Бащината депресия е свързана с повишен риск от психични проблеми при потомството
Глобален преглед на проучвания, включващи над 7 милиона мъже и техните деца установява значителна връзка между бащината депресия и повишения риск от проблеми с психичното здраве при потомството. Констатациите, публикувани в списанието JAMA Network Open, сочат също, че вероятността от депресия е с 42% по-голяма при децата, чиито бащи са страдали от психичното заболяване.
Депресията сред бащите е рисков фактор, потенциално свързан с повишен риск от психични проблеми при потомството и може да бъде следствие от индивидуални или комбинирани влияния на генетиката и средата на развитие. Въпреки че все повече се горили за ролята, която бащината депресия може да има в развитието на детето, въпросът не е толкова задълбочено проучен, колкото връзката между психичното здраве на майката и това на потомството.
>>> Депресията не се дължи на ниските нива на серотонин, сочи мащабно проучване
Прегледът
Прегледът, ръководен от учени от Университета „Къртин“, Австралия, разглежда 16 международни проучвания, проведени в периода между 2002 г. и 2021 г. в страни с високи доходи, сред които САЩ и Австралия. Проведени са анализи на дизайна на всяко проучване, времето на експозиция, диагнозата (депресивни разстройства или депресивни симптоми), корекция на объркващи фактори и качество на изследването. Целта е да се проучат задълбочено наличните доказателства за връзката между депресията при бащите и техните деца.
Единадесет от 16-те проучвания съобщават за значителна връзка между бащината депресия и повишения риск от психичното заболяване при потомството*. Допълнителен метаанализ на случаен ефект на част от включените изследвания дори показва, че рискът от депресия е 42% по-висок при децата, чиито бащи са страдали от душевното разстройство.
Рискът от депресия е малко по-висок в проучванията, които не отчитат ефектите от употребата на алкохол и/или наркотици от майката по време на бременността.
„Този преглед подчертава необходимостта от по-всеобхватен подход, който отчита влиянието на психичното здраве на бащата върху цялостното психично благополучие на семейството.“, коментира водещият автор д-р Берихун Дачеу, постдокторант по епидемиология в Училището по здравеопазване на населението към Университета „Къртин“. „Установихме, че когато бащата страда от по-тежка депресия, изискваща клинична помощ, рискът децата му да развият психичното заболяване е дори по-висок, за разлика от тези с по-леки симптоми на потиснатост.“
Необходимост от ранна намеса и подкрепа
Според д-р Дачеу генетичното предразположение, стилът на родителството и взаимодействието, както и семейната среда и ежедневният стрес, могат да обяснят връзката, наблюдавана в проучванията.
„Въпреки наличните доказателства за ролята, която психичните проблеми на бащата могат да имат в развитието на детето, настоящите интервенции за предотвратяване на депресия при юноши се фокусират до голяма степен върху майките.“, коментира д-р Дачеу. „Нашите констатации подчертават значението на възприемането на подход, фокусиран върху семейството, който е насочен както към проблемите на психичното здраве на майката, така и към тези на бащата, за да се смекчат отрицателните ефекти върху благосъстоянието на децата.“
Според професор Роза Алати констатациите подчертават важността на ранната намеса и подкрепа за бащите, страдащи от депресия. „Като се има предвид разпространението на бащината депресия и нарастващото участие на бащите в грижите за децата, навременната подкрепа е от решаващо значение.“, обяснява проф. Алати.
*Dachew Berihun et al. Paternal Depression and Risk of Depression Among Offspring. JAMA Network Open. 16 Aug 2023.
Significant link found between paternal depression and an increased risk of mental health issues in offspring: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/coping-with-long-covid/202307/confronting-the-medical-stigma-of-long-covid
Коментари към Бащината депресия е свързана с повишен риск от психични проблеми при потомството