Безконтролният прием на витамини води до отравяне (хипервитаминоза) и смърт
Много хора често си предписват сами различни комплекси от витамини. Лекарите обаче съветват да внимаваме много с тях, тъй като предозирането може сериозно да навреди на здравето ни.
Безконтролното приемане на витамини може да доведе до хипервитаминоза - отравяне на организма. Най-силно токсично действие има витамин D, който подсилва имунитета и пази от рахит в детска възраст. Степента на отравянето зависи както от приетото количество, така и от индивидуалната чувствителност.
Злоупотребата с витамин D повишава съдържанието на калций в кръвта. Това се отразява негативно на бъбреците, сърцето, белите дробове и стомашната стена. Възможно е да засегне роговицата на окото и нервната система. Симптоми на остър вариант на хипервитаминоза D са загуба на апетит, повдигане, повръщане, запек, главоболие, повишена температура, високо кръвно налягане. При децата рязко се променя поведението. При хроничната форма хипервитаминоза D симптомите са идентични, но прогресират бавно.
Друго разпространено предозиране е витамин А - най-мощното оръжие срещу бръчки и стареене на кожата. При възрастните хора се появява след прием на храни с високо съдържание на витамин А или след допълнителен прием на големи дози от препарата. Ударните дози витамин С, които приемаме при настинка или грип, за да стимулираме имунната защита на организма си, също може да доведат до хипервитаминоза.
Какво казват изследванията?
- Изследването на д-р Тим Байърс и неговият екип е продължило над 30 години. В рамките на проучването е анализирано действието три популярни добавки - таблетки витамин Е, бета-каротин и фолиева киселина.
"Резултатите категорично показват, че фолиевата киселина, препоръчвана на бременните срещу спина бифида, която се пие също срещу сърдечносъдови заболявания и полипи на дебелото черво, в твърде големи дози увеличава броя на опасните полипи. Нещо повече, големите дози фолиева киселина увеличават риска от рак с 56 процента. В разрешените дози те могат да са полезни, но полезната храна не може да бъде заместена", коментира д-р Байърс.
- Повишената концентрация на витамин В3 в организма, може да причини затлъстяване, съобщиха китайски учени. Витаминът, познат и като ниацин, влияе и на захарния метаболизъм и води до повишено чувство на глад.Той е особено важен за енергийния обмем в тялото, тъй като в комбинация с витамини В1 и В2 подпомага усвояването на въглехидратите. Проблемът е, че хората консумират все повече ниацин с храната и съответно затлъстяването става все по-често срещано. Експертите твърдят , че ако намалят количеството витамин В3, възрастни и деца могат да спрат напълняването и да отслабнат. Ниацинът е витамин от групата В комплекс, познат и като никотинова киселина или ниацинамид. Необходим е на тялото, тъй като осигурява два жизненоважни ензима, подпомагащи производството на енергия от храна, приемана под формата на глюкоза. Улеснява дишането на клетките, намалява нивата на ''лошия'' холестерол и стабилизира високото кръвно. Повишена потребност има при бременност и кърмене, заболявания на стомашно-чревния тракт, инфекции и нервно-психически заболявания. В такъв случай трябва да се наблегне на пшеничните зародиши и грубия ориз, царевицата, бобовите растения, бадемите, доматите, картофите, гъбите и месните продукти. Препоръчителната дневна доза е от 2 до 12 милиграма за децата, 14 милиграма за жените и 18-20 милиграма за мъжете.
- Витамините взаимодействат и с някои лекарства срещу рак. Злоупотребата с калций, например, може да предизвика главоболие и запек, както и да натовари бъбреците. Бетакаротинът пък може да предизвика пожълтяване на кожата и да провокира редица заболявания.
-
Прекомерната употреба на витамини може да доведе до развитието на сърдечносъдови заболявания и дори рак, са установили учени от университета в Колорадо.
"Витамините се използват за здравето на човек, но прекомерната им употреба може да доведе до обратен ефект. Съществува повишен рик от развитието на сърдечносъдови заболявания или рак", заявяват американските изследователи.
В продължение на 10 години, авторите на проекта са наблюдавали промените в здравето на хиляди пациенти, които са приемали добавки или плацебо. Изследователите установили, че прекомерният прием на витамини може да лиши човек от неговото здраве. По-специално учените отбелязват, че високите нива на бета-каротин увеличават риска от рак на белия дроб и сърдечносъдови заболявания с 20%, а фолиевата киселина, която се смята, че може да намали броя на полипите в дебелото черво, всъщност увеличава броя им, ако дозата се увеличава.
