24 000 000 афганистанци се нуждаят от помощ, за да оцелеят
Заместник-генералният секретар по хуманитарните въпроси и координатор на спешната помощ Мартин Грифитс представи пред Съвета за сигурност на ООН хуманитарната криза в Афганистан и призова за подкрепа, защото близо 24 000 000 души в страната имат нужда от нея, за да оцелеят.
Кризата в Афганистан
Не е една кризата, с която Афганистан трябва да се справя. Става дума не само за хуманитарна, но и за икономическа, финансова, климатична и продоволствена.
Разяснявайки ситуацията, Мартин Грифитс представи актуални данни, според които 19 000 000 души са изправени пред остра продоволствена несигурност, 6 000 000 са изложени на риск от глад.
>>> 193 000 000 души в света страдат от липса на храна, алармират от ООН
Близо 3 000 000 деца в страната страдат от тежко недохранване, от които 1 000 000 страдат от най-тежката и застрашаваща живота форма на глад. Без специализирано лечение тези деца няма да оцелеят.
Стряскащите данни показват, че повече от 24 000 000 афганистанци имат нужда от хуманитарна помощ.
Причините
Кризата с недохранването е свързана със сушата, най-тежката от които е през 2021 г. и ефектът й продължава.
Сред другите причини са земетресението от юни 2022 г., което засасяга над 360 000 души и силните дъждове от юли, предизвикали внезапни и масивни наводнения, отнели живота на стотици и унищожили домове и хиляди декари посеви.
Замърсената вода е другият сериозен проблем. Осем от десет афганистанци пият такава вода, а това ги прави податливи на различни заболявания.
Бедността е другият бич. Близо 25 000 000 души живеят в бедност.
По-голямата част от доходите на хората отиват за храна. Инфлацията расте главоломно в резултат на повишените цени в света, на ограничения внос и обезценената валута.
Не на последно място е фактът, че помощта за развитие на страната е прекратена за една година. Още преди талибаните да вземат властта страната е изправена пред сериозна и продоволствена, и криза на глада, а след това ситуацията се влошава драстично и обхваща всички слоеве на населението – от живеещите в селата до обитаващите градовете.
Мартин Грифитс за кризата в Афганистан
„Кризата в Афганистан е хуманитарна, но още и икономическа, финансова, климатична, на глада. Но това не е безнадеждна криза“, категоричен е заместник-директорът по хуманитарните въпроси на ООН.
Сред аргументите на Мартин Грифитс, че въпреки унищожителните данни кризата може да бъде преодоляна, е, че хуманитарните организации са направили всичко възможно да осигурят спасителен пояс за афганистанците.
„Агенциите на ООН и нашите партньори от неправителствените организации дадохме безпрецедентен отговор като достигнахме до почти 23 000 000 души, нуждаещи се от хуманитарна помощ. Разширихме хуманитарните операции и достигнахме до засегнатите във всички 401 области на 34-те провинции на Афганистан. Тъй като конфликтът намаля, налице бяха парични преводи, но и защото Съветът за сигурност прие резолюция 2615“, казва Мартин Грифитс.
Резолюция 2615 е приета на 22 декември 2021 г. Тя признава хуманитарната криза в Афганистан, приема, че предоставянето на хуманитарна помощ не е нарушение на параграф 1 от резолюция 2255 и разрешава плащания, икономически ресурси и предоставяне на стоки и услуги за този вид подкрепа.
Хуманитарната помощ обаче не е в състояние да замени предоставянето на устойчиви услуги от страна на държавата за 40 000 000 души. Комбинацията между двете е в състояние да предотврати катастрофата.
Екипът на ООН в Афганистан разработва стратегическата рамка за 2023 г., за да отговори на основните нужди на хората, съобщава още Мартин Грифитс и насочва вниманието на Съвета по сигурността на ООН към това, което трябва да се осъществи.
На първо място е защитата на селското стопанство и животновъдството, защото повече от 70% от жителите на страната живеят в селски райони. Ако това не стане, ще бъде застрашен животът на милиони. Болниците и клиниките на областно и национално ниво трябва да продължат да работят, а персоналът в тях да получи заплащане. Не бива да спира работата на центровете за превантивни грижи.
>>> Историята на тайните училища за момичета в Афганистан и тяхната символика
Задължително е да се промени отношението към жените и момичетата. Повече от година девойките в Афганистан не са стъпвали в училище, а това е недопустимо.
Какво е нужно
Повече от 600 000 000 долара са нужни спешно през следващите три месеца за подготовка за предстоящата зима.
154 000 000 долара трябват за доставка, храна и помощ за препитание преди атмосферните условия през зимата да прекъснат достъпа до определени райони в страната.
Планът за хуманитарна помощ е с недостиг от 3,14 милиарда долара.
Важно е още властите в страната да изпълнят своите ангажименти, особено като се има предвид, че бюрокрацията забавя хуманитарната помощ, когато е най-необходима.
„Пътят е ясен, както са ясни и опасностите. Не бива да забравяме, че последиците от бездействието ще бъдат катастрофални. Затова трябва да помогнем на народа на Афганистан, който показа невероятна издръжливост“, заявява в края на доклада си Мартин Грифитс.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ПЕРЛАТА, КОЯТО СЕ ОСВОБОДИ ОТ ЧЕРУПКАТА СИ - НАДЯ ХАШИМИ - СИЕЛА
БОЙНА ПОРОДА - ЛЕВ ПУЧКОВ - ХЕРМЕС
СПИРУЛИНА таблетки * 500 DXN
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- Любопитни факти, които вероятно не знаете за Афганистан
- Пет милиона деца умират преди да навършат пет години през 2021 г., алармират от ООН
- Колко струва една война?
- Съществува връзка между недохранването и болестта на Алцхаймер
- Отнеха детето на родители, подложили го на строга веганска диета
- Бача пуш: Афганистанската традиция за отглеждане на момичета като момчета
- Недохранването при анорексията е като наркотик за страдащите от болестта
- Историята на тайните училища за момичета в Афганистан и тяхната символика
- 34 страни в света не разполагат с достатъчно храна за населението си
- Талибаните връщат публичното пребиване на жени с камъни в Афганистан
Коментари към 24 000 000 афганистанци се нуждаят от помощ, за да оцелеят