Антидепресантите невинаги подобряват качеството на живот в дългосрочен план
Според ново изследване лечението с антидепресанти невинаги води до трайно подобряване качеството на живот. Експертите обаче предупреждават хората да не преустановяват приема им, защото медикаментите все пак имат и някои безспорни ползи.
Резултатите са публикувани на 20.04.2022 г. в списание „PLOS One“, а ръководител на екипа е Омар Алмохамед, професор от катедрата по клинична фармация към университета „King Saud“ в Саудитска Арабия.
Авторите потвърждават, че лечението с антидепресанти помага при депресивни състояния, но не са убедени доколко те се отразяват благотворно на цялостното благосъстояние и на качеството на живот на пациентите. Те използват данни от надлъжно изследване върху здравните услуги, използвани от американски граждани (включително за лечение на депресия), в периода 2005 г. – 2015 г.
17 милиона американци са диагностицирани с депресия всяка година
Статистиката сочи, че средно 17 милиона възрастни са диагностицирани с депресия всяка година, като те се проследяват в продължение на 24 месеца. 57% от участниците са подложени на терапия с антидепресанти.
Учените намират доказателства, че лекарствата подобряват до известна степен психичното здраве на доброволците. В същото време твърдят, че промяната в състоянието им не е достатъчно значима в сравнение с тази при останалите пациенти с депресия, които не са приемали медикаменти. С други думи, качеството на живот на хората с депресия, които са се лекували*, и на тези, които не са взели никакви мерки, не се различава особено.
Експертите признават, че не са успели да разгледат по отделно различните подвидове депресия и възнамеряват да проследят ефекта от комбинираната терапия с нефармакологични средства и антидепресанти.
Реакции в научните среди
„Резултатите са интересни, но не мисля, че разкриват факти, които не знаем“, споделя Ернесто Лира де ла Роса, лицензиран клиничен психолог. „Психичното здраве на човека е съвкупност от много елементи. Много е трудно да се прецени кога и до каква степен лекарствата помагат. За повечето клиенти с депресия или друг вид психично разстройство те са ефикасни, но понякога се налага комбинация от медикаментозно лечение и психотерапия. Антидепресантите са чудесно помощно средство и могат да имат дългосрочен положителен ефект върху здравето на хора, които често страдат от депресивни епизоди.“
Според повечето експерти тази група лекарства не е задължително да се счита за трайно решение. Джулиет Маклендън, директор по медицинските въпроси в компанията „Big Health mental health care“, отбелязва: „По препоръка на Американската психиатрична асоциация антидепресантите следва да се приемат минимум 4-5 месеца след отшумяване на депресивното състояние. За съжаление, поради ограничен достъп до професионалните услуги на терапевт, много хора се подлагат на терапия за по-дълго време, с цел да овладеят положението.“
В своята практика супервайзорът по психично здраве Ерик Патерсън забелязва, че „антидепресантите се възприемат като дългосрочно решение на проблема.“ Според него страдащите имат желание да продължат живота си без медикаменти, но се страхуват да ги спрат.
Патерсън допълва, че има различни курсове на лечение – 6, 12 и 24 месеца. Той припомня също, че много от пациентите с депресия страдат от рецидивиращи епизоди, което означава, че и симптомите могат да се завърнат отново след определен период от време.
Лира де ла Роса заявява: „Изходът от лечението зависи от много неща - от самия човек, от гените му, от заобикалящата го среда и от назначената му терапия. Обикновено антидепресанти се приемат между 6 и 9 месеца. Понякога обаче приемът им може да е по-кратък или по-дълъг.“
Доведе ли пандемията до повече случаи на депресия?
Експерти твърдят, че броят на хората, които се лекуват с антидепресанти, се е увеличил по време на пандемията.
Маклендън добавя: „По последни данни по-малко от 22% от страдащите биха потърсили помощ от терапевт, преди да прибегнат до лекарства. Истината е, че достъпът до тях е много по-лесен, отколкото до специалист. Неслучайно интересът към антидепресанти е завишен.
Крайният резултат е скок в броя на издаваните рецепти както за антидепресанти, така и за лекарства срещу тревожност и безсъние. Дългият престой у дома, несигурността, страхът и слабата физическа активност допринесоха за зачестилите случаи на психични разстройства.
* Omar A. Almohammed, Abdulaziz A. Alsalem, Abdullah A. Almangour, Lama H. Alotaibi et al. Antidepressants and health-related quality of life (HRQoL) for patients with depression: Analysis of the medical expenditure panel survey from the United States. PLOS One. April 20, 2022.
- Antidepressants Don't Necessarily Improve Quality of Life in the Long Run, Study Says: https://www.healthline.com/health-news/antidepressants-dont-necessarily-improve-quality-of-life-in-the-long-run-study-says
- Antidepressants and health-related quality of life (HRQoL) for patients with depression: Analysis of the medical expenditure panel survey from the United States: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0265928
Коментари към Антидепресантите невинаги подобряват качеството на живот в дългосрочен план