11 септември 2020-а: 163 нови случая на COVID-19, 145 излекувани и 4-ма починали
163 са потвърдените случая на COVID-19 в страната за последното денонощие след направени 5090 PCR теста. С тях общият брой става 17 598. Данните на информационната система показват още, че са излекувани 145 души.
Четирима са загубили битката с вируса SARS-CoV-2.
746 души са настанени в болници, а 55 са в интензивни отделения.
Само четири са областите, в които няма регистриран нито един случай за последните 24 часа, и това са Видин, Враца, Габрово и Ловеч.
Най-много са заразените в столицата – 36, в Благоевград са 19, във Варна са 14, а в Кърджали и Стара Загора по 13.
Нараства и броят на заразените здравни работници. За последното денонощие са установени 14 нови случая, с които общият им брой става 996.
COVID-19 в България
За пореден ден Благоевград се нарежда на второ място след столицата по броя на установените случаи на COVID-19 – 19 за изминалото денонощие. Общинският кризисен щаб в Разлог съобщи, че една от детските градини е затворена и в нея се прави пълна дезинфекция. Причината е положителната проба на една от преподавателките. Тествани са и останалите 12 души от персонала, които са били в пряк контакт с нея както и децата. Ако няма други положителни проби, детското заведение ще отвори врати в понеделник. В случай, че има, достъпът и приемът на децата в групата ще бъдат ограничени.
Със случаите от последното денонощие общият брой на заразените до момента в Благоевградско става 1567, което поставя областта на второ място в мрачната статистика за COVID-19 след столицата, където до момента 4746 мъже и жени са дали положителни проби.
Във Варна, където общият брой на установените случаи на коронавирусна инфекция е 1332, днес са регистрирани 14 нови. От РЗИ в морския град информират, че 35 души са настанени в болници, а с леки или без симптоми са 244, които се лекуват в домовете си.
Търговище е сред областите с най-малко заразени. От началото на пандемията до момента с положителни проби за COVID-19 са 84 души, днес са установени 4 нови случая. От Общинския щаб информират, че се надяват в шивашката фабрика, където две жени са с COVID-19, да бъдат спазени предписанията от РЗИ за дезинфенкция и безопасност на работещите, за да не се допусне разпространение на заболяването. До момента 62 мъже и жени са под карантина в домовете си като най-много те са от община Попово – 28.
Дни преди началото на новата учебна година продължава да има множество неясноти и притеснения. От МОН препоръчаха официалното откриване да бъде с по-малко присъстващи. Децата трябва задължително да са с маски по коридорите и в общите части на училищната сграда, но нямат нужда от тях в класната стая. За учителите, обаче, маските и шлемовете са задължителни навсякъде.
В края на август просветното и здравното министерства изготвиха насоки за работата в учебните заведения в условията на COVID-19 през новата учебна година. Сред задължителните мерки, целящи да ограничат рисковете от разпространение на вируса, са носенето на предпазни средства, дезинфекцията, личната хигиена.
Сериозно предизвикателство е как да бъде организиран учебният процес, за да се осигури дистанция между учениците по коридори, стълбища, тоалетни, столове, бюфети, физкултурни салони и компютърни кабинети. Всяко училище само определя как ще се случи това. Не на последно място учебните заведения трябва да обособят места в сградите си, в които временно да бъде отделен ученик или възрастен със симптоми на грип.
Подробно са разписани правилата в случаите, когато бъде установено, че ученик е заразен с коронавирусна инфекция, насочено е вниманието и към постоянната информационна кампания и разговори с учениците за заразата и начините на предпазването от нея. Министър Красимир Вълчев съобщи, че все още не са определили праговите епидемични стойности, които ще са аргумент да се премине към дистанционно обучение.
COVID-19 по света
Над 28 200 000 души са с COVID-19 в света, броят на оздравелите надхвърли 19 040 000, а починалите достигнаха 918 430.
