516 са новите случаи на COVID-19 на 9 октомври 2020 г.
Потвърдени 516 нови случая на COVID-19 при направени 5 209 теста за последното денонощие показват данните на информационния портал.
23 259 е общият брой на хората с положителен тест за наличието на коронавирусна инфекция от началото та пандемията.
1063-ма се лекуват в болници в страната, от тях 56 са в интензивните отделения.
115 души са излекувани за последните 24 часа, седем са починалите.
Областите с най-много заразени са София – 138, Пловдив – 51, Благоевград – 49, Бургас – 31, Варна-25 и Стара Загора -20.
COVID-19 в България
Видин е единствената област в страната, в която няма установени случаи на COVID-19 за последните 24 часа.
138 са новите случаи в столицата, с които общият брой на заразените достигна 6048. Директорът на столичното РЗИ определи ситуацията в София като спокойна и предвидима. Пред БНТ д-р Данчо Пенчев поясни, че повечето от случаите са на хора с леки клинични прояви. Тревога буди обаче броят на медицинските специалисти с COVID-19, който в столицата надхвърля 450. 17 са огнищата на зараза в столицата. Под карантина са над 1500 ученици от 51 учебни заведения.
За пореден ден в Пловдив отчитат висок ръст на хората с положителни тестове. Днес те са 51, общо 2001 до момента са хората, срещнали се с вируса SARS-CoV-2. Ситуацията в Пловдив е контролира изключително добре, комуникацията между институциите е ефективна и в езултат на това заетостта на леглата е по-ниска от средната за страната, заяви здравният инистър след участие в заседанието на Областния кризисен щаб.
99 души се лекуват в болниците в областта, шестима от които са в интензивни сектори. Болниците, които приемат хора с COVID-19 са 10 като от тях осем са в Пловдив. Те разполагат със 110 свободни легла за лечение на пациенти с коронавирус.
49 души са дали положителни проби последното денонощие в Благоевград. С 2228 заразени от началото на пандемията областта продължава да е на второ място след столицата. От вчерашния 8 октомври 2020-а е затворено отделението по хирургия в Сандански. Причината са положителните проби 8 лекари и медицински сестри. Отделението се дезинфекцира, а по-късно през деня се очакват резултатите от тестването на пациентите и работещите в отделението. 305 ученици и 48 души от персонала на учебните заведения са под карантина. С положителни проби са шест деца и 21 учители и помощен персонал. Те са от училища в Гоце Делчев и Благоевград. Приключи 14-дневната карантина на осемте паралелки в
Професионалната гимназия по строителство и архитектура в Благоевград, на двете в СУ „Братя Каназиреви“ в Разлог и на шестте от училището в Симитли.
В Бургас установените случаи са 31 като с тях заразените до момента стават 983. От следобедните часове на 8 октомври затвориха отделението по акушерство и гинекология в Университетската болница „Дева Мария“ заради положителните проби на трима медици, единият от които е в тежко състояние. Отделението е под карантина и няма да приема пациенти. От болницата съобщиха, че са взели всички мерки за безопасността на пациентките, които са в отделението. Очаква се в началото на следващата седмица ще стане ясно кога ще бъде възобновена работата в отделението.
Регионалното управление по образование в Добрич е под двуседмична карантина. От 19 служители 11 са с положителни тестове за COVID-19. Всички те се лекуват в домашни условия. Сградата е дезинфекцирана и в нея ще остане на работа само един служител, който вече е преболедувал коронавирусната инфекция. Трима са заразените в община Генерал Тошево, двама от тях са хоспитализирани.
От 19-те регистрирани с положителен тест в Кърджали 13 са жени, а 6 мъже, съобщават от РЗИ. Те са на възраст от 18 до 85 години. Единият от тях е френски гражданин. Най-много са от града – 11 души, останалите са от населени места в областта.
И в Сливен отчитат най-високият брой на заразени от март насам. Регистрираните за последното денонощие са 21 души. Днес тестове ще бъдат направени на целия персонал от 113 души в Дома за хора с умствена изостаналост в селището „Качулка“, където бе диагностицирана жена с коронавирусна инфекция. Домът се дезинфекцира постоянно, пространството около него също. Общо 200 души живеят в дома.
За пореден ден в Стара Загора отчитат висок брой на заразените. За последните 24 часа те са 20, с които общият брой става 858. 15 от тях са от града, а останалите от населени места в областта. Четирима са хоспитализирани.
Главният санитарен инспектор заяви в интервю за Нова телевизия, че здравната система разполага с достатъчно резерви и е в състояние да издържи дълго време на 500 заразени дневно. Възможно е да има обаче области в критично състояние.
Доц. Ангел Кунчев съобщи, че обсъждат няколко варианти за ограничаване на възрастните хора. Сред тях е познатият вече, при който те ще могат да излизат от домовете си само в определени часове. Мислят и за пълна изолация, но тя е малко вероятна, каза доц. Кунчев. Главният здравен инспектор допълни информацията от вчерашната пресконференция за комбинираните тестове за COVID-19 и грип А и В. Те ще струват между 20 лв. и 25 лв. и в рамките на 20 минути ще има резултат, от който да става ясно дали човек е заразен с вируса на SARS-CoV-2 или с грип. Другото предимство е, че могат да се правят от личния лекар, а не в лаборатория.
17 са регистрираните мъже и жени с коронавирусна инфекция в Разград за последното денонощие. Ден преди това бяха 15. В областта отчитат повишаване на заболеваемостта през последната седмица. Петима от заразените са от Разград, а останалите са от села и градове в областта. От РЗИ призоваха хората да спазват стриктно мерките, за да не бъде допуснато разрастването на заразата. Областта е дълго време отчиташе ниски нива на заболеваемост. Общият брой на хората от района с COVID-19 до момента е 222.