Експертите не насърчават отказването от витамини и минерали. Те подчертават, че тези резултати предполагат необходимостта да се приемат витаминните добавки в строго съответствие с препоръките и спрямо индивидуалното състояние на човек. Учените също отбелязват, че витамините не могат да заменят натуралната здравословна храна. Те подчертават, че преди години, когато хората не са консумирали толкова витамини, а предимно натурални плодове и зеленчуци, са страдали по-малко от развитието на рак.
-
Най-големият анализ на данни върху антиоксидантните витамини, който някога е провеждан показва, че бета-каротенът, витамин А и витамин Е вероятно повишават смъртността. При други две антиоксидантни субстанции – витамин С и селен не е установен подобен ефект.
Мета-анализът на 68 рандомизирани проучвания с общ брой участници 232 606 е публикуван на 28.02.2007 в Journal of the American Medical Association. Резултатите показват, че посочените вещества не само нямат положително действие, но са свързани с повишена смъртност. Изглежда, че витамин А и бета-каротен имат доза-зависим ефект, като с повишаване на дозата нараства и смъртността, а при витамин Е всяка доза е свързана с повишена смъртност. За витамин С нещата не са изяснени до край – вероятно той не е пагубен, но не е и полезен. Анализът на всички проучвания върху селена предполага малка полза от прилагането му, но когато се вземат предвид само добре организираните изглежда, че от него няма нито полза, нито вреда.
Много хора вземат антиоксиданти, като вярват, че те ще подобрят здравето им и ще ги предпазят от болести. Проведени са много изследвания върху първичната и вторичната профилактика с антиоксиданти на някои болести – предимно сърдечно-съдови и ракови. Резултатите обаче не са положителни, а някои проучвания показват повишена смъртност. Настоящият анализ е направен с цел да се разбере повече по този въпрос. Той включва всички публикувани проучвания за първична и вторична профилактика със споменатите антиоксиданти. Посочва се, че съществуват много изследвания, които не са публикувани, като причината за това може да е в негативния или неутрален резултат. Това предполага, че изчисленото пет процентово повишаване на смъртността може да е по-малко от реалното.
Като се има предвид, че 10 до 20% от възрастното население в Северна Америка и Европа (80 – 160 милиона души) взема антиоксидантни добавки, последиците върху общественото здраве може да са огромни. Хората приемат тези добавки поради многобройните спекулации върху оксидативния стрес като възможен механизъм в потогенезата на някои хронични заболявания. Въпреки това последният може да е следствие, а не причина за патологичните условия и е възможно елиминирането на свободните радикали да нарушава някои основни защитни механизми на организма. Освен това самите антиоксиданти може да имат прооксидантен ефект. Не е известен точният механизъм, по който те оказват вреда, но вместо да предпазват от сърдечно-съдови заболявания и рак, изглежда, че ускоряват настъпването на тези състояния. -
Според учените от Швейцария прекомерната употреба на антиоксиданти може да предизвика обратен ефект и да повлияе развитието на агресивен тумор. По техни данни антиоксидантите могат два пъти повече да увеличат скоростта от появата на метастази. Въпреки положителният ефект от влиянието на такива витамини на организма, тяхната защита се разпространява и на раковите клетки, предупреждават специалистите.
Според медиците хората, предразположени към онкологично заболяване, е добре да се въздържат от приема на антиоксиданти, за да се елиминира риска от развитие на болестта. Учените отбелязват, че основната причина за смърт от рак са именно метастазите, доколкото в такива напреднали стадии на заболяването лечението е изключително трудно.
Препоръчваме ви да консултирате приема на витамини и антиоксиданти с лекуващия ви лекар, като избягвате дози, в пъти по-големи от предписаните.
Journal of the American Medical Association
Снимки: Pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВИТАМИН A капсули 1500 мкг * 60 ФИТОФАРМА
САНОСТОЛ МУЛТИВИТАМИНЕН СИРОП 230 мл
ВИТАМИН D3 таблетки 1000IU * 180 GNC
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- По кое време на деня се пият витамините и добавките
- Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
- Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
- Инозитол (витамин В8)
- Дневна необходимост от основните витамини според възрастта
- Лечение на косопад след раждане
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Как да изберем най-доброто авокадо на пазара?
- Загубата на енергия в зряла възраст може да се избегне чрез пълноценни храни в менюто
- Боб мунг, Зелена грама
Коментари към Безконтролният прием на витамини води до отравяне (хипервитаминоза) и смърт