Спасяват живота на 62-годишен мъж с разкъсана аортна аневризма

Акценти
|
Екипът на проф. Валентин Говедарски от Университетската болница „Света Екатерина“ спаси живота на мъж чрез сложна операция, продължила 9 часа.
Историята
Мъжът е на 62 години, лекар е. Прилошава му, след което го откарват в шоковата зала на една от софийските болници. Скенерът на корема показва разкъсана голяма аневризма на коремната аорта. Това води до голямо количество кръв в ретроперитонеума и перитонеума. Веднага след това мъжът е приет по спешност в Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия на Университетската болница „Света Екатерина“, където го поема екипът на проф. Валентин Говедарски.
Операцията
Съдовите хирурзи започват с извършването на всички необходими изследвания и подготовката за ендоваскуларно лечение и за покриване на аневризмата със стент-графт. Оказва се обаче, че пациентът не е подходящ за прилагането на тази техника. Причината е в придружаващите заболявания и особено в едно от тях – хемофилията. Заболяването прави всяка операция изключително рискова заради загубата на кръв. Изследванията показват, че мъжът е в състояние на хеморагичен шок, с голяма кръвозагуба, ниско кръвно налягане и нисък хемоглобин. Всичко това прави интервенцията изключително рискова за живота му.
Проф. Говедарски и екипът му решават да извършат отворена хирургична операция. Тя продължава девет часа и както съобщават от болницата, е не само динамична и рискова, но по време на нея пациентът губи много кръв.
Всяка промяна в състоянието на мъжа обаче бива овладяна, защото анестезиолозите и реаниматорите работят в екип.
По време на операцията на пациенти преливат 12 сака кръв и огромно количество плазмени продукти. Огромен ефект има и наличието в „Света Екатерина“ на апаратът Cellsaver. Той филтрира кръвта, която болният губи по време на интервенцията, и я връща отново в него. Това е особено ценно в хората с масивна кръвозагуба. Така мъжът получава още 6 литра от собствената си пречистена кръв.
Важна и с не по-малко значение е и помощта, която оказват медиците от Националния център по трансфузионна хематология, които работят заедно със съдовите хирурзи и останалите специалисти. В периода на възстановяването в реанимацията мъжът преминава през няколко рискови и критични ситуации, които реаниматорите овладяват успешно.
Синхронът и безупречната работа на мултидисциплинарния екип са в основата на добре свършената работа и овладяването на рисковата ситуация.
Комбинацията между разкъсана аневризма и хемофилия прави случая тежък. Както поясняват от УМБАЛ „Света Екатерина", в тези случаи рискът от фатален край е много висок. Леталният край при хора с разкъсана аортна аневризма при това без да имат придружаващи заболявания е между 92% и 95%.
В този случай професионализмът, прецизната, но екипна и в пълен синхрон работа между множество специалисти прави операцията успешна, а животът на мъжа спасен.
-
Култови сгради ще светнат в червено на 17 април 2019-а за отбелязването на Деня за борба с хемофилията
-
Създадоха таблетки срещу хемофилия
-
Екипът на доц. Богомила Чешмеджиева от УМБАЛ „Свети Георги“ спаси живота на мъж с иновативния метод EVAR
-
Д-р Асен Тодоров и екипът му спасиха живота на мъж с тежко онкологично заболяване и аневризма на аортата
НОВИНАТА е свързана към
- Хемофилия
- Стент
- Хранене при аневризма (аневризъм)
- Развитие на "Ново Нордиск" до 2009 година
- Распутин: Божи човек, мистик, лечител и… развратник
- Хирургическо отстраняване на аневризма, описано във византийската енциклопедия на Орибасий "Synagogae Medicae"
- Нарушения в съсирването и противосъсирването
- Безсънието увеличава с 24% риска от разкъсване на мозъчна аневризма
- Екипът на доц. Богомила Чешмеджиева от УМБАЛ „Свети Георги“ спаси живота на мъж с иновативния метод EVAR
- Лесен тест с палец разкрива вероятността да страдате от аортна аневризма
Коментари към Спасяват живота на 62-годишен мъж с разкъсана аортна аневризма