Уролозите от ИСУЛ алармират за сериозен ръст на хората с урологични тумори
За последните тридесет дни на повече от 60% от преминалите през Клиниката по урология в Университетската болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“ са открити тумори. Затова алармират специалистите уролози.
Случаите на тумори на пикочната система
Данните, които разпространяват от Клиниката по урология на ИСУЛ са изключително тревожни. Оказва се, че само за месец на над 60% от пациентите са открити тумори на пикочния мехур, на простатата и на бъбреците.
Статистиката не включва доброкачествените тумори като уголемяване на простатата. Както пояснява академик Чавдар Славов, който оглавява Клиниката, броят на хората с подобна диагноза е винаги голям, защото при тях се намира единственият в страната център, специализиран за този вид лечение.
Най-много са случаите на открити тумори на пикочния мехур – 42% от всички болни. След тях са тези на простатата, а най-малко – на бъбреците (6%). Другата тревожна констатация е, че са се увеличили хората, при които се наблюдава едновременното ангажиране на пикочния мехур и ректума на дебелото черво. Ако до момента е имало по един случай годишно, то за последните 30 дни те са три. Това означава, че процесът на заболяването е напреднал неимоверно, а операцията се осъществява не само от уролози, но и от коремни хирурзи.
Причините
Нарастналият брой на случаите е следствие от пандемията от COVID-19 и косвените поражения, които тя нанася, е становището на един от най-авторитетните български уролози академик Славов. Причината е, че много от хората не са потърсили навременна медицинска помощ от страх да не се заразят с COVID-19 по време на пълното затваряне и последвалите ограничения.
Отпадането на мерките показва ясно и нанесените поражения, за които лекарите говореха през последните две години. Както съобщава академик Славов, преди две години броят на хората с тежки онкологични заболявания на пикочната система е бил два пъти по-малко.
Уролозите констатират, че хората идват в много напреднал стадий на развитие на онкологичното заболяване.
Става дума за много големи тумори, които са утежнили състоянието на пациента до степен, в която се налага да бъде премахнат целият орган. Така е при карциномите на пикочния мехур, на простатата и на бъбрека. Когато туморното образувание е малко, не се налага да бъде отстранен органът.
Академик Чавдар Славов подчертава, че независимо колко е напреднала формата на рака, той и екипът му правят възможното за максималното съхраняване на органа, особено когато става дума за туморите на пикочния мехур.
„Причината е, че става дума за травмираща интервенция, която се отразява впоследствие на начина на живот на пациента“, обяснява специалистът и допълва, че резултатите при тях, в случаите, когато запазват органа на болния, са изключително добри. Така е, защото терапията, която прилагат, е комбинация между хирургичната намеса, химиотерапията и лъчелението.
Уролозите напомнят, че сред симптомите, които са знак, че в пикочната система има тумор, са паренето и честото уриниране или наличието на кръв в урината. Един от най-сигурните начини за превенция са редовните профилактични прегледи. Точно те са в състояние да открият навреме процеса на образуване на тумори и да предотвратят тежкото протичане на заболяването и фаталния му изход.
За академик Чавдар Славов
Началникът на Клиниката по урология и андрология в Университетската болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“ е един от най-авторитетните уролози в страната. През 2021 г. той беше избран за академик заради неговите научни постижения на световно ниво. Академик Славов е автор на повече от 15 оперативни и 10 диагностични метода, въведени в практиката.
Той е един от първите в света, разработил уретропластиките с букална и лингвална лигавица, а у нас е първият, въвел реконструктивната хирургия на пикочните пътища и пикочния канал, при която засегнатите участъци биват замествани с тъкан от устната кухина.
Не на последно място академик Чавдар Славов и колегата му от ИСУЛ д-р Еленко Попов са част от пансветовния проект Practical. Основата тема на проекта е изучаването генома на рака на простатата. До момента общите усилия на учените от Националния раков институт в САЩ, Германия, Австралия и Обединеното кралство са довели до установяването на 289 връзки, които са причина за развитието на този вид рак. Екипът успява да докаже, че при 42% от случаите карциномът на простатата е генетично предопределен.
- Увеличената простата намалява вероятността от клинично проявен рак на простатата
- Промени в структурата на протеиновата ДНК обвивка правят раковите клетки на простатата устойчиви на лекарства
- Система, базирана на изкуствен интелект, диагностицира с точност рак на простатата
- Обикновен кръвен тест показва резистентност към доцетаксел на пациенти с рак на простатата
Коментари към Уролозите от ИСУЛ алармират за сериозен ръст на хората с урологични тумори