АКО НОЩНИЯТ ВИ СЪН Е ЗДРАВ И ВИЕ ЩЕ СТЕ ЗДРАВИ
Сънят има няколко фази. Дълбокият сън е предназначен за физическото възстановяване, а другият, в който се сънува и се преработват сбитията от деня, за психическото възстановяване.
Важна разлика между спящите кратко и по-сънливите е, че хората от първия тип изпадат по-бързо в дълбок сън и така се възстановяват по-бързо. Според експертите не е смущаващо, ако се будите нощем, щом веднага след това отново заспивате.
Една от важните причини за влошения сън може да бъде стресът. При наличието му засегнатите не могат да се отърсят от негативните си мисли и остават напрегнати физически и психически, което им пречи да заспят или нарушава сериозно съня им. Това води и до други негативни последици - на другия ден те се чувстват уморени, апатични са, преследват ги апатични мисли. Това състояние е обяснимо, като се има предвид, че мозъкът използва определени стадии на съня, за да възстанови изразходваните през деня енергийни резерви.
Неотдавна учени от ''Харвард медикъл скул'' в ''Кембридж'' потвърдиха експериментално една от най-популярните теории - че в първия стадий на съня има мощен приток на енергия в областта на мозъка, който подпомага обмяната на веществата в клетката, а оттам води доукрепване на имунната система.
Японски учени са доказали, че събуждането рано сутрин не само не е от полза за здравето, но и повишава риска от сърдечносъдови заболявания. Това е станало след проучване на 3000 души на възраст от 23 до 90-годишна възраст. Според изследователите при всеки, който става твърдерано има условия за увеличаване на риска от поява на хипертония (високо кръвно налягане) и различни сърдечносъдови заболявания.
Учени от Страдсфордския университет пък твърдят, че недостатъчният сън може да се окаже сред факторите, които повишават склонността към самоубийство. Резултатите от тяхно изследване недвусмислено сочели, че месец преди да опитат да сложат край на живота си, студенти на възраст между 19 и 23 години са спали не повече от 6 часа на нощ и са следвали безразборен режим на лягане и заспиване. Затова съветът на специалистите е при наличие макар и на незначителни смущения в съня да се потърси помощ от лекар специалист. Колкото по-рано се пристъпи към отстраняване на причините за безсънието, толкова по-сигурно е, че ще се постигнат добри резултати.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Защо се будите по едно и също време всяка вечер
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Диета №15 - общовъзстановяваща
- Билки и съвети за лечение на сънна апнея
- Мирта
- И билките имат странични ефекти
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Син лотос, Син египетски лотос
- Методи за лечение на анорексия
- Базофили
Коментари към АКО НОЩНИЯТ ВИ СЪН Е ЗДРАВ И ВИЕ ЩЕ СТЕ ЗДРАВИ