ЯМР сканиране дава надежда на пациенти с резистентна към лекарства епилепсия

С помощта на нов метод за образна диагностика лекарите ще откриват по-бързо трудно забележими лезии в мозъка на пациенти с епилепсия и ще могат навреме да планират операция, за да ги предпазят от характерните за болестта пристъпи.
Голяма част от хората с епилепсия успяват да поддържат състоянието си с лекарства, но има и такива, чиито симптоми не се повлияват, което означава, че за тях единствена опция остава операцията.
» Алгоритъм за бърза диагностика на епилепсия съкращава с 95% работата на лекаря
7T скенер за идентифициране на трудно забележими лезии в мозъка
Идентфицирането на лезии в мозъка може да бъде много трудно. Новата 7T ЯМР техника предлага по-детайлни снимки, което улеснява лекарите при вземането на решение дали трябва да оперират пациента или не.
Рискът от прекъсване на сигнала
За съжаление, методът има и един недостатък – така наречените „тъмни петна“, или прекъсване на сигнала. Учени от Кеймбридж и Париж работят върху отстраняването на проблема. За целта те използват не един, а осем трансмитера, които предават едновременно сигналите от мозъка и намаляват значително риска от такива прекъсвания.
Първото проучване е проведено върху 31 пациенти с епилепсия, чието лечение не се повлиява от медикаменти. Лекарите от Кеймбридж целят да сравнят прецизността на предаване на информацията чрез 7T скенер и традиционно прилагания 3T скенер при откриване на мозъчни лезии.
7Т скенерът открива нови лезии и прави по-детайлни снимки на мозъка
Резултатите от изследването са публикувани в списание Epilepsia и показват, че 7T скенерът идентифицира в деветима пациенти лезии, които досега не са били забелязани.
Освен това при 57% от участниците изображенията са по-ясни, отколкото с конвенциалния метод.
18 от пациентите са подложени на различни форми на лечение. Девет са оперирани, един преминава лазерна интерстициална термична терапия, при която лезията се премахва с топлина, а върху петима се извършва стереотактична електроенцефалография – скъп и инвазивен метод с електроди, поставени в мозъка.
„Най-важно е да знаем къде в мозъка се крие причината за пристъпите“
Неврологът д-р Томас Коуп пояснява: „Да си болен от епилепсия, която не се повлиява от медикаментозно лечение за предотвратяване на пристъпите, може да наруши сериозно качеството на живот, тъй като прави пациентът зависим от другите и му пречи да се задържи дълго време на едно работно място. Знаем, че можем да излекуваме голяма част от тези пациенти, но преди това трябва да знаем точно в коя част на мозъка се крие причината за пристъпите.“
Благодарение на новата технология повече хора с епилепсия ще могат да се оперират и да променят живота си към по-добро. Лий Сандър от Асоциацията на епилептиците е категоричен, че пациентите, чието състояние не може да бъде подобрено с лекарства, се нуждаят от повече алтернативи.
В световен мащаб около 50 милиона души страдат от епилепсия. |
New brain scan method could help people with drug-resistant epilepsy: https://www.theguardian.com/society/2025/mar/21/new-brain-scan-method-could-help-people-with-drug-resistant-epilepsy
-
Инструментът EpiScalp намалява случаите на погрешно диагностициране с епилепсия
-
Осъдиха фармацевтичния гигант Санофи по казуса Депакин
-
Невропротеза може да помогне за предотвратяване на епилептични припадъци
-
Приемът по време на бременност на лекарства, съдържащи топирамат, може да нанесе поражения на ембриона
Коментари към ЯМР сканиране дава надежда на пациенти с резистентна към лекарства епилепсия