COVID-19 представлява голяма заплаха за пациентите с болест на Паркинсон
Екип на Рурския университет в град Бохум открива, че хората, които страдат от болест на Паркинсон много по-често боледуват тежко от COVID-19, като причината вероятно се крие в немалкото свързани със заболяването им рискови фактори.
Анализ на националната болнична база данни
За първи път се провежда подобно напречно изследване, което да обхваща данните от различни болници в национален мащаб. Екипът е под ръководството на проф. Ларс Тьонгес, а резултатите са публикувани в списание „Movement Disorders“ на 4 май 2021 г. Учените анализират данни за пациенти с болест на Паркинсон от близо хиляда и петстотин болници. Информацията е публично достъпна и касае както самите заболявания, така и приложените форми на лечение.
Случаите на хоспитализирани пациенти с невродегенеративното заболяване по време на първата коронавирусна вълна между 16 януари 2020 г. – 15 май 2020 г. са почти 1/3 по-малко от тези през същия период на 2019 г. В нейния пик броят намалява със 70%. От една страна това се дължи на страха от заразяване със SARS-CoV-2 по време на болничния престой, а от друга – на политиката по отлагане на манипулации, които не са спешни, за да се избегне претоварване на интензивните отделения.
Отслабена имунна система и респираторни проблеми повишават риска за хората с болест на Паркинсон
Според анализа хоспитализираните пациенти с Паркинсон по-често се заразяват с коронавирус в сравнение с такива, които не страдат от болестта, особено, ако са над 65 години или в напреднал стадий. Експертите потвърждават, че онези от тях, които са преболедували COVID-19 са по-застрашени да развият впоследствие някое от възможните съпътстващи състояния, характерни за заболяването. Ларс Тьонгес подчертава, че с напредването на възрастта и влошаването на състоянието, имунната система на хората с Паркинсон отслабва и може да доведе до тежко протичане на инфекцията. „Възможно е белодробната функция да бъде нарушена в резултат на често срещаните при тях съпътстващи здравословни проблеми и слабостта на дихателната мускулатура. Също така дисфагията (затруднено поглъщане на храна и течности) е предпоставка да развият пневмония.“
По-висока смъртност през 2020-а
Данните от изследването на невролозите разкриват, че смъртността по време на престой в болница при пациенти с Паркинсон е по-висока от тази при хора без заболяването, особено във възрастта между 75 и 79 години. В случаите, когато COVID-19 завърши фатално при болни от Паркинсон обикновено се оказва, че са страдали от хронична бъбречна недостатъчност и са били в напреднал стадий на болестта. През 2020 г. в болница са починали повече пациенти с Паркинсон, отколкото през 2019 г., което според Тьонгес може би се дължи на усложнения, свързани с коронавирусната инфекция.
Невролозите са на мнение, че е абсолютно наложително да се осигури оптимално лечение за пациентите с болест на Паркинсон, въпреки върлуващата в момента пандемия. Те вярват, че телемедицината е една добра алтернатива за в бъдеще.
Съвсем скоро се очаква да бъдат оповестени промените в тази насока по време на втората и третата вълна на коронавируса.
Болест на Паркинсон
Това е едно от най-често срещаните неврологични нарушения, което причинява ограничена подвижност, пречи на фината моторика и постигането на баланс и намалява работоспособността. Често пациентите страдат от депресия, нарушения на съня и паметта.
Обикновено болестта на Паркинсон засяга хората в по-напреднала възраст и мъжете. Част от болните имат придружаващи заболявания като например исхемична болест на сърцето, високо кръвно налягане или бъбречна недостатъчност. Гореизброените са сред най-сериозните рискови фактори за тежко протичане на COVID-19, което кара учените да смятат, че хоспитализираните пациенти с Паркинсон стигат по-често до усложнения от коронавирусна инфекция и дори до фатален край.
Пандемията засяга сериозно здравните грижи, които се оказват на болните от неврологичното заболяване. Един от експертите в екипа Шербаум пояснява още: „Предвид нарастващия брой пациенти е много важно да се осъзнае, че настаняването в болница може да спаси живот, особено след неблагоприятни събития като падане или при недостатъчно ефективно лечение. „Досега не знаехме колко занемарена всъщност е била грижата за пациенти с Паркинсон по време на първата вълна“, признава ученият.
* Tönges Lars, Scherbaum Raphael (2021). "Clinical Profiles and Mortality of COVID-19 Inpatients with Parkinson's Disease in Germany". Movement Disorders. Ruhr-Universität Bochum
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЕНТЕРОСАН V таблетки 360 мг * 20
ТермолабилниКОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
НОВИНАТА е свързана към
- Болест на Паркинсон
- Как да спрем треперенето на ръцете с билки и натурални средства
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Физическите упражнения и болестта на Паркинсон
- Допаминови агонисти
- Процесът на почистване на мозъка се ускорява с аналог на простагландин
- Бакла, Черен боб
- Ралица, Обикновена ралица
- Зърнеш, Степно седефче, Зеркула
Коментари към COVID-19 представлява голяма заплаха за пациентите с болест на Паркинсон