Безпрецедентен брой на заразените от началото на пандемията от COVID-19 отчетоха здравните власти във Франция за изминалите 24 часа. Новите случаи са 9 843. За една седмица след направени над 1 000 000 PCR теста са потвърдени 48 542 положителни резултата. Особено тревожна е ситуацията Ил дьо Франс, Окситания, Оверн-Рона, Прованс-Алпи-Лазурен бряг. В тези области настанените в интензивни отделения надвишават 68 %.
30 813 са жертвите на пандемията във Франция. Здравните власти уточняват, че 20 338 са починалите в болници, а 10 475 в социални заведения.
Френският президент заяви, че задачата е да забавят колкото е възможно повече разпространението на вируса. Нужна е организация на социалния живот, която ще позволи това, но и ще даде шанс французите да продължат да живеят, убеден е Еманюел Макрон.
Днес трябва да станат ясни и решенията на управляващите, свързани с новите и много по-засилени мерки срещу COVID-19. Още преди те да са факт в много райони предприеха затягане на ограниченията като например, задължителното носене на маска и в затворените пространства, и навън. В Ница забраниха посещенията в домовете за възрастни и въведоха множество други ограничения, сред тях и отлагането на сезона на Операта и на очакваните с нетърпение Дни на наследството.
Подобни са действията, предприети от повечето държави на Стария континент, тъй като навсякъде броят на заразените се увеличава. В Испания говорят открито за втора вълна на епидемията. Един от начините да се противопоставят и да противодействат на заразата са конкретни мерки, съобразени с отделните райони и нивото на заболеваемост в тях.
В Мадрид, например, действат строги ограничения. И на обществените места, и в дома не бива да се събират повече от десет души на едно място. Ограничения има и за посещението на ресторанти и барове и за провеждането на тържества. Подобни са мерките и в провициите Сория, Авила, Сеговия, Саламанка. Ограничения за пътуване има в няколко града и села. От днешния 11 септември 2020-а се затварят четири квартала в Палма де Майорка, заради увеличения брой на заразените в тях.
Италианският премиер Джузепе Конте подписа указ, с който въведените през август мерки се удължават до началото на октомври. Сред тях са задължителното носене на маски на открито и закрито и затварянето на стадиони и дискотеки.
Португалското правителство също затегна мерките преди старта на учебната година. Тази седмица в Португалия отчитат повишена заболеваемост при това сред заразените най-много са хората между 20 и 39 години. Навсякъде се забранява продажбата на алкохол след 20 часа, както и консумацията му на обществени места. Забранено е събирането на повече от 10 души. Властите призоваха работодателите да насърчат служителите си да работят от домовете си или да изготвят алтернативни режими на работа.
Чехия, която беше сред най-слабо засегнатите страни до момента с по-малко от 30 000 случая, отчете сериозни повишения през последните две седмици. 69 случая на 100 000 души и 78% увеличение на хоспитализациите. След като за първи път тази седмица бяха регистрирани само за ден над 1000 хора с COVID-19, управляващите въведоха задължително носене на маски и определиха, че ресторанти, барове и увеселителни заведения ще работят до 23 часа.
Дори Германия, която определят като страната в Европа, управляваща най-добре пандемията, е притеснена, заради високите нива за положителни тестове през тази седмица. Здравните власти обясняват това с връщането след края на почивките и въпреки това засилват контрола. От 9 септември Германия постави три френски района в категорията на рисковите зони, а ден по-късно още два. В списъка, по предложение на Института „Робърт Кох“ са швейцарските кантони Женева и Во, района на хърватския Дубровник, чешката столица Прага и райони в България и Румъния.
В съседна Гърция също отчетоха най-голям дневен ръст от началото на пандемията – 372 гърци са с COVID-19. Сериозни притеснения предизвиква огнището в завода за преработка на храни в Северна Гърция, откъдето са новите 100 заразени. Общият брой на заразените гърци е 12452, а 297 са починалите.
coronavirus.bg, pixabay.com, blagoevgrad.eu, rzi-varna.com, rzi-targovishte.bg, mon.bg, coronavirus.jhu.edu, lemonde.fr, lefigaro.fr
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 11 септември 2020-а: 163 нови случая на COVID-19, 145 излекувани и 4-ма починали