Спасяват 71-годишния Георги с четири увредени клапи на сърцето
Акценти
|
Екип от кардиохирурзи и кардиолози от Университетската болница „Софиямед“ спасяват живота на 71-годишния Георги от Берковица. Диагнозата му е ендкардит на пулмоналната клапа. Заболяването е рядко и е между 1,5% и 2% от всички случаи на инфекциозен ендокардит.
Историята на Георги
Мъжът постъпва в Клиниката по кардиология на Университетската болница „Софиямед“, тъй като в продължение на половин година е с повишена температура, която достига до 38,1 градуса. Споделя с лекарите, че има задух и се уморява много лесно.
Приемът Георги в болницата и назначават изследвания, сред които лабораторни, микробиологични, ТЕЕ, ЕхоКГ и ПЕТ – СТ. След като резултатите са готови екипът установява, че мъжът от Белковица страда от инфекциозен ендокардит на пулмоналната клапа с наличие на вегетация, но и на аортната клапа с перфорация на платна, но и още от високостепенна митрална и трикуспидална инсуфициенции.
Става дума за изключително рядко състояние, което изисква лечение от екип с висока квалификация.
Диагноза и лечение
Инфекциозният ендокардит представлява инфекция на най-вътрешния слой на сърдечните камери или клапи.
Причинява се от бактерии, гъбички или други микроорганизми, които навлизат в кръвта. Изследванията на Георги показват, че при него това са Enterococcus faecalis и faecium и Coxiella burneti.
Симптомите на заболяването наподобяват много грипните – висока температура, болки в мускулите, изпотяване, лесна умора.
В същото време при мъжа е диагостициран и ендокардитът на пулмоналната клапа, който е изключително рядко заболяване. Представлява между 1,15% и 2% от всички случаи на инфекциозен ендокардит. Както поясняват от „Софиямед“, повечето данни за заболяването са от публикации и доклади за случаи от преди четвърт век. В същото време е важно да е отбележи, че едновременна операция на четирите сърдечни клапи се прави твърде рядко и в много малко центрове в света.
Първата задача на екипа е да овладее сърдечната недостатъчност. И това става с антибиотично лечение. След месец в Клиниката по кардиология и добри резултати от лечението, Георги е настанен з Отделението по кардиохирургия за извършване на операцията.
Кардиохирурзите извършват наведнъж операцията върху четирите увредените от инфекциозния ендокардит клапи на сърцето. Операцията продължава седем часа.
Доц. Ивилин Тодоров, който оглавява отделението по кардиохирургия, казва, че необичайното при пациента, е, че инфекцията не е засегнала трикуспидалната клапа, която бива увреждана най-често в тези случаи. „Тя беше пощадена. Инфектирана бе пулмоналната клапа, а това е наистина рядка находка.“ Затова кардиохирурзите извършват аортно клапно протезиране с биологична протеза както и пулмонално клапно протезиране. Осъществяват още ринганулопластика на митралната и на трикуспидална клапа.
Проф. Ивета Ташева, която е началник на кардиологичната клиника в УМБАЛ "Софиямед" уточнява, че пациенти с подобно комплексно засягане са петима на 1 милион. И допълва, че ако заболяването се пренебрегне и не се лекува, води до множество усложнения, например аритмия, емболия, увреждане или пълно разрушаване на клапите на сърцето и смърт.
След операцията идва ред на възстановяването. Така близо два месеца след постъпването в болницата 71-годишният Георги е изписан. Животът му е спасен, той се чувства добре, а лекарите ще продължават да проследяват състоянието на мъжа.
- Кардиохирурзи от Аджибадем Сити Клиник поставиха четири байпаса с достъп между ребрата по минимално инвазивен път
- Изследването с компютърно-томографската коронарография може да предотврати инфаркт
- Здравното министерство финансира закупуването на изкуствено сърце
- Трансплантациите на реанимирано сърце с 94% успеваемост сред пациенти със сърдечни увреждания
Коментари към Спасяват 71-годишния Георги с четири увредени клапи на сърцето