Правителството одобри анализа на НОИ и НЗОК за болничните на заседанието си на 16 януари 2020-а
Анализът, изготвен от Националния осигурителен институт и НЗОК, който показва състоянието на болничните листове, издадени от 2010-а до 2018 г. беше одобрен от министрите по време на заседанието на кабинета на 16 януари 2020 г. Данните на НОИ показват ясно, че броят на болничните се увеличава при това с ръст от 52,2 на сто.
Ако през 2010-а са издадени 1 473 800, то осем години по-късно те вече са 2 243 500. Анализът показва и изплатените средства както от НОИ, така и от бизнеса. Най-голям е делът на парите за седемдневните болнични. Разходите за всички болнични са се увеличили с 83,2%. През 2010-а те са били в размер на 253 000 000 лв., а през 2018 г. са 463 000 000 лв.
Няма сериозно увеличение на болничните листове по време на Коледните празници, съобщи още на колегите си министър Деница Сачева. 2806 души са излезли в болничен на 23 декември 2019 г., на 27 декември броят им е бил 3296, а на 2 януари 2020-а – 7123. Справката показва още, че 25% от всички болнични в този период са на хора, които работят в бюджетни организации.
Министър Сачева заяви, че до месец ще бъдат обсъдени и предприети мерки за ограничаването на злоупотребите. Дискусиите с работодателите вече са започнали. Обсъждат повече от 40 мерки, предложени от НОИ, Касата, бизнеса и синдикатите. Социалният министър подчерта, че ще търсят баланс. Важни са няколко неща – да не бъде товарен допълнително републиканският бюджет, работодателите да разполагат с мерки за ефективност и контрол и да не бъдат нарушавани правата, които хората вече имат.
До момента е ясно, че се злоупотребява по няколко причини и това са възможността да се увеличи свободното време, когато учениците са във ваканция, както и за да се работи на втора работа, но има и насочване от работодателите да бъдат взети продължителни болнични, за да не плащат заплати, става ясно от анализа.
Злоупотребата с болнични е комплексен и твърде дълго битувал в обществото проблем. Отношение към него имат всички страни - пациентите, лекарите, работодателите и особено управляващите. Както подчерта председателят на БЛС д-р Иван Маджаров, той едва ли може да бъде решен ако обществото се фокусира единствено върху лекарите.
На работна среща в МТСП на 15 януари 2020-а подуправителя на НОИ Весела Начева представи пред социалните партньори одобрения днес от кабинета „Борисов“ анализ. Д-р Маджаров заяви, че в никакъв случай не трябва да бъде стигматизирана отделна обществена група. Не може да се справим със ситуацията ако вината се търси единствено при нас, лекарите, каза председателят на съсловната организация. Той беше категоричен, че нарушителите трябва да носят отговорност, а представителите на различните институции да обединят усилията си и да намерят начините за противодействие.
Мерките, за които говори министър Деница Сачева, ще бъдат в центъра на обсъждания и дискусии през следващите седмици. Според решението на правителството обсъжданията в Националния съвет за тристранно сътрудничество трябва да стават в рамките на месец.
gov.bg
НОВИНАТА е свързана към
- Болничен лист за временна неработоспособност - правила и условия за издаване
- Санкции при непредставяне в НОИ на данни, фигуриращи в болничните листи
- Бюджетът на НОИ, отхвърлен от работодатели и синдикати, остава замразен
- През 2014 г. са издадени повече болнични в сравнение с 2013 г.
- Отчитат голям ръст на болничните и на изплащаните суми за тях
- Рекордно увеличение на парите, които НОИ плаща за болнични
- Болничните от 1 юли минават изцяло по електронен път
- Разходите за болнични продължават да се увеличават и през 2016 г.
- Работодателите предлагат първите три дни от болничния да не се плащат
- НОИ ще изплаща болничните до 5 работни дни
Коментари към Правителството одобри анализа на НОИ и НЗОК за болничните на заседанието си на 16 януари 2020-а