Екстрактът от шафран е надеждна природна алтернатива на антидепресантите
Екстрактът от екзотичната подправка шафран е надеждна природна алтернатива на фармацевтичните антидепресанти при леки до умерени форми на депресия според ново изследване. Проведени експериментални тестове показват, че шафранът има значително по-малко странични ефекти и е също толкова ефективен като тях в определени случаи.
Шафранът – ефективен антидепресант
Депресията и тревожността са два често срещани проблема, свързани с психичното здраве, които имат високи икономически и социални последици. Понастоящем се предлагат редица лечения за пациенти с тревожни разстройства като психотерапия, електроконвулсивна терапия и психотропни медикаменти. Поради съображения за безопасност, странични ефекти, ограничена ефективност и ниска поносимост, свързани с приема на антидепресанти, е оправдано търсенето на нови агенти с по-малка токсичност и по-благоприятен резултат.
„Слънчевата подправка“, както много хора наричат шафрана, е растение, известно не само с уникалния си аромат, но и със способността си да повдига настроението. Антидепресантните свойства на екзотичната подправка са били познати още на древните цивилизации, обитавали Близкия Изток. Научно доказано е, че шафрановият минзухар е използван от древните финикийци и перси за подобряване на настроението и справяне с меланхоличните пристъпи.
Причината „слънчевата подправка“ да премахва чувството на потиснатост се крие в приноса му за производството на серотонин, познат още като хормон на щастието, в човешкия организъм, който е известен с ролята си при регулиране на съня, настроението и дори сексуалността. Смята се, че благоприятният ефект се дължи изцяло на активно вещество, съдържащо се в близалцето на шафрановия минзухар, което блокира разграждането на хормона на щастието в организма, ниските нива на който допринасят за депресия и други психични разстройства.
Екстрактът от шафран не предизвиква странични ефекти
Констатациите на проучването са на база обстоен анализ на шест отделни изследвания, проведени в Иран, които осигуряват данни за 230 пациенти, диагностицирани с тежко депресивно разстройство. За определяне на ефективността от използването на шафран, изследователите сравняват антидепресантните му свойства с психотропните медикаменти Тофранил (Tofranil) и Прозак (Prozac), използвани главно за лечение на депресия.
Екстрактът от шафран е подложен на няколко добре планирани изследвания, целта на които е предоставянето на клинични доказателства за ефикасността, безопасността и механизмите на действие на подправката и нейните активни съставки при лечението на тревожност, депресия и други психични разстройства.
Резултатите от тестовете показват, че шафрановият минзухар и неговите активни съставки притежават антидепресантни свойства, подобни на медикаментите Трофанил и Прозак. Учените уточняват обаче, че традиционните антидепресанти могат да предизвикат широк спектър от странични ефекти като сънливост, запек и сексуални проблеми, за разлика от екзотичната подправка, при която не се наблюдават нежелани последици. Всъщност едно от проучванията дори оценява неговите кардиозащитни ефекти при пациенти с две или повече психични разстройства (коморбидност) и анамнеза за пост-перкутанна коронарна интервенция (процедура, използвана за отваряне на стеснени и запушени сърдечни артерии).
Изследователите все още обаче се опитват да установят начина, по който шафранът подобрява настроението, като към момента предположенията им са, че антидепресантното му действие може да се дължи на неговия антиоксидиращ ефект.
Въпреки че тези открития са обещаващи, е необходимо провеждането на по-продължителни проучвания, включващи по-голям брой участници, преди шафранът да бъде препоръчан като ефективно лечение на депресия и други психични разстройства.
sciencedirect.com, psychiatrictimes.com, freepik.com
Коментари към Екстрактът от шафран е надеждна природна алтернатива на антидепресантите