COVID-19 и опитът на малките островни нации - Нова Зеландия и Исландия

Макар да са разположени в двата края на света, Исландия и Нова Зеландия си приличат по много неща. Те са малки островни държави, които разчитат основно на туризма, и чиито министър-председатели са млади жени. Двете страни бяха похвалени за политиките, които провеждат срещу COVID-19. Политики, основани на обществено доверие и научни факти.
В момента Исландия и Нова Зеландия са сред държавите с най-нисък ръст на смъртност от коронавирус на глава от населението в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) – съответно 2,83 и 0,51 на 100 000 души, докато за останалите членки ръстът е 24,01.
И двете са в класацията на 14-те най-безопасни страни в света в условията на пандемия.
Какво по-различно направиха те от февруари насам, за да удържат на натиска? Какви уроци можем да научим от тях?
Стратегията на Нова Зеландия в борбата с COVID-19
Нова Зеландия е една от малкото страни, която обявява официално своята стратегия за справяне с коронавирусната инфекция. Тя включва сериозно и все по-стриктно проследяване на контактите на заразените, система за изолация, ранно затваряне на търговските обекти и засилен контрол по границите. На 26.03.2020 г. е обявено затваряне на всички обекти, с изключение на тези от жизнена необходимост. Още няма нито една жертва на COVID-19. В същото време е затворена и границата за всички, с изключение на гражданите на страната и пребиваващите в нея.
За всички новопристигнали е наложена 14-дневна карантина в специално обособени помещения. Ограниченията по границите все още са в сила, въпреки големите загуби за туристическия бранш.
Оказва се, че стратегията на Нова Зеландия за крути мерки от самото начало е дори по-ефективна, отколкото повечето хора предполагат. Островът преминава на най-ниското ниво на опасност на 8.06.2020 г., само 7 седмици след затварянето на обектите в страната.
Ново огнище на зараза
На 11.08.2020 г., след повече от 100 дни без нито един новозаразен с коронавирус, в Оукланд е регистрирано ново огнище на зараза, което не е свързано с нито един от предишните случаи. Там продължават да се регистрират нови случаи на коронавирусна инфекция, без да е установен източникът на заразата.
Реакцията от страна на правителството е незабавна. В Оукланд е наложена забрана за излизане от дома, освен при неотложна нужда. Нивото на опасност отново е повишено за цялата страна, мерките по границата и в помещенията за изолация са затегнати допълнително.
Голям принос за справяне със ситуацията имат бързото геномно секвениране и новото изискване за носене на предпазна маска при пътуване с градския транспорт.
Стратегията на Исландия срещу COVID-19
За разлика от Нова Зеландия, в Исландия не е наложено затваряне на обектите, нито пък официално е забранено влизането в страната на чуждестранни граждани. Управлението и използването на помещенията за карантиниране на заразените е на много ниско ниво.
Основната цел на страната е да се контролира скоростта на разпространение на вируса, за да не се обременява здравната система, и да се поддържа нисък броят на болните. Както в Нова Зеландия, носенето на маски е задължително при пътуване с градския транспорт и на местата, където спазването на физическа дистанция е невъзможно.
Ключово значение има осигуреният лесен достъп за тестване, масовият скрининг, налагането на строга карантина при необходимост и проследяването на контактите. Всички мерки са реализирани с помощта на здравните власти в Исландия, Националната университетска болница на Исландия и местната биофармацевтична компания „deCODE Genetics.“ На един определен етап от пандемията Исландия извършва повече тестове на глава от населението от всяка друга държава.
Тестване на новопристигналите
В средата на месец май в страната обявяват, че нямат нито един случай на новозаразени с коронавирус. Новината обаче събужда недоволството на заетите в туризма, които настояват за съкращаване на 14-дневната карантина за пристигащите в Исландия.
В отговор на 15.06.2020 г. е въведена противоречива програма за пограничен скрининг. Тя налага всеки пристигащ от чужбина да се подложи на тест за COVID-19, след което да се самокарантинира, докато излязат резултатите, обикновено в рамките на 24 часа.
Не закъснява и положителният ефект върху туризма, като броят на чужденците през юни и юли надминава очакванията на всички.
Но не след дълго изникват нови огнища на зараза, свързани с туристи, които на границата се оказват с негативни резултати. Правителството веднага налага повторно затягане на контрола по границите.
От 19.08.2020 г. всички пристигащи в Исландия задължително трябва да се самокарантинират, докато не покажат пред властите два негативни резултата от тестове за COVID-19, с минимум 5 дни разлика между тях.
Двуразовото тестване дава резултат като 25 (20%) от активните 126 инфекции са засечени още тогава.
Наука, доверие и гъвкавост – ръка за ръка срещу COVID-19
Макар да предприемат различни стратегии, и Исландия, и Нова Зеландия демонстрират колко важно е да се вземат категорични и научно обосновани решения, както и да има непрекъсната комуникация чрез редовни публични брифинги с участието на длъжностни лица на ръководни постове.
Крайният резултат е, че и в двете страни доверието на обществото към политиците е повишено, макар преди това да са отправяни и немалко критики към тях.
Важната роля на учените, доброто сътрудничество между различните институции и готовността да се адаптират към всяко ново научно откритие също улесняват правителствата на двете островни държави.
Само времето може да даде точна оценка на всяка стратегия, предприета от държавите за справяне с COVID-19. Сега, повече от всякога, е нужно да се поучим от опита на останалите, да избягаме от догмата и да реагираме според промените, които ни налага пандемията.
theconversation.com
Автори:Магнус Готферсон, лекар-инфекционист, професор, преподавател в Университета на Исландия
Дейвид Мърдок, декан на Университета в Отаго, Нова Зеландия
Снимки: Pixabay.com
НОВИНАТА е свързана към
- Чумната епидемия в Исландия - една неразкрита загадка
- 31% положителни тестове за COVID-19 и 507 оздравели на 3 ноември 2020-а
- Галъп Интернешънъл: COVID-19 отново поляризира мненията в българското обществото
- Семействата с деца до 14 г., които се обучават дистанционно, също ще получат подкрепа, реши МС
- 04 ноември 2020 г.: Броят на новите случаи на COVID-19 за денонощие надхвърли 4000
- Пилотно приложение на Google и Apple ще алармира потребителите за риск от заразяване с коронавирус
- COVID-19 – диагноза, присъда, изпитание...
- 5 ноември 2020 г.: 30% от направените тестове са положителни, оздравелите са 403
- Броят на заразените със SARS-CoV-2 остава висок: 330 на 23 юли 2020 г.
- Ръст на процента заразени с COVID-19 в страната и 762 оздравели на 6 ноември 2020-а
Коментари към COVID-19 и опитът на малките островни нации - Нова Зеландия и Исландия