Лидия и Тимъти Риджуей се раждат в края на октомври от замразени преди 30 години ембриони
Определят раждането на близнаците като истинска революция и научен пробив. Причината е, че това са най-дълго замразените ембриони, от които се ражда животът на близнаците в Орегон, САЩ. Ембрионите са замразени през 1992 г., а 30 години по-късно те вече живеят.
Историята
Донорите на ембрионите са анонимни. През 1992-а съпругът е бил на 50 години. 34-годишна жена става донор на яйцеклетки. Оплождането е инвитро. Ембрионите са замразени на 22 април 1992 г. До 2007-а те се съхраняват в лаборатория на Западния бряг. През тази година двойката ги дарява на Националния център за даряване на ембриони в Ноксвил, щата Тенеси.
Семейството го прави с надеждата, че друга двойка може да се възползва от тях. Петте ембриона се съхраняват в специално оборудвани резервоари в течен азот и при температура от почти 200 градуса под нулата.
Семейство Риджуей се възползва от процедурата донорство на ембриони. Както пояснява и д-р Сигал Клипщайн, специалист по безплодие и репродуктивна медицина и председател на комитета по етика на Американското дружество по репродуктивна медицина, донорството на ембриони е медицинска процедура, при която ембриони от едно семейство се дават на друго.
Семейство Риджуей и решението им да вземат ембриони, замразени преди три десетилетия
Рейчъл и Филип Риджуей са родители на четири деца, най-голямото от които е на 8 години, а най-малкото е почти на две. Всички те са заченати по традиционния начин. Двойката признава, че винаги е смятала, че ще има толкова деца, колкото Бог им даде. „Когато чухме за осиновяване на ембриони, решихме, че е нещо, което искаме да направим“, разказва Филип Риджуей.
Така започва всичко. Рейчъл и Филип искат да получат ембрионите, съхранявани най-дълго. Затова искат да видят онези, за които е било най-трудно да се намерят реципиенти, независимо от причината. „Знаехме, че може да се доверим на Бог“, споделя още Филип Риджуей.
Семейството преминава през базата данни на донорите. В нея няма информация колко дълго са били замразени ембрионите, но има данни за донорите, тяхната етническа принадлежност, възрастта им, генетичната и здравната им истории, образованието, професията и дори любимите книги, филми и музика. В някои от файловете има снимки на родителите и на децата им.
Семейството избира. Така се стига до размразяването на ембрионите. То е осъществено на 28 февруари 2022 г. От петте ембриона, само три са жизненоспособни. Препоръките на Американското дружество за репродуктивна медицина са да се направи трансфер на един ембрион, защото при повече се повишават рисковете и за майката, и за детето, а близнаците най-често се раждат преждевременно, което от своя страна води до възможността да развият ДЦП или други увреждания. Въпреки това обаче Рейчъл е категорична, че иска и трите ембриона.
Операцията е осъществена на 2 март или 29 години и 10 месеца след като ембрионите са замразени. Успешно е имплантирането на два от тях. Проучванията до момента показват, че до раждане на живи деца от замразени ембриони се случва между 25% до 40% от случаите.
Семейство Риджуей става част от тези проценти, когато на 31 октомври се раждат близнаците. Филип споделя, че през цялото време са обяснявали на останалите си деца какво се случва. „И те бяха щастливи и развълнувани да извървим заедно целия път стъпка по стъпка“, споделя бащата, който определя като истинско чудо факта, че държи в ръцете си деца, чиито ембриони са замразени, когато той е бил петгодишен.
За ембрионите и замразяването
Експертите са на мнение, че ембрионите могат да се замразяват за неопределено време. Преживяемостта им при размразяване е около 80%. Д-р Джон Гордън, лекар на семейството, споделя, че при температура от 200 градуса под нулата биологичните процеси биват нулирани. Затова и няма значение дали замразяването е за месец, година или няколко десетилетия. Възрастта на ембриона не би трябвало да се отрази на здравето на детето, важна в случая е възрастта на жената, която е дарила яйцеклетката. Със сигурност ембрионът ще оцелее, ако жената е 25-годишна.
>>>Бременността след инвитро със замразен ембрион крие по-голям риск от високо кръвно налягане
Националният център по донорство е помогнал за раждането на повече от 1260 бебета от дарени ембриони. Данните им показват, че в САЩ в момента се съхраняват приблизително 1 000 000 човешки ембриона. Когато едно семейство реши, че не иска повече деца, но има останали ембриони, съществуват няколко възможности. Могат да ги предоставят за изследване като бъдат размразени и така губят потенциала си да станат деца, могат да ги оставят замразени, а могат и да ги дарят на двойка, която не може да зачене. Донорството на ембриони е решение, което почита живота, казват от Националния център по донорство.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ВИТАМАРИН перли * 90 ENERGY GROUP
БРЕМЕННОСТ КОМПЛЕКС капсули * 60 VIRIDIAN
ОСТРОВИТ ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки 400 мкг * 90
СОЛГАР ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки 400 мкг * 100
ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА С DHA капсули * 90 VIRIDIAN
ТОП ФОЛАТ капсули 0.400 мг * 60
НОВИНАТА е свързана към
- Как да замразим патладжан по най-правилния начин, за да го запазим за зимата?
- Криотерапия
- Билки при спонтанни аборти
- Криохирургия
- Робърт Нелсън и първото крионично замразяване на човек
- Човек с права ли е ембрионът – лекари прогнозират края на инвитро процедурите в САЩ
- Как може да си замразим листа от червено цвекло?
- Замразяване на риба и месо. Общи принципи
- Замразяване на храната - предимства и грешки
- Десет хранителни продукта, които едва ли предполагате, че може да замразите - Част 1
Коментари към Лидия и Тимъти Риджуей се раждат в края на октомври от замразени преди 30 години ембриони