Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Знаете ли, че... Археолози се натъкват на доказателство за епидемия от фрамбезия, върлувала преди 4000 години

Археолози се натъкват на доказателство за епидемия от фрамбезия, върлувала преди 4000 години

от 23 сеп 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
Археолози се натъкват на доказателство за епидемия от фрамбезия, върлувала преди 4000 години - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Ново биоархеологично изследване на екип от университета в Отаго разкрива как са се разпространявали някои инфекциозни болести преди 4000 години и акцентира върху опасността, която те биха донесли, ако се завърнат отново. Епидемията от фрамбезия на територията на днешен Виетнам е един безценен урок по история и отговорност пред лицето на фатално заболяване.

Какво е фрамбезия?

Фрамбезия е тропическа кожна болест, чийто причинител е бактерията, отговорна за сифилиса (Treponema pallidum). Тя представлява заболяване при децата, при което се образуват силно заразни лезии по кожата. Разпространява се при докосване. В тежката си форма, болестта причинява изкривяване на костите. Макар по-ранните стадии на фрамбезията да са лесно лечими, ако настъпи изкривяване на костите, процесът е необратим.
Меландри  Влок от университета в Отаго открива епидемия от фрамбезия, тропически сифилис„Болестта е изкоренена от по-голямата част на света, но все още се среща в страните от Западния Пасифик, където засяга около 30 000 души. Последният опит да бъде заличена и там е бил през 50-те години на миналия век. Избухването на пандемията от коронавирус осуети планираното от учените намерение да опитат отново“, заяви Меландри Влок от Катедрата по анатомия към университета на Отаго.

Срещата на ловци събирачи и земеделци – начало на разпространението на инфекциозни болести

В изследването си Влок се позовава на археологията, за да обясни как точно са се разпространявали болестите при първи сблъсък между различни човешки популации. Интересът й е насочен най-вече към наречената от самата нея „зона на триене“, където древните земеделци са се срещали с ловците събирачи, препитавали се чрез директно набавяне на месо и растения от природата.
През 2018 г. експертът пътува до Виетнам, за да огледа и изследва скелетни останки от археологическата площадка „Man Bac.“ Тя се намира в провинцията Ninh Binh, в северната част на Виетнам. Разкопките са извършвани през 2005 г. и 2007 г. и разкриват безценна информация за преминаване на човека от търсенето на храна в природата до нейното осигуряване чрез земеделие в Югоизточна Азия.
Влок споделя, че сега намерените останки се съхраняват в Археологическия институт в Ханой и въпреки сериозния им анализ, не са били изследвани за следи от прекарана фрамбезия.
Нейният наставник в Отаго, почетният професор по биоархеология Холи Бъкли, смята, че вижда доказателство за фрамбезия на снимка от кости, открити на площадката „Man Bac.“ Проф. Бъкли, г-ца Влок и ентусиазиран екип от Виетнам, установяват, че видяното на снимката е истина. Малко по-късно младият учен намира второ доказателство за наличието на болестта върху други останки.
Откритието е от огромно значение, тъй като находките на археологическата площадка „Man Bac“ датират отпреди 4000 години. До този момент експертите не са имал сериозни доказателства, че фрамбезията е била разпространена и в праисторическа Азия.

Произход на болестта фрамбезия

Г-ца Влок предполага, че за първи път ловците събирачи се срещат с бактерията в днешен Виетнам чрез земеделците, пътували тогава на юг от днешен Китай. Ловците събирачи произхождат от първите африканци, пристигнали в Азия, които накрая са се установили в Нова Гвинея, на Соломоновите острови и в Австралия.

Фермерите са обитавали китайските земи в продължение на 9000 години, но едва преди 4000 години фермерството навлиза в Югоизточна Азия. Напълно е възможно тази група хора да е пренесла някои болести едновременно, включително фрамбезията. Влок разкрива, че за продължителността на съществуване на заболяването и за настъпилата епидемия може да се съди по неимоверните усилия и трудностите при изкореняването й.
Тя казва още: „Откритията ни имат ключова роля, защото ни дават възможност да научим повече за болестта и еволюцията й, а така ще можем да разберем връзката й с хората. Сега вече е ясно защо е толкова трудно да бъде заличена от лицето на планетата въобще. Ако хората са боледували от фрамбезия хилядолетия наред, със сигурност бактерията се е адаптирала и видоизменила, така че да е устойчива във времето и при различните хора.“

Пандемията от COVID-19 през 2020 г. насочи вниманието на хората към инфекциозните болести, а миналото е много добър учител в това отношение

Според Влок този клон на науката археология е единственият, който да покаже колко дълго дадена болест е била сред хората, как е повлияла на живота им и как се е променяла с годините. Тя прави аналог с  COVID-19, която също се адаптира по невероятен начин спрямо хората. А бактерията  Treponema, причиняваща сифилис в наши дни, се оказва, че съществува под най-различни форми от хилядолетия.
„Ето какво става, когато не се предприемат мерки срещу болестите и се развиват епидемии. Това е урок, който ни показва какво се случва с цяла популация, засегната от инфекциозна болест. Урок, който акцентира върху нуждата от намеса, защото понякога тези заболявания са толкова адаптивни, че се разпространяват светкавично.“

Източник:

Университет в Отаго/Нова Зеландия
Снимка: Pixabay.com

 

Още по темата:
  • Завишената консумация на фруктоза по време на бременност може да увреди метаболизма на бебето Завишената консумация на фруктоза по време на бременност може да увреди метаболизма на бебето
0.0/5 0 оценки

Коментари към Археолози се натъкват на доказателство за епидемия от фрамбезия, върлувала преди 4000 години

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Археолози се натъкват на доказателство за епидемия от фрамбезия, върлувала преди 4000 години
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 07:25
    Коментирайте "Археолози се натъкват на доказателство за епидемия от фрамбезия, върлувала преди 4000 години"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Знаете ли, че...
  • A66 Фрамбезия
  • A66.1 Множествени папиломи и мокреща краб-фрамбезия
  • A66.0 Първични поражения при фрамбезия
  • Жертва на Агент Ориндж във Виетнам не спира да търси справедливост
  • Виетнам: цялата колоритна магия на кошниците, носени от търговци на велосипеди
  • Осмото чудо на света се крие под разрухата от един вулкан
  • Нова Зеландия – една от най-нежеланите страни от имигрантите
  • Американско химическо оръжие поразява децата на ветераните и до днес
  • COVID-19 и опитът на малките островни нации - Нова Зеландия и Исландия
  • Завишената консумация на фруктоза по време на бременност може да увреди метаболизма на бебето
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП с ПИК

преди 804 дни, 20 часа и 21 мин.

Комбинация от витамини преди зачеване ?

преди 1593 дни, 17 часа и 14 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 19 часа и 29 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 10 часа и 29 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 10 часа и 41 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 10 часа и 48 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival