Д-р Антон Михнев: Всяка жена има свое, най-подходящо време да стане майка

С напредването на възрастта репродуктивната способност на жената намалява. Не са редки случаите, в които опитите за забременяване продължават с години. Разбира се, живеем във време, в което медицината е толкова напреднала, че би могла да реши много от проблемите и евентуалните усложнения при една късна бременност. Какво трябва да знаем за нея, какви са рисковете при забременяване след 35 години? На тези и други важни за бъдещите майки въпроси, отговаря акушер-гинекологът д-р Антон Михнев от ВМИ-Пловдив.
Фрамар: Коя е най-подходящата възраст една жена да стане майка?
Възрастта 25 – 35 години е най- подходяща от медицинска гледна точка. Но, когато говорим по тази тема, трябва да обърнем внимание и на други фактори, защото раждането на дете не е само физиологичен процес. Особено важно е жената да се чувства готова за това. Някои дами са готови за дете, когато срещнат подходящият партньор, други, когато изградят кариера и т.н. В този смисъл всяка жена има свое, най-подходящо време да стане майка. И не бива дамите над 35 години да се чувстват второ качество в това отношение. С помощта на лекарите те имат реалната възможност да станат майки и да родят здрави бебета.
Фрамар: Има ли възраст, след която раждането крие повече рискове и коя е тя?
Обикновено след 35-годишна възраст, но имайте предвид, че всичко е строго индивидуално. Винаги има вероятност една безпроблемна бременност, например на 25-годишна жена, да стане рискова или пък раждането да протече рисково. Когато жената е над 35 години и й предстои първо раждане, в много от случаите се прави цезарово сечение.
Фрамар: Какви са рисковете при късната бременност?
Рисковете най-вече са от физиологичен характер. Поради процеса на акселерация, вече в по-ранна възраст се установяват някои болести, свързани със сърдечно-съдовата, ендокринната система и т.н. Еластичността на съединителната тъкан също намалява. Затова горещо препоръчвам на дамите да водят здравословен начин на живот – да се хранят разумно, да се движат достатъчно и да не пропускат ежегодните медицински прегледи – както при семейния лекар, така и при гинеколога. Моите наблюдения сочат, че дамите над 35 години са напълно наясно с евентуалните рискове и подхождат много съвестно и отговорно към решението да имат дете. Опитът ми показва, че в болшинството си, бременностите след 35-годишна възраст се довеждат до край и се раждат здрави деца.
Фрамар: Изисква ли по-специално наблюдение бременността след 35-годишна възраст?
Да. Препоръчително е да се направят двата биохимични скрининга – ранен до 13 г.с. и късен до 20 г.с. След 35- годишна възраст генетичният материал отслабва и честотата на хромозомни болести на плода е завишена. Естествено, женската консултация си остава задължителна.
Фрамар: Необходим ли е по-обстоен медицински преглед преди да бъде взето решение за забременяване след тази възраст?
Ако са налице известни здравословни проблеми – да. Иначе са достатъчни ежегодните профилактични прегледи при семейния лекар и при гинеколога.
Фрамар: По-голям ли е рискът по-възрастните дами да родят дете с генетично заболяване и какво да направят, за да се предпазят от това?
Да, има такъв риск за дамите над 35 години. Това обаче съвсем не означава, че при по-младите няма. Ето защо, както вече споменах, се правят биохимичните скрининги. Когато те покажат завишен риск, се назначава амниоцентеза. Изследването амниоцентеза се прави под непрекъснат ултразвуков контрол, като се въвежда специална игла, която достига през коремната стена на бременната до околоплодната течност. Изтегля се 30 ml. околоплодна течност. Голям е списъкът със заболяванията, които могат да се диагностицират чрез това изследване. Ето основните групи от тях:
Хромозомни аномалии – всички хромозомни разстройства, тризомия 21, Down syndrom, тризомия 13 и др.
Скелетни аномалии – osteogenesis imperfecta congenital, osteogenesis tarda.
Инфекции у плода – цитомегаловирус, herpes simplex, rubeola
ЦНС – аненцефалия, менингоцеле, заболавяния, свързани с Х-хромозомата.
Кръвни заболявания – RH-хемолитична болест на плода, сърповидноклетъчна анемия, β-таласемия и др.
Вродени болести на обмяната – смущения в обмяната на аминокиселините, смущения във въглехидратния метаболизъм, муколипидози, липиден метаболизъм (над 50 вида), мукополизахариден метаболизъм. Други видове метаболитни отклонения (над 50 вида). Амниоцентезата дава 96% точна информация.
Фрамар: Намалява ли репродуктивната способност на по-възрастните жени?
Да, особено след 40-годишна възраст. Тогава яйчниковият резерв намалява. По-рядко се отделят качествени яйцеклетки. Затова е препоръчително, ако бебето не идва, жената да се обърне към гинеколог и да се назначат необходимите изследвания по отношение на яйчниковия резерв и качеството на яйцеклетките.
Фрамар: Какво ще посъветвате по-възрастните родители, чиито опити за бебе, са неуспешни повече от година?
Да се обърнат към акушер-гинеколог. Той ще им назначи необходимите изследвания.Съвсем на кратко ще маркирам основните: Започва със със спермограма при мъжа след полово въздържание 3-5 дни (включително да няма еякулация през този период). През тези дни мъжът не трябва да е употребявал алкохол и антибиотици. При жената се стартира с обстоен гинекологичен преглед. Правят се хормонални изследвания, за да се проследи функцията на яйчниците. Обикновено на 3-5 ден от началото на менструалния цикъл се взема кръв за изследване на LH, FSH, Estradiol, Testosteron, Prolactin (по преценка на лекаря, могат да бъдат назначени и още други). Добре е да се направи и изследване за хламидия. Правят се фоликулометрии, за да се проследи овулацията. По преценка на лекаря се назначава хистеросалпингография (така наречената цветна снимка), за да се изследва проходимостта на тръбите или направо да се премине към диагностична лапароскопия и т.н. Най-важно е да се открие проблема, за да бъде отстранен. Съвременната медицина е доста напраднала в това отношение. Методът ин-витро също има своето важно място в темата.
Най -вече бих посъветвал двойката да има търпение, защото не винаги желанието за дете се осъществява веднага. Да вярват и да не губят надежда. И да не се отказват от мечтата си.
-
Д-р Ния Кирчева: Младите хора нямат необходимата сексуална и здравна култура
-
Д-р Мариана Мирчева - Какво представлява феталната медицина
-
Д-р Никола Василев: С течение на годините плодовитостта намалява
-
Доц. Никола Василев: Колкото повече се изследва една маточна шийка, толкова повече тя се самоизлекува
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки 400 мкг * 100 GNC
СОЛГАР ПРЕНАТАЛ таблетки * 120
ВАРИТЕКС КОРЕМЕН КОРСЕТ 104
ЛОВИ БЕЛИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ С ГЕЛ ДИСКРИЙТ ЕЛЕГАНС * 40
НЕЙЧЪРС ПЛЮС SOURCE OF LIFE GARDEN ПРЕНАТАЛ МУЛТИ таблетки * 90
АБОФАРМА ИМУНОХЕЛТ ФЕМИН капсули * 30
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Бременност
- Установяване на бременност с домашни средства
- Антибиотици по време на бременност
- Средства против гадене и повръщане при бременност
- Лечение при токсоплазмоза
- Лечение на хемороиди при бременност
- Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента)
Коментари към Д-р Антон Михнев: Всяка жена има свое, най-подходящо време да стане майка