Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Тайните на клетъчното делене: как клетките знаят кога настъпва правилният момент да се делят

Тайните на клетъчното делене: как клетките знаят кога настъпва правилният момент да се делят

от 21 апр 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Тайните на клетъчното делене: как клетките знаят кога настъпва правилният момент да се делят  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Години наред учените търсят отговор на въпроса как клетките разбират колко са големи и кога трябва да се делят. Експерти от колежа „Dartmouth“ са близо до разгадаване на мистерията, сочейки, че съществена роля за тази уникална способност има протеинът хистон Н3 и ензимът Chk1, който той произвежда.

Размерът на клетките е от ключово значение, защото е свързан с процеса на клетъчно делене в развиващия се организъм. Когато структурата им се удвои, те се разделят. Така от една клетка се получават две нови. След това двете отново се делят и се получават вече четири. Деленето продължава, докато организмът не се сдобие с достатъчен брой.

Как клетките разбират кога трябва да спрат да се делят? Въпросът не вълнува експертите само теоретично. Клетъчното делене е в основата на живота. То може да предизвика процеси с тежки последствия за организма. Ако клетките спрат да се делят прекалено рано, ще се развият увреждания или дефекти. И обратно, ако деленето е неконтролирано, често отключва раково заболяване или друго сериозно нарушение.

Изследване, проведено от екип от колежа „Dartmouth“ и публикувано в списание „Current Biology“, предлага нова интерпретация, като разглежда процеса в обратна посока. Изследователите тръгват от крайния резултат – големите клетки, които намаляват размера си чрез делене, докато не се достигне нужният брой, за да се премине към следващия етап от развитието.

Аманда Амодео, асистент по биология и ръководител на екипа, разказва: „Ембрионът в ранна фаза на развитие ни дава идеална възможност да разберем как точно се контролира този фундаментален клетъчен процес. Клетките, върху които работим, представляват яйца с размер, видим за окото. Те нямат нужда да растат, за да се делят, което ни помогна да разгледаме важни взаимовръзки, трудно откриваеми в зрелите организми.“

Какво свързва хистон Н3, ензим Chk1 и протеин CDC25 в процеса на клетъчно делене?

Определено количество от протеина хистон H3 се натрупва в ембриона преди оплождането и се изчерпва по време на клетъчното делене. Когато белтъкът бива използван за нуждите на нарастващия брой ядра на клетки, от него се освобождава ензимът Chk1, който от своя страна се свързва с друг белтък - CDC25, чиято задача е да спре размножаването на клетките.

Макар проучването да е от технически характер, механизмът е лесноразбираем и ясен: изчерпването на хистона H3 в развиващата се клетка кара ензим Chk1 да намери и блокира протеина, който стимулира деленето и множенето на клетките - CDC25.

Юки Шиндо, учен от колежа „Dartmouth“, пояснява: „Най-важното, което открихме, е, че необичайно големи количества хистон H3 сe насочват към блокиращия ензим. Вече можем да проверим как функционира този процес и в яйцата от плодова мушица.“

Новото изследване се гради на по-стари такива, които разкриха, че между размера на генома и на клетката съществува биологична константа. Когато бъде постигнат баланс, клетките просто спират да се размножават. Неизвестното в уравнението бе как всъщност те успяват да определят съотношението и дали е настъпил точният момент.

В своя експеримент учените изучават яйца на плодови мушици, тъй като те са по-големи от много други клетки, което позволява проследяване на целия клетъчен цикъл от различна перспектива.

Клетъчното делене и раковите заболявания

Амодео признава, че през всичките тези години парчетата на пъзела са били пред очите им, но не са успявали да ги подредят, за да видят цялата картина. Когато разбират, че хистонът H3 взаимодейства директно както с ДНК, така и с ензима Chk1, много въпроси намират своите отговори. Тя споделя, че още в самото начало са намерили потвърждение на теорията си, което означава, че вървят в правилната посока.

