Търсенията в Гугъл за "болки в гърдите" скачат по време на пандемията, но инфарктите намаляват
Проучване върху интернет търсачките има за цел да покаже съществува ли пряка връзка между търсенето онлайн на конкретни симптоми при болки в гърдите и броя пациенти, посетили спешните отделения заради сериозни сърдечни проблеми по време на пандемията.
Учени от „Mayo Clinic“ анализират данните от „Гугъл Трендс“ за Италия, Испания, Великобритания и САЩ и търсенията по ключови изрази като „болки в гърдите“ и „инфаркт на миокарда.“ Те обхващат периода от 1 юни 2019 до 31 май 2020. Преди появата на коронавируса броят търсения и за двата израза е почти еднакъв във времето. Затова екипът е смятал, че тенденцията ще се запази и след избухването на пандемията. Оказва се, че тогава търсенията за „инфаркт на миокарда“ намаляват, а тези за „болки в гърдите“ се увеличават с поне 34%. Кардиологът Конър Сенекал от „Mayo Clinic“ в Рочестър ръководи проучването, което е публикувано в списание „JMIR Cardio.“
Болката в гърдите не означава непременно коронавирусна инфекция
Той е изненадан, че по времето, когато е намалял броят на приетите пациенти с инфаркт, пада и броят търсения по ключова дума „инфаркт.“ За сметка на това се увеличават търсенията, свързани с „болки в гърдите“. Д-р Сенекал се опасява, че е възможно хората да се заблуждават, вярвайки, че болката в гърдите е симптом за инфекция или просто да не желаят да посетят лекар, от страх да не се заразят с коронавирус. Екипът решава да разграничи търсенията в „Гугъл“ за различните симптоми на COVID-19 като например „треска“ и „кашлица.“ В самото начало те са изключително много, но с течение на времето интересът към тях намалява. Търсенето обаче по ключов израз „болки в гърдите“ запазва високия си ръст през целия месец май.
Домашното лечение при сърдечни оплаквания е много рисковано
Други търсения се увеличават повече от 41 пъти, например по изразите „домашни средства при болки в гърдите“ и „природни средства за болки в гърдите.“ Д-р Сенекал е на мнение, че причината е отново в страха от заразяване с коронавирус при посещение в болница. Според него притеснението от COVID-19 е нормално, но при болки в гърдите хората задължително трябва да се консултират с лекар. Консултацията може да се проведе по съвсем безопасен за тях начин и да ги спаси от тежките последствия в резултат на нелекувано сърдечно-съдово нарушение. В проучването се набляга на необходимостта хората да бъдат спокойни, че дори в условия на пандемия могат да се обръщат за професионална помощ, особено когато става въпрос за сериозни състояния като инфаркт например. Ако те са запознати с най-често срещаните симптоми при инфаркт и различната им проява при мъжете и жените, ще могат да реагират адекватно и навременно в случай на нужда.
JMIR Cardio/Mayo Clinic
Снимка: Pixabay.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Законът за абортите в САЩ от 1850 г. до днес
- 301 най-велики филма на всички времена - класация на читателите на Empire (част 1)
- Комбинирана терапия с венетоклакс и азацитидин дава шанс на повече болни от остра миелоидна левкемия
- Обамакеър - повратна точка в американската здравна система
- Жълтата гостенка – инфекциозното заболяване, благодарение на което Колорадо става част от САЩ в началото на 19 век
- Забрана на абортите в САЩ – къде е въведена и какви са ограниченията
- Учени откриха защо чревният микробиом на кърмените бебета е различен от хранените с адаптирано мляко
- САЩ в първото десетилетие на 21 век, или защо здравните застрахователи избират фармацевтичната индустрия пред пациентите, част 1
- 301 най-велики филма на всички времена - класация на читателите на Empire (част 2)
- Спешна помощ в САЩ: Защо лекарите в спешните отделения са все по-малко
Коментари към Търсенията в Гугъл за "болки в гърдите" скачат по време на пандемията, но инфарктите намаляват