Д-р Дечо Дечев, директор на болница “Св. Иван Рилски”: Процентът на успеваемост с кибернож е в пъти по-голям отколкото при класическите методи
Болница "Св. Иван Рилски" получи международната награда New Millennium Award . Тя се дава от Клуба на търговските лидери, обединяващ повече от 7000 предприемачи от 120 страни, на фирми, които отделят постоянно внимание на повишаването на качеството на своите продукти и услуги. "Св. Иван Рилски" е единствената българска болница, избрана за това отличие, от създаването на Клуба през 1978 г.
- Д-р Дечев, работи ли вече модерният ангиограф в подчинената ви болница?
- Той е от най-ново поколение, уникален за България, но го натоварваме епизодично. Консумативът за него не се покрива от касата и министерството, а излиза между 3 и 15 хил. на процедура. Малко са хората, които могат да си го позволят. Инвазивната диагностика и лечение, които се прилагат с него, заместват в някои случаи класическото лечение чрез краниотомия, на съдови заболявания на мозъка - аневризми, артериовенозни малформации и др. Обикновено каним и професор от чужбина, който работи с нашия екип.
Вместо пациентът да ходи половин година по санаториуми след такава операция, да е в тежест на себе си, близките и на цялото общество, в рамките на един ден може да се възстанови и да се върне на работа.
- Имаше идея при вас да се монтира и първият у нас кибернож. Кога ще стане?
- След като МЗ даде разрешение, ние проведохме конкурс, сключихме договор с кандидата и в момента тече срок за подготовка на помещението и монтаж на апаратурата. Смятаме, че до март 2012 г. ще заработи.
- Сравним ли е с нивото на апаратите, на които българи се лекуват в Турция?
- Не, защото е поне две поколения по-нов.
- Кой е собственикът на киберножа?
- Екип от български специалисти и финансисти. Лекарите, които ще работят на него, ще бъдат обучени в центъра на производителя в САЩ.
Едва след като бъдат дадени гаранции, че медиците са готови, ще започнат работа с пациенти.
- Какви заболявания се лекуват с кибернож?
- Подбрахме такава технология, която дава възможност освен заболявания на нервната система, включително на мозъка и главата, да се лекуват и някои от най-разпространените туморни заболявания - бял дроб, простата, черен дроб и панкреас.
- Терапията обаче не е включена в нито една клинична пътека.
- Така е, но това е радиохирургия. Възможно е при желание от здравната каса в рамките на сега заплащаната пътека за лъчелечение да се включи и радиохирургията. Разликата в цената ще се доплаща от пациента, като общата сума на терапията няма да надвишава 50% от тази в Турция към края на 2010 г.
- Какви са предимствата за пациентите?
- Могат да се третират с много голяма прецизност малки тумори до 3 см на труднодостъпни места, които не могат да бъдат оперирани по класическите способи. Няма тежък следоперативен период, пациентът много по-бързо се връща към обичайното си всекидневие. Процентът на успеваемост с кибернож е в пъти по-голям отколкото при класическите методи. За разлика от обикновеното лъчелечение, където малко или много се поразява и здрава тъкан, тук няма такова нещо.
- Какво е състоянието на болниците след въвеждане на прогнозните делегирани бюджети?
- Плащанията са ритмични, няма забавяния. Проблемите в системата на делегираните бюджети са от друго естество. Тези делегирани бюджети трябва да се определят при ясни правила и в обстановка на прозрачност. Никой не знае и не е виждал методиката, по която са определени бюджетите на районните каси за 2011 г. А определените прогнозни бюджети на отделните болници будят, меко казано, много въпроси. Мисля, че не е далеч времето, когато ще трябва да се отговаря на въпроси по какъв начин са определяни бюджетите на конкретни болници. През април 2010 г. от сайта на НЗОК беше свалена ежемесечната информация за отчетената и заплатена дейност на болниците. Тази информация беше публична и служеше за коректив и ориентир дали определяните делегирани бюджети от касата са коректни.
- Как са парите при вас в сравнение с 2010 г.?
- Парите, които сме имали първото полугодие на 2010 г., са били с 10% повече от тези, които касата даде сега.
- На какво се дължи намалението?
- Ако на касата в София са дадени по-малко пари, значи и лечебните заведения ще получат по-малко. Нямам обяснение защо и как може частна болница да получи 300% увеличение на бюджета си, а този на една държавна университетска болница да е с 10-15% намален. Няма логика.
