166 потвърдени случая на COVID-19 след направени 790 PCR теста на 21 декември 2020 г
166 са новите случаи на COVID-19, установени след направени 790 теста за последното денонощие показват данните на информационния портал.
В болниците са настанени 6624 души, от които 536 са в интензивни отделения.
1732 са излекуваните, а 58 починалите.
Нито един нов случай няма в областите Стара Загора, Силистра, Монтана, Бургас и Благоевград.
53 са заразените в столицата, 16 във Варна, 15 в Плевен, по 10 в Кюстендил и Видин, 9 в Ямбол и 8 в Ловеч.
COVID-19 в България
Новите случаи на COVID-19 за последното денонощие са 166. Те са няколко пъти по-малко в сравнение със събота, когато бяха установени 1739 и неделя –1002 нови случая.
Със своя заповед здравният министър забрани влизането в страната през всички гранични пунктове и с всички видове транспорт на хора от Великобритания и Северна Ирландия от 00.00 часа на 21 декември 2020-а до 31 януари 2021 г. Действията са предприети заради установения нов щам на COVID-19, който се разпространява в Обединеното кралство. Забраната не се отнася до българите и хората със статут на постоянно или продължително пребиваване в България. Пристигайки у нас те подлежат на задължителна десетдневна карантина.
От МВР съобщиха, че е наложена карантина на 659 от 667 пътници, пристигнали с три полета от Великобритания. Осем от тях са отказали да бъдат поставени под карантина и ще се върнат обратно.
По време на инспекцията късно вечерта на 20 декември 2020-а здравният министър заяви, че новият щам на COVID-19 се предава по-бързо и се влияе от новата ваксина.
В същото време председателят на БЛС заяви в интервю за Нова телевизия, че вирусът се променя и затова се знае отдавна, става дума за промени в секвенциите, а не за нов щам, каза още д-р Иван Маджаров, който определи новината малко повече като политика, защото промяната е открита преди повече от два месеца. Не е време за истерии и паника, категоричен беше той.
Вирусологът проф. Радостина Александрова е на мнение, че няма повод за паника и излишни тревоги. По-бързото разпространение на вируса не означава, че той протича по-тежко или че причинява по-голяма смъртност.
Българските специалисти смятат, че е напълно възможно мутацията на вируса вече да е в страната.
Днес се очаква с решение на здравния министър антигенните тестове да бъдат приравнени с PCR. Това означава, че хората с положителен антигенен тест ще бъдат приемани като позитивни на COVID-19 и ще подлежат на изолация.
На днешния 21 декември 2020-а се очаква решението на Европейската агенция по лекарствата дали ваксината на Pfizer/BioNTex е допустима. При положително решение ЕК трябва да издаде разрешението за разпространението на ваксината. Предвижда се доставките да започнат на 26 декември, а ваксинацията от 27 декември 2020-а.
COVID-19 по света
От полунощ на 20 декември 2020-а Великобритания въведи по-строги ограничения, които обхващат районите на Лондон, Кент, Есекс и Бедфордшир. Причина за мерките е новият щам на COVID-19, да който премиерът Борис Джонсън съобщи, че се разпространява много по-лесно. Драстичните мерки включват арест за всеки, който се опита да напусне Лондон, забранени са срещите и събиранията в домовете, а пътуването е разрешено само за работа и при условие, че е невъзможно тя да се осъществява от в къщи. Събиранията за Нова година са забранени във всички райони, а в зоните от 4-та степен са невъзможни и по Коледа.
Италианското правителство също въведе нови ограничителни мерки за празниците. От 24 до 27 декември, на 31 декември 2020-а и от 1 до 6 януари 2021 г. се забранява излизането от дома и от общината. Затварят се барове, ресторанти и магазини. Ще работят само магазините за хранителни стоки и аптеките. В този период ще бъде разрешено пътуването до едно частно жилище, което е в същия район, веднъж на ден за времето до 22:00 часа.
На 28, 29 и 30 декември 2020 г. се забранява излизането от вкъщи от 22:00 часа до 5:00 часа сутринта. В тези дни може да се пътува на разстояние не повече от 30 километра в района на общината, но остава забранено пътуването до административните центрове на провинциите.
Португалия е договорила с фармацевтичните компании и трябва да закупи през следващите месеци повече от 22 800 000 дози ваксини. Според координатора на работната група, създадена от правителството за управление на плана за ваксинация срещу COVID-19 Франсиско Рамос, който е и бивш държавен секретар по здравеопазване, групов имунитет може да бъде постигнат едва през следващото лято, когато ще бъдат ваксинирани между 60% и 70% от хората. „Ваксината е само част от решението и тя не е нито чудо, нито магически удар, който ще реши всички проблеми“, казва Франсиско Рамос и подчертава, че началото на имунизациите не бива да бъде разбирано като край на ограниченията и мерките, напротив – те трябва да продължат още най-малко шест месеца. Първите 9750 дози ще бъдат разпределени в големите болници, през януари се очакват нови 300 000 дози, а през февруари 420 000. Според Рамос хората, прекарали коронавирусната инфекция, също могат да бъдат ваксинирани, ако пожелаят, тъй като ваксината засилва защитата.
В Австрия започна работа информационна гореща линия за ваксинацията срещу COVID-19. От 21 декември 2020-а хората могат да задават въпроси за ефективността и безопасността й. Линията ще работи 24 часа без прекъсване. Австрийският министър на здравеопазването Рудолф Ансхобер призова хората да питат за всичко, което ги интересува. За да бъде по-лесно решението на хората дали да се ваксинират, предоставяме прозрачна информация и ще говорим честно за предимствата и недостатъците, заяви Ансхобер. Той беше категоричен, че ваксинацията е основният ключ в борбата са пандемията и колкото повече хора бъдат имунизирани, толкова по-скоро COVID-19 ще бъде победен.
Генералният директор на Изследователския център „Гамалея“, чийто екип създаде първата руска ваксина „Спутник V“, съобщава, че ваксинирането на руснаците над 60 години ще започне в началото на 2021 г. Тестовете ще приключат до края на 2020 г. и веднага след празниците се очаква официалната регистрация на ваксината. До момента биват ваксинирани само хората на възраст от 18 до 60 години. В следрегистрационните проучванията участват 40 000 доброволци от 18 до 60 години и 150 над 60 години, каза Александър Гинзбург и уточни, че от ваксината са пуснати и пробни дози за гражданите.
mh.government.bg, coronavirus.bg, freepik.com, nova.bg, bnt.bg, lefigaro.fr, sortiraparis.com, publico.pt, vienna.at, стопкоронавирус.рф
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 166 потвърдени случая на COVID-19 след направени 790 PCR теста на 21 декември 2020 г