои до края на 21 век в Португалия и Испания. Във Франция моделите предвиждат повишаване честотата на екстремни засушавания да достигне 60%. В Средиземноморието тези проценти достигат до 80, а на Пиренейския полуостров до 96% през юли и 88% през август. Значително увеличение – между 20% и 25%, ще има в Източна Европа и алпийските страни.

Идентифицирани са четири бъдещи горещи точки за суша и това са: Франция, Средиземноморието, Пиренейският полуостров и Алпите. При тях честотата на летните суши ще бъде над 50%.

От другата страна изследването показва, че през есента и зимата средното ниво на валежите в по-голямата част от Европа ще се увеличи, а честотата на засушаванията ще намалее значително.

Тези тенденции ще засегнат най-малко Великобритания и скандинавските страни.

Има ли решение на проблема

Учените признават, че все още не са напълно изяснени механизмите, с които глобалното затопляне въздейства върху времето. Факт е обаче, че през последните години екстремните метеорологични събития като наводнения, горещи вълни, продължителни суши, урагани и тайфуни са се увеличили значително.

Много от промените, за които става дума в настоящото изследване, могат да бъдат намалени значително. Според Магдалена Митермайер това може да се случи ако човечеството започне реална, мащабна и цялостна битка с глобалното затопляне. Според учените един от най-ефективните начини за борба с бъдещите суши в Европа е прилагането на Парижките споразумения за климата.

Източник:
  • https://www.frontiersin.org/
  • https://nauka.tass.ru/
Още по темата:
  • Продължителната суша увеличава риска от диария при децата Продължителната суша увеличава риска от диария при децата
  • Климатичните промени удължават сезона на алергиите Климатичните промени удължават сезона на алергиите
  • Смъртоносна гъбичка навлиза в Европа заради глобалното затопляне Смъртоносна гъбичка навлиза в Европа заради глобалното затопляне
  • Възможно ли е Земята да стане твърде гореща за хората Възможно ли е Земята да стане твърде гореща за хората
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НАУКАТА ЗА КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ -  ЛОРЪНС КРАУС - СИЕЛА
18.00лв.

НАУКАТА ЗА КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ - ЛОРЪНС КРАУС - СИЕЛА

Коментари към Европа се насочва към бъдеще на нарастващи екстремни суши, показва проучване на немски учени, публикувано на 7 септември 2021 г.

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Европа се насочва към бъдеще на нарастващи екстремни суши, показва проучване на немски учени, публикувано на 7 септември 2021 г.
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 16:48
    Коментирайте "Европа се насочва към бъдеще на нарастващи екстремни суши, показва проучване на немски учени, публикувано на 7 септември 2021 г."

СТАТИЯТА е свързана към

  • Екология
  • Зорница Спасова: Ако не бъдат взети мерки, смъртността заради горещото време ще се увеличава
  • Алергии, имунитет и аутизъм се повлияват от климатичните промени
  • Глобалното затопляне може да утрои смъртните случаи в Европа до края на века
  • Как климатичните промени могат да засегнат човешкия мозък
  • Ново изследване: климатичните промени ще удвоят броя на засегнатите от екстремна суша
  • Климатичните промени ще преместят тропическия дъждовен пояс
  • Защо трябва да пестим водата
  • Определят ли културните особености отношението ни към околната среда
  • Последици от наводненията върху физическото и психичното здраве на човека
  • 34 страни в света не разполагат с достатъчно храна за населението си
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Моя съученичка показва признаци на булимия, какво да направя?

преди 2421 дни, 1 час и 17 мин.

Как да направя суши?

преди 3298 дни, 1 час и 58 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 59 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 17 часа и 40 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 31 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 7 часа и 33 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ЛОСИОН 500 мл

ЛЕТРОГРАТИС таблетки 2.5 мг * 28

НЕПРОЛИЗИН Gx2 ПРОТЕОЛИТИЧЕН ЕНЗИМЕН ГЕЛ 50 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18

ФУНГОЛОН капсули 150 мг * 4 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:03

АЗАЛОНУМ таблетки 20 мг / 40 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:05:50

РУПАФИН перорален разтвор 1 мг / мл 120 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:05:29
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival