Антималариен препарат може да помогне на жени с поликистозни яйчници
Акценти
|
Ново проучване сочи, че антималариен медикамент с основна съставка артемизинин има потенциален положителен ефект върху пациенти със синдром на поликистозни яйчници (СПКЯ).
Екипът открива, че веществото може да попречи на яйчниците да произвеждат твърде много тестостерон, а жените, които го приемат в продължение на 12 седмици споделят, че менструалният им цикъл е по-редовен. Китайските учени, провели изследването, се надяват това да е първата крачка към създаването на нов метод за лечение на СПКЯ, който засяга една от десет жени по света.
Д-р Чанна Джаясена, преподавател в Imperial College London, отбелязва: „Говорим за наистина голям пробив, особено предвид факта, че женското здраве никога не е получавало нужното внимание. Повечето проучвания и усилия са насочени към превенция и лечение на сърдечни заболявания и рак.“
Какво представлява синдромът на поликистозни яйчници
Синдромът на поликистозни яйчници се развива (СПКЯ), когато яйчниците произвеждат прекалено много тестостерон. Хормоналният дисбаланс влияе негативно на овулацията, което от своя страна може да доведе до нередовен цикъл и репродуктивни проблеми. Има и други усложнения, които произтичат от СПКЯ, като например инсулинова резистентност, свързана с повишен риск от затлъстяване, сърдечни нарушения и диабет. При по-високи стойности на тестостерон може да се увеличи окосмяването по лицето и да се появи акне.
Д-р Джаясена допълва, че името на болестта подвежда много жени, че тя засяга единствено яйчниците, но всъщност може да увреди и други органи или системи в тялото, както вече стана ясно по-горе.
Методи за лечение на СПКЯ
Традиционното лечение включва противозачатъчни таблетки, които потискат производството на тестостерон и помагат за регулиране на нередовния менструален цикъл и намаляване на лицевото окосмяване.
Лекарствата за стерилитет, както и хирургичната интервенция също биха стимулирали овулацията при жени със СПКЯ, които не могат да забременеят. Всички тези методи на лечение обаче на се достатъчно ефективни, а често не са и подходящи за пациента.
Клинично проучване върху ефекта от артемизинина при жени със СПКЯ
Най-новото изследване, публикувано в списание Science разкрива, че артемизининът успешно блокира ензима CYP11A1, който отговаря за производството на тестостерон в яйчниците. В поредица експерименти върху мишки и плъхове с нарушение, сходно на СПКЯ, учените установяват, че лекарството намалява производството на хормона и повишава плодовитостта.
» Каква е връзката между синдрома на поликистозните яйчници и чревния микробиом
Свръхактивност на фоликулите при синдром на поликистозните яйчници
При жени със синдрома на поликистозни яйчници фоликулите са свръхактивни, което означава, че узряват множество малки фоликули по едно и също време. Проф. Ричард Андерсън, ръководител на катедрата по акушерство и гинекология в Университета на Единбург, пояснява: „Те са толкова много, че си пречат. Вместо един да успее да се развие и узрее напълно, всички остават частично развити.“ Той определя резултатите от настоящото проучване като „забележителни“.
Резултати от проучването върху артемизинина
В изследването са включени 19 жени със СПКЯ, които приемат артемизинин за период от 12 седмици. Той понижава нивото на тестостерон, а ултразвуковата диагностика показва, че активността на фоликулите е спаднала. При 12 от участничките (63%) настъпва регулиране на менструацията, без да се наблюдават каквито и да било странични ефекти.
Проф. Ки-кун Танг, ръководител на екипа от Шанхайския университет Fudan, смята, че „артемизинините имат голям потенциал при лечение на СПКЯ*, защото възпрепятстват синтеза на андрогени (мъжки хормони), ограничават броя на частично узрелите фоликули и регулират менструалния цикъл“.
12 седмици след края на лечението състоянието на пациентките остава стабилно
Състоянието на доброволките се проследява в продължение на още 12 седмици, през които менструацията им остава редовна, въпреки че приемът на артемизинин е преустановен. Проф. Танг пояснява, че предстои да удължат проследяващия период, за да са сигурни, че няма да настъпят негативни промени след края на лечението. Освен това екипът му работи и върху прецизиране на дозировката и честотата на приема с цел провеждане на по-мащабно клинично проучване.
Проф. Андерсън изтъква като сериозно предимство и факта, че медикаментът е доказал своята безопасност през годините, тъй като се използва за лечение на други заболявания, което би ускорило процеса на одобряване.
Прием на хормонални медикаменти по време на бременност
Провеждането на по-дълго проучване обаче е важно, за да се идентифицират възможните рискове от дългосрочния прием на артемизинин. Няма и категоричен отговор дали веществото наистина повишава плодовитостта. Д-р Джаясена споделя: „Лекарството може да носи здравни ползи, но крие и някои рискове, особено по време на бременност. Като нож с две остриета е – може да помогне на една жена да забременее, но може да се окаже опасен за нея и плода след това.“
* Elisabet Stener-Victorin, Remedy hope for polycystic ovary syndrome.Science, 2024.
- Anti-malarial drug may help treat polycystic ovary syndrome, study suggests: https://www.theguardian.com/society/article/2024/jun/13/anti-malarial-drug-may-help-treat-polycistic-ovary-syndrome-study-suggests
- Remedy hope for polycystic ovary syndrome: https://www.science.org/doi/10.1126/science.adq0328
- Синдромът на поликистозните яйчници при майката крие риск за здравето на детето
- Кетогенната диета може да подобри плодовитостта при жени със синдром на поликистозните яйчници
- Помага ли алфа-липоевата киселина при лечение на поликистозни яйчници
- Синдромът на поликистозните яйчници е свързан с риск от самоубийство
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Синдром на поликистозните яйчници
- Кетогенната диета може да подобри плодовитостта при жени със синдром на поликистозните яйчници
- Билкови рецепти при гинекологични заболявания
- Ако страдате от поликистозни яйчници, пийте чай от сладник и божур
- Помага ли алфа-липоевата киселина при лечение на поликистозни яйчници
- Хилъри Суонк съди застрахователната компания, отказала да покрие разходите й за лечение на поликистозни яйчници и ендометриоза
- Синдромът на поликистозните яйчници е свързан с риск от самоубийство
- Синдромът на поликистозните яйчници при майката крие риск за здравето на детето
- Каква е връзката между синдрома на поликистозните яйчници и чревния микробиом
Коментари към Антималариен препарат може да помогне на жени с поликистозни яйчници