Справочникът за диагностика и лечение на COVID-19 ще има и мобилно приложение
Работна група, сформирана в началото на юни 2021 г. от здравното министерство, подготви второ издание на Справочника, посветен на диагностиката и лечението на COVID-19.
Справочникът
Основната част на документа е допълнение и частична преработка на вече одобрения преди два месеца от БЛС и регионалните му колегии основен интерактивен справочник за лечението на коронавирусната инфекция. В тази първа част е добавена нова информация, интерактивни фигури и хиперлинкове. В обобщен вид текстовете представят на лекарите международния опит в диагностиката и лечението въз основа на създадените до момента протоколи, които не само са проверени и изпитани в практиката, но и са доказали, че са надеждни.
Втората част включва мнения и препоръки на български експерти в отделните направления на медицината, становищата им за диагностика, терапия, наблюдение, профилактика на пациентите с COVID-19. Тя ще бъде добавена съвсем скоро. Забавянето се дължи преди всичко на факта, че промените в диагностиката и терапията са изключително динамични и променящи се бързо от една страна, а от друга те трябва да бъдат съобразени както с медицинските стандарти, така и с регионалните особености.
Най-важното според екипа е проектът да бъде съобразен с последните научни доказателствата, но и да бъде актуален и съобразен с динамиката на процесите. Справочникът ще бъда допълват при появата на нови данни и становища.
До момента в света е натрупан изключително сериозен опит. За периода от началото на пандемията до момента са разработени множество систематизирани терапевтични подходи. В основата им са рецензираните доказателства от клинични проучвания и мета анализи, в които са участвали хиляди хора.
Доказаните научни факти и положителните практики от различните страни в света се обобщават непрекъснато.
Въпреки че все още няма ефективно лечение на COVID-19, прилагането на протоколите и препоръките позволява смъртността да се намали значително, болничното лечение да бъде по-кратко, а тежките последици от заболяването по-малко.
Благодарение на прилагането на подходите, представени в документа, смъртността в САЩ, Западна Европа и Израел е намалена съответно до 1,8%, 2,5% и 0,7%. У нас тя продължава да бъде висока. Към 18 април 2021г. е 4,5%. Както подчертават авторите, една от причините е и липсата на унифицирани протоколи за лечение. Парадоксално е, констатират те, че всяка болница прилага свой протокол, който често не е основан на научни доказателства, но много често отделенията в едно болнично заведение също прилагат различни протоколи за лечение.
Предоставена е информация за патофизиологията на вируса, клиничния спектър на заболяването и диагностиката. Представени са серологичното тестване и образната диагностика при COVID-19. Има подробности за антикоагулацията, антибактериалното лечение и лечебния подход към пациентите. Не на последно място авторите представят и препаратите, които не се препоръчват за лечение и профилактика, както и противовирусните медикаменти, които в момента се разработват.
Основната част е подготвена от д-р Трифон Вълков, д-р Георги Димитров и д-р Димитър Димитров, които са координатори на работната група.
В момента, пишат авторите, се намираме в състояние на затишие пред буря. За съжаление, ваксинацията у нас продължава да буксува. Към 28 юни 2021 г. България продължава да бъде на едно от последните места в Европа по брой на хората с ваксини срещу COVID-19. Това според специалистите прави вероятността за нова вълна висока.
Кои са авторите
- Д-р Георги Димитров е молекулярен биолог и генетик. Член е на БЛС и на Британската медицинска асоциация и има сертификат за компетентност при лечение и диагностика на COVID-19 от универиситетите в Станфорд, Джонс Хопкинс и асоциацията IPMA-NIH в САЩ.
- Д-р Трифон Вълков е специалист по инфекциозни болести. Асистент по инфекциозни болести в катедрата на МУ – София. Научните му интереси са в областта на клиничната вирусология, остри инфекции на ЦНС с вирусна и бактериална етиология. От началото на пандемията до момента работи в отделението за пациенти с COVID-19 на СБАЛИПБ „Проф. Ив. Киров“ в столицата.
- Д-р Димитър Димитров е хирург с втора специализация от Израел. Сертифициран е от Американското дружество на травматолозите за „Напреднало животоподдържащо лечение на травматично болни“. Член на Българското хирургично дружество, Израелската медицинска асоциация и Израелското хирургично дружество. Притежава сертификат за компетентност при лечението и диагностиката на COVID-19 от IPMA-NIH в САЩ.
Справочникът може да бъде намерен на официалните интернет страници на здравното министерство и на БЛС, а скоро ще има и мобилно приложение.
Министерство на здравеопазването
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Гао Фу и Антъни Фаучи призоваха от Киото за общи действия и подготовка за следващата неизбежна пандемия
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
Продукти свързани с НОВИНАТА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- Коронавирус COVID-19
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Как бихте оценили мерките на правителството за борба с пандемията от коронавирус Covid-19?
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- Гао Фу и Антъни Фаучи призоваха от Киото за общи действия и подготовка за следващата неизбежна пандемия
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Идва ли нова COVID-19 вълна в Европа
- За какъв период от време човек, инфектиран с варианта Омикрон, може да разпространява вируса
Коментари към Справочникът за диагностика и лечение на COVID-19 ще има и мобилно приложение