Членовете на тристранния съвет не постигнаха съгласие по въпроса за болничните
Основен акцент в поредното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество беше темата за пакета от мерки, чрез който ще бъде ограничена злоупотребата с болнични листове. Социалните партньори не постигнаха съгласие и казусът ще бъде обсъден и на следващото заседание на Тристранния съвет.
Няма промяна по отношение на нежеланието на работодателите да заплащат първите три дни от болничния. Държавата също не е в състояние да си го позволи, тъй като ще бъдат необходими допълнително 200 000 000 лв. Няма промяна и в позицията на синдикатите, които са категорични, че работещите не бива да бъдат ощетявани и е недопустимо да се отнемат правата им.
Ваня Григорова от „Подкрепа“ заяви, че бизнесът трябва да плаща на 100%, а не на 70% първите дни от боледуването.
От КНСБ за пореден път изразиха отрицателно отношение към възможността работодателите да имат правомощия, с които да изпращат служителите си на повторна медицинска експертиза.
Не бяха намерени допирни точки и по идеята вместо 14 дни първият болничен, който издава личният лекар, да е за седем дни. Коментирайки тази тема, председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) подчерта, че мерките, които те предлагат не се приемат. Васил Велев изрази загрижеността си, че единствено у нас броят на болничните годишно за един работник е 11 дни през 2019-а, докато през 2011-а е 7 дни. Средно в Европа дните са 6. За пореден път Васил Велев подчерта, че санкции трябва да има както за лекаря, така и за пациента, когато се докаже, че болничният е фалшив.
Обобщено мнението на работодателите е, че мерките, които се предлагат са палиативни, не решават нищо, а статуквото се запазва
От своя страна държава предлага засилен контрол. Ако болничният е фалшив, работникът трябва да върне обезщетението, а лекарят ще бъде санкциониран. Ще има механизъм, позволяващ работодателя да получи бързо информацията, че негов служител е болен. Държавата предлага още да се правят извънредни проверки по домовете на излезлите в болничен, а граничните полицаи да проверяват в регистъра на болничните и ако напускащият страната има издаден да уведомяват НОИ. Министър Деница Сачева отхвърли идеята да бъдат въведени наказания за злоупотребилите служители.
pixabay.com, bnr.bg
НОВИНАТА е свързана към
- Болничен лист за временна неработоспособност - правила и условия за издаване
- Санкции при непредставяне в НОИ на данни, фигуриращи в болничните листи
- Бюджетът на НОИ, отхвърлен от работодатели и синдикати, остава замразен
- През 2014 г. са издадени повече болнични в сравнение с 2013 г.
- Отчитат голям ръст на болничните и на изплащаните суми за тях
- Рекордно увеличение на парите, които НОИ плаща за болнични
- Болничните от 1 юли минават изцяло по електронен път
- Разходите за болнични продължават да се увеличават и през 2016 г.
- Работодателите предлагат първите три дни от болничния да не се плащат
- Правителството одобри анализа на НОИ и НЗОК за болничните на заседанието си на 16 януари 2020-а
Коментари към Членовете на тристранния съвет не постигнаха съгласие по въпроса за болничните