Технология може да позволи създаване на ембрион с гени от двама мъже
Акценти
|
Нова технология може да позволи на мъжете от еднополови двойки да имат дете, което да е генетично свързано и с двамата, твърдят учени от Орегонския университет. Целта е да стане възможно използването на клетки от кожата на човек, с чиято помощ могат да се променят генетичните характеристики на донорска яйцеклетка.
Изследването е публикувано на 08.03.2024 г. в списание Science Advances.
След измененията в нея тя може да бъде оплодена от сперматозоид и да се превърне в жизнеспособен ембрион, който носи гените на донорската кожна клетка и на донорската сперма.
Надежда за жени в напреднала възраст или с онкологични заболявания
Научното откритие ще помогне на еднополови двойки да имат собствено дете, както и на жени, които не могат да произвеждат здрави яйцеклетки заради напреднала възраст, онкологично заболяване или друго.
„Целта ни е да създадем яйцеклетки за пациенти, които нямат свои собствени“, пояснява старши авторът Шукрат Миталипов, директор на Центъра за ембрионална клетъчна и генна терапия към университета в Орегон. Технологията е идентична с тази, използвана през 1996 г. за клониране на овцата Доли в Шотландия.
Докато обаче при клонирането на животното се използват гени от единия родител, орегонските учени се фокусират върху създаването на ембрион, който е носител на гените и от двамата родители.
Фази на научния експерименти
Научният експеримент се извършва върху лабораторни мишки и преминава през три фази.
През първата извличат ядрото от миша яйцеклетка, след което трансплантират ядро от миша кожна клетка във вече лишената от собственото й ядро яйцеклетка.
След това подтикват имплантираното ядро на кожна клетка да отхвърли половината от хромозомите си, така както се случва в клетките, които се делят, за да произвеждат зрели сперматозоиди или яйцеклетки.
В последния етап учените оплождат новата яйцеклетка със сперматозоид чрез инвитро. Полученият напълно здрав ембрион е носител на равномерно разпределени от двамата родители хромозоми.
>>> Създадоха модел на човешки ембрион, без да използват яйцеклетки или сперматозоиди
Опростена технология, без необходимост от клетъчно препрограмиране
Иновативната технология може да се окаже по-лесно приложима от друга, която някои лаборатории по света тестват в момента, а именно пълно препрограмиране на кожни клетки, с цел превръщането им в яйцеклетки или сперматозоиди.
Д-р Пола Амато, професор по акушерство и гинекология от медицинското училище към Орегонския университет, подчертава, че методът спестява провеждането на цял етап – клетъчното препрограмиране, който отнема много време. Тя допълва още: „Ако трябваше да отглеждаме нови култури в лабораторна среда, щеше да ни отнеме няколко месеца, през които могат да настъпят опасни генетични и епигенетични промени.“
Екипът все пак признава, че ще изминат години, преди технологията да се приложи върху човек. Пред експертите стои задачата да разбере как тези наследени хромозоми се свързват по двойки и как успяват да се делят така, че крайният резултат да не се различава от този при естествено протичащите процеси на размножаване в природата.
Embryo Technology Might Lead to Children With Genes From Two Men: https://www.dr-leonardo.com/blog/news/embryo-technology-might-lead-to-children-with-genes-from-two-men/
Продукти свързани с НОВИНАТА
АРОФОЛИКАЦИД МЕТА таблетки 400 мкг * 90 АРО ЛАЙФ
АРОФОЛИКАЦИД таблeтки 400 мкг * 90 АРО ЛАЙФ
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС MAX DHA капсули * 90
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС MAX DHA капсули * 180
ФАРМАСИ ЛАБОРАТЪРИС ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки * 30
ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА капсули * 60 НУТРИГОЛД
НОВИНАТА е свързана към
- Д-р Божанка Панева-Бързашка
- Д-р Ивайло Бързашки
- Д-р Катерина Дерменджиева
- Д-р Татяна Бодурска-Петкова
- Доц. д-р Петър Иванов, д.м.
- Защо жени с репродуктивни проблеми забременяват след прием на Ozempic
- Билки при спонтанни аборти
- Д-р Явор Малинов
- Човек с права ли е ембрионът – лекари прогнозират края на инвитро процедурите в САЩ
- Лекарство може да удължи репродуктивната възраст на жената с 5 години
Коментари към Технология може да позволи създаване на ембрион с гени от двама мъже