Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Интервюта Лекарите говорят Д-р Жанета Узунова: Кърмата на всяка майка е уникално адаптирана към нуждите на нейното бебе

Д-р Жанета Узунова: Кърмата на всяка майка е уникално адаптирана към нуждите на нейното бебе

от 05 авг 2020г., обновено на 07 авг 2020г.
Редактор: Гергана Караилиева
Д-р Жанета Узунова: Кърмата на всяка майка е уникално адаптирана към нуждите на нейното бебе - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Всяка година от 1 до 7 август отбелязваме Световната седмица на кърменето. Традицията продължава вече 28 години по инициатива на СЗО и УНИЦЕФ.

Необходимостта от популяризиране на кърменето и изтъкването на неговите предимства пред изкуственото хранене на бебетата се появява преди години, когато става модерно жените да не кърмят. Според известния неонатолог и педиатър д-р Жанета Узунова причина за тази мода става еманципирането на съвременната жена – желанието й да гради кариера, вместо да отглежда децата си. Друга причина е суетният стремеж на много млади майки да запазят формата на бюста си и линията на тялото си. Причина може да бъде дори желанието за демонстрация на финансови възможности, купувайки шумно рекламирани адаптирани формули.

За щастие, през последните години тази „мода“ сякаш отминава. Днес все повече майки предпочитат да кърмят децата си, а това носи много предимства както за тяхното физическо здраве, така и за чисто духовната връзка, която се появява между майката и бебето, казва д-р Узунова. За 10-те години, откакто е началник на Неонатологичното отделение в старозагорската болница „Тракия“, д-р Узунова има впечатления, че поне 80% от българските майки предпочитат да кърмят децата си, стига да имат възможност да го правят.

Д-р Узунова, колко често съвременните родилки посягат към изкуствените храни, с цел умишлено да избегнат кърменето на бебето си?

Случаите са единични и най-често са по медицински причини. Може да се случи майката да няма кърма или пък да се налага да приема лекарства, които биха се отразили в кърмата й. Причина могат да бъдат различни ендокринни или психични заболявания, но тези случаи са редки. В повечето случаи кърменето е предимно въпрос на лично желание и убеждение от страна на майката и ние в Болница „Тракия“ по всякакъв начин се стремим да стимулираме майките да го правят.

И все пак, съвременните технологии не успяха ли да създадат максимално адаптирани формули на бебешки храни, които да са почти идентични с майчината кърма?

До голяма степен успяха. Съществуват максимално близки формули до тази на майчината кърма, с изключение на един важен фактор – съдържанието на имунните тела, които се предават чрез кърмата от майката на бебето. Изкуственото хранене отнема и друга важна страна на кърменето – емоционалния фактор, който се създава чрез допира между майката и бебето, чрез непосредствения контакт, грижата и отношението й към детето. Това е неповторима емоция и най-големият подарък, който една майка може да направи на детето си и на себе си.

Знаем, че децата, когато пораснат, нямат памет за периода на кърмене. Защо въпреки това се смята, че този акт създава трайна невидима връзка между майката и детето?

Да, тази връзка се ражда в процеса на кърмене. Кърмените деца са много по-спокойни, по-здрави в първите месеци, по-лесно се справят в екстремни ситуации. Кърмата на всяка майка е уникално адаптирана към нуждите на нейното си дете. Това е природен феномен! Ако детето например е хипотрофично и има нужда от повече белтък като пластичен материал, то кърмата на неговата собствена майка ще съдържа повече белтък, отколкото кърмата на другите майки. Ако детето има нужда от друга съставка на майчината кърма, ще я получи единствено и само от кърмата на своята майка.

Вие сте началник на неонатологично отделение. Има ли начин кърменето да се използва и при недоносени деца?

Когато детето е много недоносено и няма още развит сукателен рефлекс, тогава го храним със сонда, но предпочитаме да е с кърма от собствената му майка, стига това да е възможно.

д-р Жанета Узунова

Кои са причините понякога майките да нямат кърма след раждане?

Това се случва рядко. Обикновено, ако има хипогалактия или агалактия, тя е за много кратко време – едно-две денонощия. Майките напоследък, не е тайна, повечето предпочитат да раждат с цезарово сечение. Планираното прекъсване на бременността често заварва хормоналния апарат на майката все още ненастроен да образува и отделя кърма. Това обичайно се случва след като плодът напусне утробата на майката по естествен път. Тъй като секциото в повечето случаи е планирано, тези механизми се задвижват малко по-бавно. Но се случват.

Колко време една майка трябва да кърми детето си?