- А най-тежките случаи отиват в университетските болници, най-често в София.
- Това е така. Освен това започнаха да идват болни в много тежко състояние, които изискват много голям ресурс. Близките на болен от Видин го докараха онзи ден в много тежко състояние, имаше напреднало чернодробно заболяване. Голям процент от хората сами си транспортират болните. Виждат, че в провинциалната болница не го лекуват, качват го на колата и го водят в голямата. Идват без направления, приемаме ги. Как да ги разкарваме в такова състояние?
Миналата година в рамките на парите по пътеката можехме да направим много повече изследвания. Сега, за да пестим, човекът пак се лекува, но не е на нивото на болница, която претендира да получава награди за качество.
- Дайте пример.
- Клиничните пътеки, по които се заплащат неврохирургичните операции на главата, са две. Едната е за операции, предизвикани от травма. Другата обхваща операции по повод съдови заболявания - аневризми, инсулти, съдови аномалии - както и операции при туморни заболявания на мозъка, като извършването им изисква наличие на максимално подготвен в професионално отношение екип.
Над 60% от всички операции по тази пътека са извършени в една от всичките 22 неврохирургии, имащи договор с НЗОК - в най-добрата, тази в УМБАЛ „Св. Иван Рилски". Според методиката оценяването на пътеката е извършено след внимателен анализ на разходите по тези пътеки за изминалия период. Как да повярвам в обективността на тази методика, след като никой не е изискал да провери дори една история на заболяване на тези близо 1000 пациенти, преминали през миналата година по тази пътека! В резултат цената на пътеката беше намалена.
- С колко?
- С 20% намалиха високотехнологичната пътека, което е с 500 лв. надолу. Другата пътека, по която се отчита всяка една рана на главата, дори и порезна, беше пък увеличена. Никой не може да ме убеди, че в случая е нямало лобиране от страна на здравни заведения, професионално неподготвени да извършват високотехнологичната пътека, но за сметка на това с добро лоби в средите, от които зависи остойностяването на пътеките. Приходите в най-добрата неврохирургична клиника намаляват, лекари и сестри напускат, а приходите на здравни заведения, произвеждащи медицинска дейност със съмнително качество, се увеличават.
При определяне на цените на клиничните пътеки трябва да се вземат предвид и относителните тегла - ако една кардиооперация по света има коефициент 10, то неврохирургичната е поне 5, т.е. най-много с 50% надолу. У нас една кардиооперация е 15 000 лв., а неврохирургичната - 2000 лв.
- Министерството предлага клиничните пътеки да не са инструмент за плащане и да се описват реалните разходи за един пациент. Това ще сработи ли?
- Това е хубаво, но трябва да се знаят поне три неща. Първо - за разлика от клиничните пътеки моделът на диагностично свързаните групи (ДСГ) отчита тежестта на заболяванията.Тоест в бюджета на болниците, които приемат в голям процент пациенти в тежко състояние, трябва да се предвидят повече средства. Моделът на ДСГ е несъвместим с модела на делегирания бюджет поради непредвидимостта на разходите и приходите за лечение. Докато благосъстоянието на болниците зависи от обема на дейността, която отчитат към касата, хиперхоспитализацията ще бъде основният проблем, независимо дали работим по клинични пътеки или ДСГ.
- Д-р Мария Николова: Недостигът на витамин D е свързан с поне 14 вида рак
- Д-р Тодор Ангелов: Ранната диагностика със съвременна апаратура е гаранция и залог за успешно лечение на онкологичните заболявания
- Доц. Здравка Валерианова: Стотици онкоболни ще останат без лечение през 2012
- Доц. Константа Тимчева: Подкрепата от семейството е повече от 50% от лечението, което трябва да получи пациентът, болен от рак
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
ВИТАЛНИ ГЪБИ капсули * 60 ЕСПАРА
РОВАТЕН капсули * 30
АМИГОС АМИГДАЛИН B17 капсули 100 мг * 60 DR. GREEN
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Биопсия на гърда
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Д-р Нина Хаясетдинова
- CA 125 туморен маркер
- Алтернативни и допълващи терапии при рак
- CA 19-9 туморен маркер
- Проф. д-р Александър Юлиянов, д.м., FACS
- Д-р Денислав Исидоров Белинов, д.м.
- Биопсия на лимфни възли
Коментари към Д-р Дечо Дечев, директор на болница “Св. Иван Рилски”: Процентът на успеваемост с кибернож е в пъти по-голям отколкото при класическите методи