Европа се насочва към бъдеще на нарастващи екстремни суши, показва проучване на немски учени, публикувано на 7 септември 2021 г.
Учени от Университета „Лудвиг Максимилиан“ в Мюнхен осъществяват поредното изследване, посветено на климатичните промени. Новият климатичен модел показва, че продължаващото увеличение на средногодишните температури и промените във вариантите на валежите могат да удвоят честотата на тежките суши в Южна Европа, а в Източна и Алпите увеличението може да бъде между 20% и 25%.
Моделът е описан подробно в публикуваното в научното списание „Frontiers in Water“ изследване – „Горещи точки и тенденции в климата на метеорологичните засушавания в Европа“.
Изследването
„Сушата, която е следствие от продължителния дефицит на валежи, носи сериозен риск от тежки икономически и екологични последици за обществата. Очакванията са, че сушата ще се увеличи силно в много райони в следствие на промените в климата. Затова е нужна оценка на климатичните тенденции и на горещите точки, която да отчете разликите, дължащи се на вътрешните промени на климата.“ Това са част от аргументите на учените за осъществяването на изследването.
Колкото по-осезателно напредват климатичните промени, толкова по-ясно става, че сушите се превръщат в критично и силно въздействаща хидрометеорологична опасност в световен мащаб, която е особено притеснителна за Европа през последните години.
В проучването им, става ясно от публикуваните резултати, процентът на нормалния индекс, който описва метеорологичните засушавания чрез отклонение на дългосрочна референтна средна стойност, се анализира в един модел с голям набор от първоначални условия на канадския регионален климат – версия 5 над Европа.
Анализът показва висока вътрешна променливост на появата на суша в Европа. Резултатите разкриват ясно общо увеличение на продължителността, броя и интензивността на сушите към далечния бъдещ хоризонт. Изследователите откриват още силно сезонно разминаване с отчетливото увеличение на летните засушавания и намаляване на зимните суши в повечето райони. Във всички райони на Европа, изключение прави единствено Пиренейският полуостров, процентът на летните засушавания, последвани от влажни зими се увеличава. Екипът предлага като особено горещи точки на суша да бъдат смятани Алпите, Средиземноморието, Франция. Причината е, че там са установени особено тежки тенденции на засушаване.
„Летните засушавания са сред най-обсъжданите и важни теми за европейците. Нашите изследвания показват ясно, че тяхната честота и интензивността им ще се увеличат значително до края на 21 век, особено ако увеличението на емисиите от парникови газове продължава с настоящите темпове“, коментира научният сътрудник от Университета в Мюнхен и един от авторите на изследването Магдалена Митермайер. Тя и колегите й са проучили подробно как глобалното затопляне ще въздейства на честотата на сушите в Европа.
Новият модел, създаден от екипа, отчита как промените в нивото на въглеродния диоксид в атмосферата влияе върху честотата и характера на валежите.
Изводите
Изчисленията на учените показват, че сега, но и в бъдеще – от 2080 г. до 2099 г., честотата на сушите на континента Европа ще продължава да се колебае силно и да се характеризира с височини и спадове. В същото време обаче, моделът установява, че средният им брой ще расте твърде бързо и това ще рефлектира осезателно най-вече върху страните в районите на Средиземноморието и субконтинента.
Климатолозите установяват, че честотата на екстремните форми на летни засушавания ще се удвои до края на 21 век в Португалия и Испания. Във Франция моделите предвиждат повишаване честотата на екстремни засушавания да достигне 60%. В Средиземноморието тези проценти достигат до 80, а на Пиренейския полуостров до 96% през юли и 88% през август. Значително увеличение – между 20% и 25%, ще има в Източна Европа и алпийските страни.
Идентифицирани са четири бъдещи горещи точки за суша и това са: Франция, Средиземноморието, Пиренейският полуостров и Алпите. При тях честотата на летните суши ще бъде над 50%.
От другата страна изследването показва, че през есента и зимата средното ниво на валежите в по-голямата част от Европа ще се увеличи, а честотата на засушаванията ще намалее значително.
Тези тенденции ще засегнат най-малко Великобритания и скандинавските страни.
Има ли решение на проблема
Учените признават, че все още не са напълно изяснени механизмите, с които глобалното затопляне въздейства върху времето. Факт е обаче, че през последните години екстремните метеорологични събития като наводнения, горещи вълни, продължителни суши, урагани и тайфуни са се увеличили значително.
Много от промените, за които става дума в настоящото изследване, могат да бъдат намалени значително. Според Магдалена Митермайер това може да се случи ако човечеството започне реална, мащабна и цялостна битка с глобалното затопляне. Според учените един от най-ефективните начини за борба с бъдещите суши в Европа е прилагането на Парижките споразумения за климата.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Екология
- Климатичните промени увеличават риска от смъртоносните болести, пренасяни от комари
- Съвременно разбиране за метеоропатията (влиянието на метеорологичните промени върху здравето)
- Последици от наводненията върху физическото и психичното здраве на човека
- Защо комбинацията от топлина и влажност е много по-опасна за човешкото тяло
- Глобалното затопляне може да утрои смъртните случаи в Европа до края на века
- Как климатичните промени могат да засегнат човешкия мозък
- Ново изследване: климатичните промени ще удвоят броя на засегнатите от екстремна суша
- Климатичните промени ще преместят тропическия дъждовен пояс
- Защо трябва да пестим водата
- Определят ли културните особености отношението ни към околната среда
Коментари към Европа се насочва към бъдеще на нарастващи екстремни суши, показва проучване на немски учени, публикувано на 7 септември 2021 г.