Учените откриха връзка между нарушения сън, високото кръвно налягане и чревния микробиом
За първи път учени от университета на Илинойс, Чикаго, откриват връзка между нарушенията на съня, повишеното кръвно налягане и промените в чревния микробиом.
Изследването на екипа проследява 28-дневен период с нарушения на съня и как те влияят върху микробиома при плъховете. Чревният микробиом представлява съвкупността от микроорганизми, които обикновено живеят в червата. Също така експертите търсят връзка с промените в артериалното кръвно налягане. Резултатите са публикувани в списание „Physiological Genomics.“
Изследването се ръководи от Катрин Маки и Ан Финк, учени от Колежа за медицински сестри към университета на Илинойс, Чикаго. Оказва се, че чревният микробиом е от голямо значение и за сърдечносъдовата система.
Екипът използва лабораторни мишки, като променя техния режим на сън. По принцип мишките са нощни животни, поради което усилията са насочени към промени в съня им през деня.
Трансмитери измерват мозъчната дейност на мишките, тяхното кръвно налягане и сърдечния им ритъм. Изследват се и фекалиите, за да се установи дали има промяна в микробния състав.
Влияние на нарушенията на съня върху кръвното налягане
Идеята за проучването е на няколко от членовете на екипа, които работят или са работили като болногледачи с нощни смени. Финк споделя: „Наясно сме, че работата през нощта може да създаде здравословни проблеми, а данните, които сме събрали, доказват, че липсата на сън през нощта е възможно да причини повишаване на кръвното налягане, а в някои случаи дори сърдечно заболяване. За съжаление, не сме изяснили механизмите, по които това се случва.“
Когато режимът на съня на мишките е нарушен, се наблюдава покачване на кръвното им налягане. То остава високо известено време, след като животните могат отново да спят през деня и да будуват нощем. Според Маки нарушенията на съня имат негативен ефект върху здравето ни в дългосрочен план.
Нарушения на съня и промени в чревния микробиом
Неприятни последици се забелязват и в чревния микробиом – генетичният материал от всички бактерии, живеещи в колона (главната част на дебелото черво).
Първоначалната хипотеза на Маки е била, че чревният микробиом ще се промени още с появата на нарушен сън. Тя открива обаче, че там промените настъпват около седмица по-късно. Наблюдава се диспропорция при различните видове бактерии, включително увеличаване броя на онези, които причиняват възпаление в организма.
Процесите в тялото обаче не се нормализират в момента, в който нарушенията на съня изчезнат. Учените смятат, че става въпрос за наистина сложна система, в която роля играят много патологични фактори.
Изследването е първо по рода си и предстои да се проучват промените в чревния микробиом и метаболитите. Тепърва експертите ще проследяват промените в характеристиките на съня и колко дълго те оказват негативен ефект върху кръвното налягане и чревния микробиом. След като съберат достатъчно информация, те ще могат да я приложат, доколкото това е възможно, при изследванията върху хора.
Финк се надява, че ще намерят начин да помогнат на хората, които работят нощем или са с нарушен режим на съня, така че да се предпазят от сърдечносъдови заболявания. Разбира се, всеки от нас се налага да променя навиците си на сън заради работата и задълженията си. Въпросът е да се открие средство за намаляване на възможните рискове, което да е насочено към микробиома – нова терапия или промени в храненето.
В проучването участват също Лариса Бърк, Майкъл Калик, Дагмар Суийни и други от университета на Илинойс в Чикаго, както и специалисти от Медицинския център към Педиатричната болница в Синсинати.
newswise.com/uic.edu, journals.physiology.org
Снимки: unsplash.com, uic.edu
Коментари към Учените откриха връзка между нарушения сън, високото кръвно налягане и чревния микробиом