Учените вярват, че техният успех може да хвърли светлина върху неразгадани до момента аспекти от раковите и други заболявания, тъй като същите тези молекули, които регулират процеса на клетъчно делене - хистон H3, блокиращ белтък CDC25 и ензим Chk1, играят роля и в размножаването на раковите клетки.

Шиндо споделя, че първоначалната идея на екипа е да се разгадае мистерията около начина, по който клетките разбират, че трябва да спрат да се делят, а в края на своето проучване са стигнали до важни и неподозирани заключения, свързани с някои сериозни заболявания.

Трудът на експертите получава подкрепата на института „Lewis-Sigler“ към университета „Princeton“, както и финансова помощ от японската асоциация за насърчаване на науката. 

Източник:

newswise.com/articles/lab-study-solves-textbook-problem-how-cells-know-their-size
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Тропомиозин – протеинът, който закрепва клетките към колагена в човешкото тяло Тропомиозин – протеинът, който закрепва клетките към колагена в човешкото тяло
  • Математически модел показва, че клетъчната смърт може да е обратима Математически модел показва, че клетъчната смърт може да е обратима
  • Експериментална генна терапия спира развитието на смъртоносния хемофагоцитен синдром Експериментална генна терапия спира развитието на смъртоносния хемофагоцитен синдром
  • Учени, сред които и българин, препрограмират кожни клетки в сърдечни Учени, сред които и българин, препрограмират кожни клетки в сърдечни
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

ГОЛДЪН СТЕМ ПАУЪР саше * 30 ЗЛАТНАТА ЯБЪЛКА
82.50лв.

ГОЛДЪН СТЕМ ПАУЪР саше * 30 ЗЛАТНАТА ЯБЪЛКА

МЕРЦ СПЕЦИАЛ СКИН ЕНЕРДЖИ капсули * 30
69.00лв.

МЕРЦ СПЕЦИАЛ СКИН ЕНЕРДЖИ капсули * 30

КАЛЦИЙ, МАГНЕЗИЙ И ЦИНК капсули * 100 NATURE`S WAY
43.00лв. 36.55лв.

КАЛЦИЙ, МАГНЕЗИЙ И ЦИНК капсули * 100 NATURE`S WAY

ПРОМО
ДАБЪЛ УУД СПЕРМИДИН капсули * 120
106.30лв.

ДАБЪЛ УУД СПЕРМИДИН капсули * 120

АЛОКСИ БАЛСАМ ЗА ОБЕМ И ЖИЗНЕНОСТ 300 мл
29.90лв.

АЛОКСИ БАЛСАМ ЗА ОБЕМ И ЖИЗНЕНОСТ 300 мл

ЛАЙФ ЕКСТЕНШЪН X-R SHIELD СПИРУЛИНА, МАТОЧИНА + ГИНКО БИЛОБА капсули * 90
49.90лв.

ЛАЙФ ЕКСТЕНШЪН X-R SHIELD СПИРУЛИНА, МАТОЧИНА + ГИНКО БИЛОБА капсули * 90

Коментари към Тайните на клетъчното делене: как клетките знаят кога настъпва правилният момент да се делят

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Тайните на клетъчното делене: как клетките знаят кога настъпва правилният момент да се делят
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 11:58
    Коментирайте "Тайните на клетъчното делене: как клетките знаят кога настъпва правилният момент да се делят "

НОВИНАТА е свързана към

  • д-р Димитър Панайотов
  • д-р Кръстинка Василева Кудева
  • д-р Любомир Петров Нацин
  • д-р Петко Стефанов Танев
  • д-р Кинка Стефанова Никова
  • Строеж на мускулната клетка
  • д-р Маринела Тодорова Бешкова
  • д-р Мария Христова Цанева
  • Аспержов боб
  • Междуклетъчна сигнализация
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 83 дни, 14 часа и 33 мин.

Каква противогрипна ваксина да си сложа? Кога е най-подходящото време?

преди 2124 дни, 22 часа и 45 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Продавам ваксина StroVak

преди 55 мин.

Продавам немска ваксина StroVak

преди 1 час и 12 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 1 дни, 2 часа и 2 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 3 дни, 1 час и 39 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival