203 са новите случаи на COVID-19 при направени 6232 PCR теста на 26 август 2020-а
203 са потвърдените положителни проби след направени 6232 PCR теста за 26 август 2020-а, с които общият брой на хората с COVID-19 в страната достига 15 589. За последното денонощие 104 души са излекувани, а девет са починалите. От 715 настанени в болници 64-ма са в интензивни отделения.
Отново ръст на заразените в Благоевград, където са установени 36 случая на COVID-19, след него е София с 27 потвърдени, следват Пловдив със 17, Стара Загора с 14, Добрич с 13, Търговище с 11 и Бургас и Варна с по 10.
Три са областите, в които няма заразени за последното денонощие – Видин, Сливен и Разград.
Правителството удължи извънредното положение в страната до 30 септември 2020 г. Преди това министрите се запознаха с доклада на здравния министър за ситуацията в момента. В този период остават в сила носенето на маски на закрито, в магазини и в градския транспорт както и спазването на дистация от 1,5 метра.
COVID-19 в България
След няколко дни на относително спокойствие в Благоевград отново отчитат сериозен ръст на установените случаи на COVID-19. Областта е с най-много заразени ред останалите райони в страната. На днешния 26 август броят на хората с коронавирусна инфекция е 36.
След няколкодневно затишие и липса на нови случаи на COVID-19 за последните 24 часа в Стара Загора са установени 14 нови случая. Осем от тях са от града, а останалите от общините Николаево, Раднево и Гълъбово.Трима са настанени в Университетската болница "Проф. Стоян Киркович", десет са на домашно лечение и под карантина. От РЗИ-Стара Загора съобщават, че през последните дни разпространението на болестта е дифузно и протича леко. Няма установени случаи на COVID-19 в колективи. Общият брой на хората с коронавирусна инфекция в областта е 403, под карантина в момента са 262. Над 9150 души са били под карантина до момента.
В по-голямата част от областите ситуацията е спокойна, независимо от отчитаните всеки ден положителни проби.
Както констатира и главният здравен инспектор, в много от големите градове като Пловдив, София, Бургас се работи много добре, действията са координирани и бързи. Много по-добра е вече работата и в областите Варна и Добрич, заяви доц. Ангел Кунчев пред БНТ и за пореден път подчерта, че системата е много по-подготвена в сравнение с първите месеци на епидемията от COVID-19.
В момента екип, съставен от представители на здравното и просветното министерства работи по изготвянето на описание как трябва да действат учебните заведения и детските градини в различни ситуации, заяви още доц. Кунчев и изрази надежда, че това ще е полезно и в помощ на педагогическите екипи. Въпреки че ситуацията у нас става все по-добра през последните две седмици, извънредната обстановка трябва да продължи до края на септември. За да бъде прекратена, подчерта главният здравен инспектор, е нужно процесът да бъде стабилен, а тенденцията към намаляване – трайна. В никакъв случай обаче няма да бъдат затваряни градовете, защото това нанася сериозни икономически поражения и влияе отрицателно върху хората, каза още доц. Кунчев.
Подобно мнение изрази и здравният министър, който вчера посети Варна и се срещна с ръководителите на три от големите болници и с екипа на РЗИ. Проф. Костадин Ангелов обяви, че в момента областта разполага с достатъчно свободни легла, има готовност при усложнена обстановка и увеличаване на хората с коронавирусна инфекция за хоспитализиране, те да бъдат настанени в болниците в Девня и в „Еврохоспитал“. Овладяна е ситуацията с двете големи огнища в домовете за възрастни. От днес във Варна започва работа Координационен център. В него инфекционист ще преценява състоянието на пациентите и ще посочва към коя болница да бъдат насочени за лечение. Центърът се намира на територията на инфекциозната клиника на Университетската болница „Св. Марина“.
Министър Костадин Ангелов отрече категорично възможността носенето на маски на открито да стане задължително през септември и подчерта, че ако няма повишение на заболеваемостта, мерките няма да бъдат променяни.
COVID-19 по света
23 903 870 са потвърдените случаи на COVID-19 в света, показват данните на Университета „Джон Хопкинс“. 819 609 са жертвите на инфекцията до момента.
За първи път от началото на пандемията от COVID-19 СЗО обяви, че за периода от 17 до 23 август намаляват както новите случаи на заразени, така и на загубилите битката с вируса. Добрата новина е, че спадането се наблюдава във всички страни, а не в определени райони.
В същото време в Бразилия за пореден път са регистрирани огромен брой нови случаи. 47 134 са бразилците с COVID-19 за изминалото денонощие, а починалите са 1271. Медиите съобщават, че с положителна проба е и синът на президента. Флавио Болсонаро е сенатор и публикува съобщение в социалните мрежи, че въпреки положителния тест е без симптоми, чувства се добре и се лекува с антибиотика азитромицин и с хидроксихлорокин. Бразилският президент и негов баща от месеци насам апелира публично именно за тази терапия, независимо от противоречивите мнения на научната общност за нея. Жаир Болсонаро, съпругата му и другият му син също бяха заразени с COVID-19.
От днес в Марсилия носенето на маски е задължително, а магазините, ресторантите и барове ще работят до 23 часа.
В целия департамент Буш дю Рон и в региона Прованс-Алп- Кот–Д,Азур са засилени мерките за сигурност заради увеличаването на случаите през последните седмици. Ръководството на региона определи ситуацията като достатъчно тревожна, за да бъдат взети допълнителни мерки за предпазване и защита. Не беше подкрепена идеята да бъдат затворени всички заведения, а магазините да работят до 18 часа, защото мнението на повечето от ръководния екип на региона е, че рестрикциите не бива да бъдат налагани силово, а трябва да се разчита преди всичко на отговорността на хората. Затова не беше наложена и забраната на едно място да не се събират повече от 10 души. В същото време обаче до 30 септември, докато са в сила поредните ограничения, ще бъдат засилени проверките, които ще гарантират, че правилата се спазват. Глобата е 135 евро, а при повторно констатиране на неспазване на мерките става 3750 евро и затвор до шест месеца.
В същото време френското правителство поиска удвояване на производството на санитарни маски. До 100 000 000 на седмица, вместо произвежданите до момента 50 000 000. Така Франция няма да зависи от Китай. Според кабинета проблем са ръкавиците, той като производството им зависи от доставката на суровини.
В Турция затегнаха изискванията към собствениците на хотели, които задължително трябва да отделят стаи за настаняването на туристи с коронавирус. Това трябва да бъде направено дори от хотелите, притежаващи „здравен сертификат“. Стаите за хора с COVID-19 трябва да бъдат на един етаж и в отделен блок, за да нямат обитателите им контакт с останалите.
lemonde.fr, coronavirus.jhu.edu, mh.government.bg, coronavirus.bg
Снимка: pixabay.com
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 203 са новите случаи на COVID-19 при направени 6232 PCR теста на 26 август 2020-а