Алергията може и да ни защитава от вредните въздействия на околната среда
През последните десетилетия броят на алергичните към някакъв агент хора постоянно расте. Учените все още не могат да обяснят причините за това - дали е прекомерната хигиена, която кара имунната система да реагира дори на безобидни антигени, или вината е в нарастващото потребление на продукти от химическата промишленост. Изследователи от Йелтския университет, ръководени от проф. Руслан Меджитов, предлагат ново виждане за алергията.
Според тях имунитетът предизвиква алергична реакция, която защитава човек от вредното въздействие на околната среда.
Екипът на проф. Меджитов разглежда сезонните алергии като резултат от засилен имунен отговор, който тялото нормално използва за справяне с чужди частици. При сезонните алергии към дървесни или тревни полени чрез симптомите хрема, сълзене на очите, допълнително количество слуз в лигавицата на дихателните пътища, организмът се опитва да отстрани веществата, които са попаднали там. Сърбежът на кожата е насочен към премахване на засегнатите слоеве на кожата чрез разчесване. При хранителните алергии чрез повръщане и диария също се отстраняват нежеланите субстанции.
Така според учените в бъдеще човек ще избягва да ходи на места, свързвани с отключване на алергични реакции, както и да консумира определени продукти.
Защитната система на човешкия организъм се състои от цяла гама имунни реакции, борещи се с различни класове патогени.
Имунитетът от първи тип, който се бори с вируси, бактерии, гъбички и прости едноклетъчни, в основата си работи, като пряко унищожава патогените или заразените клетки.
Имунитетът от втори тип е по-сложен, той защитава организма от вредното въздействие на околната среда, стимулирайки Т-клетките и антителата за борба с външни дразнители. Възбудителят не се унищожава, но многократно се усилва защитна функция на организма. Проблемът е, че имунитетът от втори тип може прекомерно да се активира и да реагира на такива субстанции, като пролетния прашец на растенията например. Последствието от това е много добре известно на алергиците - свръхпроизводство на хистамин, водещо до кашлица, хрема, общо влошено състояние.
Авторите на научното изследване твърдят, че имунитетът от втори тип е полезен и необходим, въпреки всички неудобства на неговата проява. Алергията като защитна реакция на организма е еволюирала с времето, твърдят учените, за да ни предпази в крайна сметка от опасни фактори в околната среда. На въпроса защо имунната система реагира на безобидни концентрации от потенциално вредни вещества, проф. Меджитов отговаря: "Ние считаме, че алергичната хиперчувствителност е резултат от еволюцията на първичния анализ на околната среда. След първото въздействие имунната система "запомня" алергена и в бъдеще реагира даже при наличие на минимални количества. Такава превантивна реакция на имунитет позволява да се минимизират възможните вреди".
Ученият добавя, че така човек се "мотивира" да избягва среда, която съдържа потенциално вредни вещества.
Работата на учените от Йелтския университет поставя под съмнение традиционния възглед за алергията като резултат на "неправилен" имунен отговор. Твърде възможно е проявата на алергия да е "мотивационна" мярка, която помага на организма да избегне потенциална вреда в бъдеще.
Коментари към Алергията може и да ни защитава от вредните въздействия на околната среда