Кърмаческият период трябва да продължи колкото може повече, но не по-дълго от 1 година според мен. Разбира се, през всеки месец отпада едно кърмене, което се замества с други храни, различни от кърма. Децата, които са кърмени, са по-здрави, а в първите 1-2 години боледуват по-рядко от баналните вируси и бактериални инфекции, тъй като са получили всички имунни тела от майката чрез кърмата.

Вярна ли е старата легенда, че бозата или други храни помагат за повече кърма?

Установено е, че течности като бира, боза, чайове, които водят до увеличаване на диурезата, нямат пряко влияние върху увеличаване на количеството на кърмата. Или пък мнението, че ако майката приема повече прясно или кисело мляко, ще отделя повече кърма. Това не е вярно. Всичко е в настройката на мозъка на майката. Течностите, приемани от нея, имат значение дотолкова кърмачката да не изпадне в тежка степен на дехидратация. Защото, ако майката няма в организма си достатъчно течности, образуването на нормално количество кърма ще стане по-трудно. Но дори тогава природата е направила така, че майчиното тяло обикновено се справя. Съществуват таблетки на билкова основа, за които се смята, че стимулират лактацията чрез отделяне на повишено количество окситоцин, който пък стимулира образуването и отделянето на кърма.

Как се отразиха мерките срещу коронавирусната пандемия върху работата на вашето отделение?

Пандемията няма как да се отрази на процеса на раждане на деца, така че работата при нас си върви в обичайния ред. За съжаление, продължава тенденцията да намалява броят на родените деца, но причините за това не са в корона кризата, а са чисто демографски – голяма част от българите в детеродна възраст отидоха да живеят зад граница. От началото на годината до края на юли в болница "Тракия" са родени 300 бебета, което е по-малко от обичайното. Това прави средно по 40 бебета на месец. Бихме искали да са поне 50 бебета на месец. Коронавирусната карантина обаче може да изиграе неочаквано положителна роля за подобряване на тези цифри. Надявам се при ограничените социални контакти и затварянето по къщите през тази пролет към края на годината и в началото на следващата да има ръст на новородените.

Източник:

Болница "Тракия"

Още по темата:
  • Психологът Радост Овагимян: Прекомерното медийно потребление ражда излишна паника и вредни страхове Психологът Радост Овагимян: Прекомерното медийно потребление ражда излишна паника и вредни страхове
  • Д-р Михаил Протич: Ако не се контролира, предсърдното мъждене води до инсулт Д-р Михаил Протич: Ако не се контролира, предсърдното мъждене води до инсулт
  • Кардиологът д-р Ленко Михов: Сърдечноболните пациенти да избягват рязкото излизане от топло на студено Кардиологът д-р Ленко Михов: Сърдечноболните пациенти да избягват рязкото излизане от топло на студено
  • Д-р Иван Сираков, д.м.: Инвазивната гастроентерология вече е важен акцент в работата на Болница "Тракия" Д-р Иван Сираков, д.м.: Инвазивната гастроентерология вече е важен акцент в работата на Болница "Тракия"
3.0/5 2 оценки

Коментари към Д-р Жанета Узунова: Кърмата на всяка майка е уникално адаптирана към нуждите на нейното бебе

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Д-р Жанета Узунова: Кърмата на всяка майка е уникално адаптирана към нуждите на нейното бебе
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 10:16
    Коментирайте "Д-р Жанета Узунова: Кърмата на всяка майка е уникално адаптирана към нуждите на нейното бебе"

ИНТЕРВЮТО е свързано към

  • Лекарите говорят
  • История на тракийската медицина
  • Д-р Михаил Протич: Ако не се контролира, предсърдното мъждене води до инсулт
  • Древнотракийски богове, покравителстващи лечебното изкуство
  • Древни източници, разказващи за тракийското билколечение и водолечение
  • Антични хирургически инструменти по нашите земи от времето на римската епоха
  • Кардиологът д-р Ленко Михов: Сърдечноболните пациенти да избягват рязкото излизане от топло на студено
  • Лечебна флора в древна Тракия през Римската епоха
  • Произход на култа към бога на здравето Асклепий сред проткракийското население
  • Описание на тракийския лекар Салмокс (Залмокс), направено в Платоновия диалог "Хармид"
  • Дакийски и тракийски лечебни минерали, описани от Доискорид в "De materia medica"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Препоръчително ли е да даваме Черен дроб от треска на бебе

преди 598 дни, 58 мин.

Микробиологично изследване на влагалищен секрет на бебе

преди 1253 дни, 22 часа и 55 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 22 часа и 20 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 13 часа и 20 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 13 часа и 32 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 13 часа и 39 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival