Англия отчете рекорден брой инфекции със салмонела
Акценти
|
Властите съобщиха, че броят на пациентите, заразени със salmonella и E. coli в Англия, които са били настанени в болница, е най-високият за последните няколко десетилетия. Три са инфекциите, при които се забелязва сериозен ръст – с бактериите салмонела, ешерихия коли и кампилобактер.
Случаите на салмонелоза за периода април 2022 г. – март 2023 г. са достигнали 1468, сочат данни на Националната здравна служба на Великобритания (NHS). Това означава, че трима от 100 хиляди души са постъпили в болница за лечение на инфекция. Заразените с E. coli и кампилобактер също нарастват значително през последните две години, като през 2023 г. с кампилобактер са се заразили над 4340 граждани.
Причини за ръста на инфекции със салмонела в Англия
Според експерти причините за тревожния ръст са няколко: слаб контрол от страна на регулаторните органи, занижени изисквания за вноса на хранителни продукти след Брекзит и недостиг на служители в регионалните структури.
Тим Ланг, професор по хранителни политики към университета City University, не е изненадан от тенденцията и смята, че броят на пациентите ще продължава да се увеличава, ако контролът и мерките не бъдат затегнати. Според него отговорността пада основно върху държавата, „която проявява небрежност по въпросите, свързани с хигиената и безопасността на храните“. Той смята, че Брекзит и липсата на достатъчно служители са задълбочили още повече проблема.
76% повече хоспитализирани пациенти със салмонелоза в Англия през 2023-а
Хоспитализираните пациенти със салмонелоза са били най-малко през 2013 г. (834), но десет години по-късно броят им е със 76% по-висок. Средно около 30% от тях са заразени с бактерията salmonella, която причинява тифоидна треска и обикновено се пренася при пътуване в чужбина.
Вносът на пилешко месо от Полша
През 2023 г. властите предупредиха населението за рисковете при отглеждане и готвене на пилешки продукти в домашни условия. Над 200 души бяха диагностицирани със салмонелоза, която се предполагаше, че е причинена от пилешко месо и кокоши яйца, внос от Полша.
Джеймс Мотърсхед от Националното сдружение на фермерите е разтревожен от факта, че „във Великобритания се внасят пилешки продукти от страни, за които е известно, че отчитат ръст в случаите на салмонела“.
Твърде слаб контрол върху вноса и обработката на месо в страната
Проф. Ланг припомня, че през 80-те години на миналия век контролът върху безопасността и качеството на хранителните продукти е бил затегнат, вероятно заради болестта „Луда крава“ и някои други. Тогава държавата е осъществявала строг контрол върху вноса и обработката на месо, който обаче, 15 години по-късно, е значително по-слаб.
Недостиг на служители в контролните служби
Луиз Хоскинг от Института за въздействие на околната среда върху здравето е на мнение, че скокът в броя на пациентите, заразени с бактерии, пренасяни чрез храната, може да бъде овладян с държавни субсидии в посока по-строг контрол. „Все пак, колкото и важно да е допълнителното финансиране от страна на държавата, то не е единственото възможно решение. Не бива да подценяваме проблема с недостига на персонал в съответните контролни служби. Все по-малко хора проявяват интерес към тази работа, а това застрашава общественото здраве в дългосрочен план“, казва още Хоскинг.
80% от случаите на салмонелоза са резултат от консумация на заразена храна
Въпреки че инфекциите със салмонела, ешерихия коли и кампилобактер, причинени от храни, не могат да се разграничат от онези, които се дължат на лоша лична хигиена или контакт със заразено животно, изследванията показват, че 80%-90% от случаите на салмонелоза са резултат от консумация на заразена храна.
Проучване на Агенцията по безопасност на храните, публикувано през 2020 г. сочи, че случаите на инфекции, вследствие на заразени храни, във Великобритания през 2018 г. са 2,4 милиона, като 16 400 от тях са завършили с хоспитализация. Две са най-често откриваните бактерии причинители – салмонела и кампилобактер. Те се пренасят с месо, което не е добре обработено термично, или след контакт с изпражнения на домашни любимци. Приблизително 67% от диагностицираните пациенти са консумирали заразено или полусурово месо.
Може ли по-прецизната диагностика да е причина за високия брой случаи на салмонелоза
Представители на Британската агенция за здравна безопасност твърдят обаче, че ръстът на инфектираните със салмонела и ешерихия коли се дължи по-скоро на сериозния напредък в областта на молекулната диагностика.
Епидемиологът Ейми Дъглас пояснява: „Тези стомашно-чревни бактерии могат да се предадат от човек на човек и от храна на човек. Затова е много важно, ако сме заразени, да измиваме добре ръцете си след посещение на тоалетната и да избягваме да пипаме или приготвяме храна за някой друг.“
Нариман Лууч, началник на Дирекцията за контрол на болестите, които се пренасят с храната, към Агенцията за безопасност на храните, добавя, че рискът от хранително отравяне може да бъде минимизиран чрез охлаждане, почистване/ измиване и термично обработване на храната, както и с поддържане на добра хигиена.
>>> Близо една трета от мляното пилешко месо може да е замърсено със салмонела
Съвети за предпазване от хранително отравяне
Консумацията на заразена храна може да причини повръщане, висока температура, диария и други. Най-силно застрашени от усложнения са малките деца, бременните жени, възрастните хора над 65-годишна възраст и тези с компрометирана имунна система.
От NHS уточняват, че в повечето случаи отравянето се дължи на бактериите campylobacter, salmonella, E. coli или на норовирус.
Как можем да намалим риска от хранително отравяне
Експерти от Американските центрове за превенция и контрол на заболяванията начертават следните стъпки:
- старателно измиване и почистване на ръцете и работните повърхности, включително на дъските за рязане;
- използване на различни дъски за рязане в зависимост от продуктите, които ще нарязваме – за зеленчуци, за месо и т.н.
- разделно съхраняване на различните видове храни в хладилника;
- старателно измиване на плодовете и зеленчуците;
- висока термична обработка на месото (ако нямаме термометър за храна, можем да сме сигурни, че то е безопасно за консумация, когато сърцевината не е розова и сокът, който месото изпуска, е бистър на цвят);
- предварителна термична обработка във фурната на месо, което искаме да изпечем след това на барбекю;
- правилно съхранение на остатъците от храна и консумация до два дни;
- поддържане на температурата в хладилника между 0°C и 5°C;
- избягване на повторно замразяване на вече размразено сурово месо;
- следене срока на годност на храната.
People in England facing food poisoning ‘Russian roulette’ as illnesses soar: https://www.theguardian.com/world/2024/mar/06/people-in-england-facing-food-poisoning-russian-roulette-as-illnesses-soar
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЕНТЕРОФЛОРИД капсули * 10
ЕНТЕРОФЛОРИД капсули * 20
МЕДБИО + Е. КОЛИ флакон 10 мл
ТермолабилниЦИСТОСТОП SR таблетки 600 мг * 30
МОРСКИ ОБРЕДИ - УИЛЯМ ГОЛДИНГ - СИЕЛА
ДЖЕЙН ЕЪР - ШАРЛОT БРОНЕ - ТВЪРДИ КОРИЦИ - ХЕРМЕС
НОВИНАТА е свързана към
- Хранително отравяне - как да си помогнем у дома
- Изследване за Ешерихия коли (E. coli)
- Лечение с ампицилин
- Хранене при ешерихиоза
- Хранене и лечение при отравяне с храна
- Изследване за салмонела
- Хранене при салмонелоза
- Джон Хънтър и ролята му за развитието на хирургията в Англия
- Измиването на пилешкото месо преди готвене крие риск от разпръскване на опасни бактерии
- Откриване на причинителя на коремния тиф
Коментари към Англия отчете рекорден брой инфекции със салмонела