Девет са случаите в област Смолян, където общо заразени до момента са 759 души. Сред тях е и деветмесечно бебе. Мъжете и жените са на възраст от 27 до 64 години и са от общините Златоград, Неделино и Борино. Двама души са настанени в болницата в Златоград. Бебчето е клинично здраво, изследвано е с родителите си, които също са с положителни тестове. Семейството е било контактно с вече потвърден случай. Директорката на РЗИ определи ситуацията в областта като тревожна. Д-р Мими Кубатева пояснява, че от юни до първите дни на октомври отчитат висока заболеваемост. В момента тя е на средно ниво според критериите. За периода от 29 септември до 4 октомври 2020-а тя е 57,7 на 100 000 души докато в страната е 38,4.
COVID-19 по света
За последното денонощие във Франция регистрираха 18 746 случая на заразени с вируса на SARS-CoV-2. От 10 октомври 2020-а френските градове Лил, Гренобъл, Лион и Сент Етиен преминават в степен на максимална тревога.
Максималната степен на тревога се достига, когато честотата на заболеваемост надминава 250 нови случая на 100 000 души за седем дни, когат онадхвърля 100 случая при възрастните над 65 години и ако заетостта на леглата в интензивните отделения достигне 30 % в съответния район.
Решението обяви френският министър на здравеопазването. Това означава на практика нови ограничения в тези области. Сред тях са затварянето на спортните зали, фитнес клубовете и басейните най-малко за период от 15 дни. За пореден път спортните среди реагираха остро с аргумента, че спортната и физическа дейност оказва лагоприятно въздействие върху хората особено в критични ситуации като тази с COVID-19. а ова министър Оливие Веран отговори, че според учени и лекари най-бързото зпространение на заразата се случва в затворени пространства особено когато хората се ят и са без маски.
Затворени остават барове и кафенета, ресторантите работят при строг ко трол, забранено е организирането и провеждането на изложби, търговски изложения и па аири.
До 12 октомври 2020-а е възможно степен на максимална тревога да бъде обявена и в улуза и Монпелие, където се наблюдават тревожни епидемични процеси, обяви още зд авният министър и подчерта е ситуацията в цялата страна продължава да се влошава. Междувременно проучване сред 370 000 души, проведено от няколко институции, сред които и френското здравно министерство, показва, че около 3 000 000 французи са развили антитела през май, което е твърде ниска цифра, за да позволи колективен имунитет срещу COVID-19.
В следващите 14 дни под карантина е провинция Латина в Италия. Увеличеният брой заразени е в основата на решението. За последното денонощие са установени 4458 нови случая. В Латина забраниха свижданията в болниците и старческите домове и събирането на повече от 20 души. В ресторантите не може да има на маса повече от четирима, при това с дистанция от поне 2 метра. Властите призоваха хората да работят от домовете си. Италианският здравен министър Роберто Сперанца подписа указ, според който пристигащите в Италия от Нидерландия, Белгия, Великобритания и Чехия трябва задължително да си правят PCR тест.
Ситуацията в испанската столица продължава да е сериозна. С решение от 8 октомври Върховният съд в Мадрид отхвърли ограничителните мерки, въведени в столицата и девет съседни града с мотива, че те ограничават основните права и свободи на 4 500 000 граждани. Днес правителството на Педро Санчес ще дискутира и анализира съдебното решение с представители на регионалната власт. Испанският премиер смята, че мерките трябва да бъдат запазени, за да се контролира ситуацията, която е особено тежка в столицата, където има по 600 случая на 100 000 жители за период от близо три седмици. В останалите райони на Испания заразените са 250 на 100 000 души, а дори това е значително над средното в Европа.
В Русия регистрираха нови 12 126 души с коронавирусна инфекция, с тях общият брой на заразените руснаци от началото на пандемията е 1 272 238. Оздравелите надминават 1 009 000, починали са 22 257 жени и мъже.
Директорът на Института по имунология и физиология в Уралския клон на Руската академия на науките Валери Черешнев и учени от Санкт Петербург са разработили нов метод за лечение на тежко болни от COVID-19. Вместо устройство за изкуствена белодробна вентилация те използват устройство с нагряти 30 % хелий и 70 % кислород. Хелий-кислород се използва още от 60-те години на миналия век за лечение на бронхиална астма и тежки форми на пневмония. Новото сега е, че заедно с лекарствената смес учените вграждан в устройството нагревателен елемент, тъй като коронавирусът е изключително чувствителен към висока температура. В момента изобретението е в процес на клинично изпитване.
Междувременно стана ясно, че втората ваксина срещу COVID-19, дело на Държавния изследователски център по вирусология и биотехнологии „Вектор“, ще бъде регистрирана на 15 октомври. „ЕпиВакКорона“ беше представена през септември. Генералният директор на Центъра Ринат Максютов съобщава, че в изследването на безопасността са участвали 100 доброволци на възраст между 18 и 60 години. Те се чувстват добре и нито един не е имал сериозни странични ефекти, само няколко от тях са съобщили, че са изпитали болезненост продължение на ден-два на мястото на инжектирането. След регистрацията в клиничните тестове ще бъдат включени 30 000 души. Отделно проучване ще бъде направено със 150 добровол;и на възраст над 60 години.
Очаквайте подробности.
coronavirus.bg, mh.government.bg, pixabay.com, burgasinfo.com, dobrichonline.com, rodopi24.blogspot.com, nova.bg, sliveninfo.bg, smolyannews.com, rzi-razgrad.org, lemonde.fr, ouest-france.fr, interfax.ru, стопкоронавирус.рф
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 516 са новите случаи на COVID-19 на 9 октомври 2020 г.