Животът на село спасява децата от алергии и астма
Децата, израснали на село, са по-здрави. Те не страдат от типичните за града алергии и астма. Това установиха белгийски учени.
Специалистите посочват и причините за това. Първата е пиенето на сурово мляко, което доказано предпазва от алергии, изгражда стабилен имунитет и дава повече енергия. Натуралната храна, чистият въздух и физическият труд са другите фактори, които допринасят за здравословния начин на живот и предпазването от заболявания.
Експертите са открили връзка и между излагането на прах в живота на село и формирането на защитен механизъм в организма. Те са провели опити с мишки, които през целия си живот са били изложени на пръст и прах от ферми в Германия и Швеция, които били еднакви с тези в града. В подкрепа на теорията си учените изследвали 2 хиляди деца, които са израснали във ферми. Те били напълно защитени от алергии и астма. Анализът на резултатите показал, че тази резистентност се дължи на протеина А20. Той не се произвежда при децата, които страдат от астма и алергии. Изследователите са категорични, че това тяхно откритие дава възможност за създаване на ваксина срещу астма.
"Открихме безспорна връзка между праха във фермите и защитата от астма и алергии", информира специалистът по белодробни заболявания Барт Ламбрехт от университета в Гент.
Животът с домашните любимци е полезен за децата
Много родители се опитват да държат децата си далече от животни, защото смятат този контакт за опасен. Това обаче не е вярно, твърдят изследователи от болницата "Хенри Форд" в Детройт.
Според тях ако детето има домашен любимец още в първата година от живота си, това намалява с 50% риска да развие алергия към животни по-късно. Учените проследили 556 деца от раждането им до 18 г. и открили тази закономерност. За да превърнат този извод в еднозначно правило обаче, те се нуждаят от още изследвания.
Смучеш пръсти или гризеш нокти - по-нисък риск от алергия!
Някои вредни навици на децата, като смученето на пръсти или гризането на нокти, ги предпазват от развитие на алергии на по-късен етап в живота им. Това сочат резултатите от изследване, цитирани от Франс прес. Тези навици при децата са предпоставка за по-ниска чувствителност към сеното, акарите, животинската козина, спорите от плесени във въздуха и др. Ръководителят на изследването проф. Малкълм Сиърс от Канада заявява, че резултатите подкрепят теорията, че излагането на децата в ранна възраст на микроби и мръсотия понижава риска от развитие на алергии на по-късен етап от техния живот. Проф. Сиърс допълва, че той и неговият екип не препоръчват тези навици да се окуражават, но проучването показва тяхната добра страна.
Изследването е обхванало 1000 деца в Нова Зеландия, които смучат пръстите си и си гризат ноктите. Оказало се, че едва 40 на сто от тях са развили алергии след години. Резултатите от проучването са поместени на страниците на Pediatrics.
Рисковите фактори за развитие на алергия с възрастта могат да бъдат предсказани
Обикновено кръвно изследване на новороденото може да предскаже доколко висок е рискът то да развие алергия с възрастта. Имунологът проф. Тони Феранте от изследователския център Аделаида (Австралия) твърди, че белтък в имунните клетки на новородените носи информация доколко в бъдеще ще бъдат податливи на алергични заболявания. При децата в „зоната на риска” от алергии клетките, съдържащи kinase C zeta, са значително по-малобройни.
Новият индикатор може да се окаже най-големият пробив в тестовете за алергия от последните десетилетия.
Според професора и екипа му, кръвният тест е много по-ефикасен от индикатори като фамилната клинична история или антителата. Освен това те посочват, че нивото на важния белтък нараства с приема на рибено масло, и затова тази добавка е препоръчителна за бременните и родилките.
Австралия е сред държавите с най-високо ниво на алергични заболявания, като те все по-често се проявяват в зряла възраст и това се превръща в голяма тежест за здравната система на страната.
Снимки: Pixabay.com
Коментари към Животът на село спасява децата от алергии и астма