Проведоха първото в света изпитване на iPS клетки, трансплантирани в гръбначния стълб
Медици от Университета Кейо в Япония имплантират успешно iPS (индуцираните плурипотентни стволови клетки) в гръбначния стълб на пациент в първото по рода си клинично изпитване (2022 година). Целта на учените е да установят дали iPS могат да се използват за лечение на наранявания на гръбначния стълб.
Данните показват, че над 100 000 души в Япония са с парализа, причинена от сериозни наранявания на гръбначния мозък, за която до момента няма открито ефективно лечение.
Операцията
Близо 2 000 000 iPS клетки са имплантирани директно в епицентъра на нараняването. Общият обем, който е влят в в гръбначния стълб е 0,02 милилитра.
Броят на имплантираните изкуствени стволови клетки е определен след опити за безопасност, осъществени с животни.
Първата по рода си операция в света има за цел да провери безопасността на метода. На практика тя представлява експеримент и в случай, че процедурата бъде призната за безопасна, ще бъде приложена и на други пациенти със сериозни наранявания на гръбначния стълб.
Интервенцията е осъществена през декември. Пациентът е под постоянно наблюдение както от лекарите, така и от специалистите от Независимия комитет за наблюдение на данните.
Три месеца след трансплантанцията на изкуствените стволови клетки комисията ще реши дали експериментът да бъде продължен, безопасен ли е и дали операцията е ефективна. Ако резултатите са положителни, екипът ще осъществи още три подобни трансплантации.
От Университета не разкриват нито диагнозата на доброволеца, нито възрастта и пола му. Това може да се случи на по-късен етап, посочват от Кейо. Единственото, което съобщават е, че се чувства добре и в момента преминава през програма за рехабилитация.
Ръководителят на изследването проф. Масая Накамура определя трансплантацията като „огромна стъпка напред“, но допълва, че за да се превърне в обичайна практика този вид лечение, има още много работа за вършене.
Проф. Накамура коментира, че той и колегите му се надяват експериментът да е успешен, както и да видят дали имплантите от стволови клетки ще подобрят неврологичната функция и качеството на живот на пациента.
Екипът е получил одобрение от страна на правителството да извърши изпитанието още през 2019 г. Пандемията от COVID-19 забавя медиците и те осъществяват трансплантацията в края на 2021 г.
За iPS клетките
iPS клетките са резултат от програмиране отново на специализирани и зрели клетки, които се връщат в първоначалното им състояние и от тях се получават клетки от различен вид.
Учените вярват, че този вид изкуствени стволови клетки ще имат важна роля в борбата с парализата, която е причинена от травми на гръбначния мозък. Екипът се надява, че настоящата операция ще даде отговор на въпроса дали iPS клетките могат да бъдат използвани за лечение на гръбначни наранявания.
Създател на iPS клетките е професорът от Университета в Киото Шиня Яманака и екипът му. През 2006-а той създава iPS или индуцирани плурипотентни стволови клетки от фибробласти на мишки, а по-късно и от фибробласти на възрастен човек.
Една от важните характеристики на iPS клетките е възможността им да се размножават неограничено.
През 2012 г. проф. Шиня Яманака получа Нобеловата награда по физиология и медицина. Тя му е присъдена точно за откритието, че зрелите клетки могат да бъдат препрограмирани, за да станат плурипотентни.
Япония създава и първата организация в света, която се фокусира единствено върху iPS клетъчната технология. Центърът за iPS клетъчни изследвания и приложения се оглавява от проф. Яманака, според когото задачата на Центъра е не само да усъвършенства основните изследвания чрез iPS технология, но и да я използва за клинични приложения. „Това е мощен инструмент, който ще помогне за разработването на нови лекарства“, казва нобеловият лауреат проф. Яманака.
През 2018 г. проф. Шиня Яманака изнесе публична лекция в БАН на тема „Индуцираните плурипотентни стволови клетки – нова ера в медицината“. Нобеловият лауреат беше удостоен и с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на БАН.
- Създадоха 3D човешки импланти на гръбначния мозък за лечение на парализа
- В Япония започват клинични проучвания на iPS стволови клетки за лечение на гръбначни наранявания
- Спирането на макрофагите М2 предотвратява развитието на фиброза
- Лекари от варненската УМБАЛ „Св. Марина“ заздравиха костна тъкан чрез имплантиране на стволови клетки
Продукти свързани с НОВИНАТА
БЕЛИТА ПРЕМИУМ КРЕМ ПРАЙМЕР СЪС СТВОЛОВИ КЛЕТКИ ЗА ЛИЦЕ 50 мл
БЕЛИТА ПРЕМИУМ НОЩЕН КРЕМ С РАСТИТЕЛНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ ЗА ЛИЦЕ, ШИЯ И ДЕКОЛТЕ 50 мл
БЕЛИТА ПРЕМИУМ ОКОЛООЧЕН ХИАЛУРОНОВ ФИЛЪР СЪС СТВОЛОВИ КЛЕТКИ 20 мл
БЕЛИТА ПРЕМИУМ СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ С РАСТИТЕЛНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ 50 мл
МАЗИЛО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 50 мл
Безплатна доставка за България!АРСЕЛМЕД КОМПЛЕКТ ЗА ОПТИМИЗИРАНЕ НА КОЖАТА С ДЕРМАЛЕН КОЛАГЕН
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Хирургично лечение
- Лечение при бъбречна поликистоза (поликистоза на бъбреците)
- Имуносупресивни лекарства
- Донорството – законни положения за даване на съгласие, условия и ред за вземане на органи
- Циклоспорин
- Трансплантация на бял дроб
- Трансплантациите в България през 2024 г.
- Азатиоприн
- Трансплантация на костен мозък
Коментари към Проведоха първото в света изпитване на iPS клетки, трансплантирани в гръбначния стълб