Д-р Тодор Ангелов: Ранната диагностика със съвременна апаратура е гаранция и залог за успешно лечение на онкологичните заболявания
Д-р Тодор Ангелов е специалист по хирургия и онкология. Той е един от най-изтъкнатите бургаски онколози. Говори за лечението, превенцията и защитата от ракови заболявания.
Много млади хора напоследък са жертва на онкологични заболявания. Какво сочат статистиката и Вашите наблюдения за региона на Бургас?
Като визираме млади хора, трябва да уточним, че това са хората до 35 годишна възраст. При тях ракът изобщо не е чест като заболяване. Среща се в единични случай и локализации. Неприятното е, че в тази млада възраст заболяването се развива агресивно. Клинично непроявени тумори могат да дадат и разсейки. Това прави лечението твърде скъпо и не винаги с добър изход. Естествено това не освобождава младите хора при наличие на някакви оплаквания да ги игнорират и да не търсят консултация по проблема.
В ранния си стадий онкологичното заболяване е безсимптомно, а когато даде симптоми, твърде често е трудно лечимо. Много важно е при наличие на симптоми да се търси консултация при утвърдени специалисти, а използването на съвременна апаратура, твърде често е животоспасяващо, с оглед навременната диагностика. В тази зона, като най-чести заболявания при мъжете и жените са злокачествените заболявания на половата система-шийка на матка, яйчници, по-рядко-млечна жлеза, а при мъжете-туморите на тестисите.
В следващата зряла възраст се наблюдава едно зачестяване на онкозаболяванията, като с най-висок процент отново са по-горе цитираните. При мъжете зачестяват ракът на белия дроб, туморите на храносмилателната система, а най-чести са на правото и дебело черво. При стомаха има световна тенденция за намаляване на заболеваемостта. След 50-те години, ракът на гърдата при жената и на гениталиите представлява почти 50% от всички онкозаболявания, което предполага организирането и провеждането на профилактични прегледи с цел ранна диагностика и ускорено лечение. Ракът на млечната жлеза представлява 1/4 от всички случаи при жената. Това са социалнозначими локализации, за които се препоръчва да се правят профилактични прегледи.
При липсата на скрининг и истинска профилактика, какво трябва да знаят жените?
С една уговорка - От 2011 г програмата е по Здравна каса и направление се издава от личния лекар за профилактична мамография за жените между 50 и 70 годишна възраст. Това е група с висока заболеваемост и е много добре като профилактична насоченост. Профилактичният преглед на шийка на матка с цитонамазка е също добре организиран. Личният лекар осигурява направление за консултации с гинеколог. В България наистина липсва държавна политика с оглед на социалнозначимите заболявания. Липсват и достатъчно добре подготвени специалисти, които да осъществят една такава програма. Всъщност, профилактичните прегледи са на добрата воля на самите жени. Твърдя, че ако държавата финансира чрез различните здравни фондове профилактиката по социалнозначимите локализации, разходите за лечение на злокачествените локализации ще намалеят поне с 50%.
В частния Ви кабинет работите с дигитален ехограф. Какво представлява и за какво се прилага той?
Това е една по-модерна апаратура, различна от обикновения мамограф, с който сега се правят изследванията. Тя на практика прави снимки на всички органи, без бял дроб и мозък, като дава много точна картина. Включително и на лимфни възли. За всеки специалист, който има сериозно отношение към работата е ясно, че без апаратура ранната диагностика е немислима.
Повече от 10 години със специализирана литература, клиничен преглед чрез опипване или оглед е определен като недостоверен. А препоръчваното самоопипване от жените за рак на гърдата е още по-недостоверно. От 10 г специализирам и работя с дигитална ултразвукова техника, като апарата, с който работя е произведен 2007 г. Той е от висок клас и позволява диагностика при размер на туморното образувание между 3 и 4 мм. Смята се, че до 5 мм злокачествения тумор на гърдата все още не е готов да даде разсейки, което е потвърждение, че само предклиничната диагностика на злокачествените тумори, дава шанс на болните за успешно лечение.
От статистиката става ясно, че 88% от жените с доказан рак на гърдата, при размер на тумора около 5 мм имат шанс да живеят 20 години без това заболяване.
Стрес и замърсена околна среда. Кои още фактори провокират рака?
Зависи от системата. При различните системи са различни факторите, които биха могли да отключат злокачествено заболяване. Стресът като фактор може да бъде коментиран само като ключето, което може да отключи заболяване, ако организмът има готов терен, за да го развие. От външните фактори влияят радиацията, замърсените с тежки метали храни, тютюнопушенето и злоупотребата с алкохол. Последните могат да са фактори, които благоприятстват развитието на онкозаболяванията.
Колко време може да живее един тумор в човешкото тяло, без да се усети?
Според различни автори 3, 4, 7 до 10 години, а може и повече злокачественият тумор да не даде клинична изява за съществуването си. Може да бъде потискан от имунната защита на организма и при срив на последната (от диабет, лоши битови условия, други заболявания, недохранване), заболяването да се прояви клинично. Неоспорим факт е, че много от онкологичните заболявания, при клинична изява на симптомите, са вече с усложнения, които са несъвместими с живота и са по-трудни за лечение.
Така че, ранната диагностика със съвременна апаратура е гаранция и залог за успешно лечение.
- Д-р Мария Николова: Недостигът на витамин D е свързан с поне 14 вида рак
- Доц. Здравка Валерианова: Стотици онкоболни ще останат без лечение през 2012
- Доц. Константа Тимчева: Подкрепата от семейството е повече от 50% от лечението, което трябва да получи пациентът, болен от рак
- Д-р Дечо Дечев, директор на болница “Св. Иван Рилски”: Процентът на успеваемост с кибернож е в пъти по-голям отколкото при класическите методи
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
ВИТАЛНИ ГЪБИ капсули * 60 ЕСПАРА
РОВАТЕН капсули * 30
АМИГОС АМИГДАЛИН B17 капсули 100 мг * 60 DR. GREEN
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Биопсия на гърда
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Д-р Нина Хаясетдинова
- CA 125 туморен маркер
- CA 19-9 туморен маркер
- Алтернативни и допълващи терапии при рак
- Проф. д-р Александър Юлиянов, д.м., FACS
- Биопсия на лимфни възли
- Д-р Денислав Исидоров Белинов, д.м.
Коментари към Д-р Тодор Ангелов: Ранната диагностика със съвременна апаратура е гаранция и залог за успешно лечение на онкологичните заболявания