Д-р Марко Марков: Защитата от смъртоносния щам на E. coli е добрата лична хигиена
Д-р Марко Марков е директор на Дирекция "Надзор на заразните болести" в Регионалната здравна инспекция в Шумен. С главния епидемиолог на областния град разговаряме за опасната инфекция, причинена от смъртоносния щам на бактерията ешерихия коли, за най-разпространените през летните месеци зарази и начините да се предпазим от заболяване.
- Д-р Марков, основателно ли Световната здравна организация би тревога за епидемията, причинена от новия щам на бактерията ешерихия коли?
- Засега още не можем да кажем, тъй като информацията е оскъдна. Данните, които имаме, са за около 1800 заболели, основно в Германия, и 20 смъртни случая. Първоначално се казваше, че заразата е тръгнала от зеленчуци, по-късно излязоха твърдения, че става въпрос за някакъв мутирал щам на бактерията, днес (вчера, бел. авт.) се говори, че вероятният източник на смъртоносната бактерия са бобени кълнове. Все още обаче твърда и конкретна информация няма. Ние сме получили разпореждания от здравното министерство, съгласно което сме уведомили здравните заведения как протича заболяването и как да действат при такива случаи.
- Има ли повод за паника у нас?
- Не. В нашата страна няма регистрирани случаи. Министерство на здравеопазването направи необходимото, ясна е стратегията по отношение на заболяването. Указанията на министерството са при съмнителни случаи пробите да се изпращат в Националната референтна лаборатория в София.
- Защо се оказва толкова трудно да се определи източникът на заразата?
- Трудно е наистина. Сами виждате, че в началото бяха краставиците, после салатите, сега се говори за бобовите кълнове. Не е лесна работа да се определи откъде идва замърсяването с бактерията.
- Какво всъщност представлява новият щам на бактерията ешерихия коли?
- Щамът не е нов. Той е познат на микробиолозите като т. нар. О 104, който предизвиква кървава диария и в около 10% от случаите дава усложнения – стига се до хемолитично-уремичен синдром, тоест засягат се бъбреците.
- Тоест не става дума за мутирал щам на бактерията?
- Никой не може да каже все още. Последните изявления на Световната здравна организация бяха, че става въпрос за мутирал щам, но все още се правят изследвания. Може би до седмица ще се изясни за какво точно става въпрос.
- Специалистите предупреждават, че щамът е устойчив на антибиотици.
- Че не реагира на антибиотици има сведения, но по-опасното е, че някои антибиотици, при лечение на болните, може да предизвикат усложнението, за което говорих – хемолитично-уремичния синдром. Има и сведения в посока, че е възможно да се отдели токсин, който може да е опасен за пациентите.
- Каква е клиничната картина на заболяването?
- Заболяването започва след инкубационен период от три до седем дни със силни коремни болки. В първите дни се появява диария, която преминава в кървава диария. В случай, че се появят усложнения на бъбреците, са налице и съответните симптоми. Обикновено заболяването протича без висока температура.
- Може ли заразата да се предава от човек на човек?
- По принцип от човек на човек не може да се предава. Обикновено това стомашно-чревно заболяване е от т. Нар. болести на мръсните ръце. Бактерията се отделя чрез изпражненията и при неспазване на добра лична хигиена може да замърси плодове, хранителни продукти, откъдето попада в здрав организъм и така става заразяването.
- Означава ли това, че добрата лична хигиена е достатъчно надеждно средство за предпазване от заболяването и не трябва да стигаме до крайности като избягваме консумацията на пресни плодове и зеленчуци?
- Не трябва да стигаме до крайности. Старателно миене на ръцете, както и плодовете и зеленчуците, които консумираме, е достатъчно. Сега е сезонът на плодовете и зеленчуците, и след като са добре измити, няма проблем да присъстват на трапезата.
- По принцип лятото е пикът на стомашно-чревните инфекции. Кои от тях са най-разпространени?
- Най-често срещаните стомашно-чревни инфекции са ентероколитите, които при голям брои от случаите остават неизяснени по отношение на причинителя. Другите разпространени инфекции са салмонелозите, шигелозите. Характерно за всички стомашно-чревни инфекции е, че започват с т. Нар. ентероколитен синдром до уточняване на причинителя, като отново ще повторя, че голяма при голяма част от тях причинителят остава неизвестен. Опасността идва от губенето на течности и обезводняването на организма. Това е най-опасното, затова и правилната терапия включва доставяне на нужните количества течности на организма.
- Превантивно специалистите препоръчват да избягваме определени храни, като майонезните сосове за пици и дюнери. Какво е Вашето мнение?
- По принцип всяка храна, която е замърсена, би могла да бъде опасна за стомашно-чревна зараза. За работниците в заведения за хранене в пълна степен важат изискванията за добра лична хигиена, контролните органи правят регулярни проверки в тази връзка. Като специалист ще посоча, че при неспазване на санитарно-хигиенните норми всяка храна крие риск.
- Във влажното и топло време има ли в региона ръст на заболяванията, причинени от кърлежи?
- Не може да говорим за пик. За последните седмици имаме единични случаи на ухапани от кърлежи. Единични са и случаите на лаймска борелиоза и марсилска треска, чиито причинители се пренасят чрез кърлежите. В случай на ухапване горещо препоръчвам да се потърси медицинска помощ, защото когато хората се опитат сами да извадят кърлежа, той може да се скъса и половината да остане в тялото. След като паразитът бъде изваден на пациента, се поставя и ваксина срещу тетанус.
Недка ТУНЕВА
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
КЛОРАН БЕБЕ МОКРИ КЪРПИ * 70 бр.
МОКРИ КЪРПИ БЕЙБИ КРЕМ С ЛАЙКА * 72
МОКРИ КЪРПИ ЛАРА БЕБЕ * 72 С КАПАК
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Изследване за Ешерихия коли (E. coli)
- Хранене при ешерихиоза
- Едно от най-мръсните места в кухнята е отделението за зеленчуци в хладилника
- Във Великобритания разследват масова зараза с бактерията Ешерехия коли
- Мутация променя ешерихия коли от безобидна в опасна
- Епидемията от E. coli във Великобритания се разраства
- Бактериите в насипните сладоледи - интервю с проф. д-р Теменуга Стоева
- Кои групи хора са най-застрашени от Ешерихия коли
- Англия отчете рекорден брой инфекции със салмонела
- Самолетите - развъдници на бактерии
Коментари към Д-р Марко Марков: Защитата от смъртоносния щам на E. coli е добрата лична хигиена