Откриха значително по-голяма от нормалното област в мозъка при хора с депресия
Учени откриват, че при пациенти с депресия специфична невронална мрежа е значително по-голяма, отколкото при здрави хора. Това може да помогне на специалистите да разберат причините и механизма, по който се развива психичното разстройство.
Повърхността на мозъка е като разклонителна кутия, която осигурява комуникацията между различни му части с цел протичането на важни процеси. Всяка мрежа разполага с точно определена площ. |
Екипът от медицинското училище Weill Cornell в Ню Йорк установява, че при хората с депресия невроналната мрежа, която отговаря за контрола на фокуса върху награждаването и заплахите, заема по-голяма част от повърхността на мозъка.
Д-р Чарлз Линч, съавтор на проучването, уточнява, че разширяването на тази област е за сметка на съседните, които съответно са по-малки от нормалното.
» Невробиология на устойчивостта
Методът прецизно функционално картографиране на мозъка
В списание Nature, където са публикувани резултатите, пише още, че той и колегите му използват нов метод за образна диагностика на мозъка, известен като прецизно функционално картографиране (precision functional mapping). Той позволява анализа на серия от функционални ЯМР изображения от един пациент.
Учените прилагат подхода върху 141 души с депресия и други 37, които са напълно здрави. С негова помощ успяват да измерят невроналните мрежи в мозъка на всеки от участниците, след което усредняват получените резултати за всяка от двете групи.
При пациенти с депресия една от мозъчните области е средно 73% по-голяма от нормалното
От направените изчисления става ясно, че фронтостриаталната мрежа (frontostriatal salience network) е нараснала средно със 73% при доброволците, диагностицирани с психичното нарушение.
Откритието е потвърдено и от анализ на мозъчни изображения, направени върху 932 здрави участници и 299 с депресия.
Размерът на фронтостриаталната мрежа не се влияе от лечение и други фактори
Екипът забелязва също така, че размерът на тази мозъчна област при хората с депресия не се променя с времето и не зависи от провежданото лечение или настроението им.
Промяната в площта се отразява негативно на сигналите, които си изпращат различните части от невроналната мрежа. Това означава, че синхронизацията помежду им е по-слаба при пациентите с депресия.
Анализът на снимките на мозъка на 57 деца, които развиват депресия в юношеска възраст, показва, че frontostriatal salience network се разширява години преди появата на първите симптоми. Ето защо според специалистите увеличаването на размерите й следва да се приема за признак, а не за следствие от психичното разстройство.
Все още не е известно дали и до каква степен разширението може да бъде резултат и от генетична предразположеност или лични преживявания, както и дали депресията настъпва заради разрастването на въпросната област или заради смаляването на съседните.
Идентифициране на хора, застрашени от депресия, преди поява на първите симптоми
Получените резултати могат да се използват за разработването на персонализирани форми на лечение и на нови инструменти за идентифициране на хора, които са силно застрашени от депресия.
Д-р Мириам Клайн-Флуге от Оксфордския университет, която не участва в проучването, е изненадана, че то не разглежда процесите в амигдалата, тъй като именно тя е в основата на проучванията върху депресията през последните десетилетия. Все пак Флуге не отрича важността на откритието, което повдига друг въпрос: Може ли разширилата се вече област отново да се върне към предишните размери, ако се вземат навременни мерки?
Клайн-Флуге е на мнение, че ще са необходими допълнителни проучвания, които да докажат или отхвърлят възможността да се предвиди риска от депресия, базирайки се на размера на frontostriatal salience network.
„Въпреки това вярвам, че откритието на колегите е важно за ранното идентифициране на хора, които могат да развият депресия, и за разработването на персонализирани терапии“, заключава тя.
Part of brain network much bigger in people with depression, scientists find: https://www.theguardian.com/society/article/2024/sep/04/part-of-brain-network-much-bigger-in-people-with-depression-scientists-find
Коментари към Откриха значително по-голяма от нормалното област в мозъка при хора с депресия