Съществува ли връзка между кръвопреливането и риска от спонтанен мозъчен кръвоизлив
Проучване, ръководено от изследователи от Института „Каролинска“ в Швеция, предполага, че пациентите, които са получили кръв от донори, претърпели мозъчен кръвоизлив на по-късен етап, са изложени на повишен риск от спукване на артерия в мозъка. В същото време констатациите, публикувани в списанието JAMA, показват, че вероятността човек да получи този вид инсулт след кръвопреливане е твърде малка.
Честа причина за спонтанни, повтарящи се мозъчни кръвоизливи е наличието на церебралната амилоидна ангиопатия (САА), при която около малките кръвоносни съдове на мозъка се натрупват протеини. Няколко проучвания показват, че САА може да се предаде от един човек на друг чрез неврохирургия и вероятно чрез лечение, използващо определен тип растежен хормон.
Малко засегнати лица
Настоящото проучване се основава на шведско-датската база данни за кръвопреливане SCANDAT, която съдържа информация за кръводарители и пациенти, получили кръв в периода от 1 януари 1970 г. до 1 януари 2017 г. Участниците, включени в изследването, са 1 089 370 на възраст между 5 и 80 години. Първичните анализи са проведени в Швеция и след това повторени с данни от Дания с почти идентични резултати.
Констатациите предполагат, че агенти, свързани с риска от някои видове спонтанен мозъчен кръвоизлив, могат да бъдат предадени чрез кръвопреливане*. Въпреки това, тъй като само 0,1% от донорите в проучването са претърпели кръвоизлив на по-късен етап, засегнатите пациенти са твърде малко.
„Преливането на кръв е относително честа процедура, което прави възможните отрицателни ефекти важен проблем за общественото здраве.“, коментира авторът на изследването Густав Едгрен, изследовател в Катедрата по медицина към Института „Каролинска“ и лекар в Sоdersjukhuset. „В този случай обаче е малко вероятно човек да претърпи мозъчен кръвоизлив от агенти, предадени чрез кръвопреливане.“
Според изследователите най-важният извод от проучването е, че прибавя допълнителни доказателства към хипотезата, че церебралната амилоидна ангиопатия може да се предава между хора чрез кръвопреливане, което, ако се потвърди, е възможно да има последствия в няколко области.
>>> Последици от вътремозъчен кръвоизлив
Необходимо е потвърждение
В момента изследователите се надяват да потвърдят хипотезата, според която връзката между мозъчния кръвоизлив и кръвопреливането се дължи на наличието на церебрална амилоидна ангиопатия. Поради това те възнамеряват да изследват проби от датската биобанка за изследване на кръводарители, за да проверят дали могат да идентифицират анормални протеини, свързани с болестта. Освен това учените планират да получат информация от проведени изследвания, като компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс, на засегнатите донори и пациенти, за да се определи дали резултатите също могат да подкрепят хипотезата.
„Настоящото проучване не демонстрира причинно-следствена връзка, така че наблюдаваното увеличение на риска от мозъчен кръвоизлив може да зависи от други фактори.“, казва Джинчен Джао от Института „Каролинска“. „Необходими са повече изследвания, за да потвърдим нашите открития и да разберем потенциалния основен механизъм.“
*Edgren Gustaf et al. Intracerebral Hemorrhage Among Blood Donors and Their Transfusion Recipients. JAMA. 12 Sep 2023.
Risk of brain hemorrhage appears transmissible via blood transfusion: https://medicalxpress.com/news/2023-09-brain-hemorrhage-transmissible-blood-transfusion
Коментари към Съществува ли връзка между кръвопреливането и риска от спонтанен мозъчен кръвоизлив