Билкотерапия за... кучета
Как обаче да накарате един дог, често по-едър и от вас, да пие отвара от мечо грозде? Как да му обясните, че това е полезно за бъбреците? Най-вероятно възмутено ще отвърне нос. Има си начини да прилъжете любимеца си. Добавете лечебния чай в храната или водата, може да го сложите в биберон, спринцовка или да се опитате да го дадете с лъжица. Никога не наливайте направо в гърлото - лесно може да го задавите.
По-лесно е с компреси и лапи от билки, но тогава не забравяйте "фунията" - тя се надява на главата и пречи на кучето да смъкне превръзката. Разбира се, предупреждават авторките, при кучетата както и при хората, самолечението е опасно. Особено при сериозни заразни болести като гана и бяс, примерно, но при възпаления, леки рани, проблеми с бъбреците и козината, билколечението може да подпомогне медикаментозното, а понякога и да го замени, да укрепи имунната система на животното. При всички случаи, няма да навреди. Никога не е излишен съветът на личния ветеринарен лекар. Може и да ви погледне учудено, но се опитайте да го убедите, че днес билките са на мода... То така и така ще си платите таксата, а знайно е, че кучетата нямат здравна осигуровка.
Какво трябва дa знае всеки собственик на куче, преди дa посегне към билките?
Преди всичко е необходимо дa се наблюдава кучето, както и дa се различават най-общите реакции на болното и на здравото животно, защото изходът от всяка болест зависи от ранната диагноза. Ако кучето е безразлично, слабо подвижно, не се отзовава при повикване, не размахва опашката си, а я крие между задните крака, носът е сух, често горещ, очите отделят обилен секрет или са сухи, без блясък, при тежко състояние може да бъдат хлътнали дълбоко в орбитите, телесната температура е повишена (нормалната е 37,5-39° С) и при голям брой болести може да достигне 41° С, липсва апетит или е понижен, налице са признаци, които показват разстройство при храносмилането (диария, повръщане, запек) или на дишането (кашлица, хрипове, задух, хълцане), както и всяко изменение на космената покривка или на кожата, тогава може да се твърди, че кучето е болно. Билкотерапията е особено ефикасна при незаразните и повечето от паразитните болести, както и лекуванeтo на рани от различно естество, травми, кръвоизливи, изгаряния, измръзване и други.
Когато се използват билки - самостоятелно или комбинирано, посочените дози и начинът на приготвянето им се спазват стриктно, за да има резултат. Тайната на билките е в точно дозираното количество, поемането им в стриктно спазвано време и приготвянето им по строго определен начин. Най-широко прилаганият и целесъобразен начин е прясно направените водни извлеци - запарки и отвари. Ключовата дума тук е ПРЯСНО! Плесенясали или нападнати от вредители билки не са годни за употреба.
Но да прегледаме домашния килер. С какво от него може да си послужим и като лекарство?
Кромид лук - при опаразитеност с глисти, при ужилване от пчели и оси, при възпаление на лапите, при гнойни рани. При опаразитеност с глисти 1-2 луковици, ситно нарязани, се сваряват с 250 г прясно мляко и се дава сутрин на гладно на кучето в продължение на 3-4 дни.
Целина - диуретично средство при възпаление на бъбреците, при дерматит, при липса на апетит след боледуване. Употребява се коренът (главата) на целината, който се изстисква за получаване на сок. На кучето се дава по 1-2 чаени лъжички пресен сок смесен с малко оризова вода, по 2-3 пъти дневно 30-40 мин преди хранене.
Невен - при гнойни възпаления, при отоци от измръзване, при неоперативни форми на рак, при сърдечни заболявания, придружени с нарушение на сърдечния ритъм, за лечение на рани, при стафилококови инфекции, екземи, при нарушен полов цикъл при женските кучета. За вътрешно приложение се използва запарка - 2 чаени лъжички сух невен се заливат с 200г. вряща вода. Приемат се по 1-2 супени лъжици 3 пъти дневно.
Глог - за регулиране и усилване на сърдечната дейност. Използват се листата с цветовете или само цветовете, както и зрелите плодчета, които повечето кучета, ако им ги предложат, изяждат с удоволствие. Цветовете и листата се дават във вид на запарка: 1 супена лъжица от дрогата се залива с 1 ч.ч. вряща вода и след като изстине, се прецежда. Може да се дава на кучето самостоятелно (на 3-4 приема) или да се добавя към водата за пиене.
Морков - при кожни заболявания, при възпаление на простатната жлеза, като общо укрепващо и диетично средство. Дават се сварени, но в малко количество вода, пасирани и смесени с водата, в която са сварени. Дневната доза е 250-300 г. При възпаление на простатната жлеза се дава като диуретично средство. Външно при кожни струпеи може да се прилага във вид на топли лапи.
Лайка - при възпаление на стомаха и червата, при диарии, при конюнктивит. Лайката действа противовъзпалително и успокояващо. Външно се прилага за промивки, компреси, бани и др. Използва се запарка от 3 супени лъжици лайка, която се залива с 600-700 г вряща вода и се оставя да стои 1 час в добре затворен съд. За вътрешно приложение лайката се прилага под формата на извлек.
Извлекът се приготвя от 10 чаени лъжички дрога и 2 чаши студена вода. Оставя се да престои 8 ч. Дава по 1-2 супени лъжици 3-4 пъти дневно.
В ценния труд на д-р Бойка Пощакова и Ваня Ненова може да намерите още за какво помагат и как се прилагат бял равнец, листа от градинска ягода, репей, чесън, дюля, босилек, риган, магданоз, смрадлика, глухарче, коприва, коса от царевица, маточина, широколистен жиловляк, нар, японска акация, пореч, черна и червена боровинка, лен, хвойна и др. Ще се убедите, че и при кучетата те повлияват същите болежки като при хората.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧАЙ ФИЛТЪР ИМУНПРО * 20
ВИРУМИН ТРИ ЗЪРНЕНИ ХРАНИ ФИЛТЪР * 120
ХЕРБАЛКАН УСНЕА тинктура 50 мл
ЧАЙ ФИЛТЪР РОЙБОС * 20 БЪЛГАРСКА ЧАЕНА КОМПАНИЯ
ВИРУМИН ЛУКС ФИЛТЪР * 120
ШВЕДСКА ГОРЧИВКА 500 мл РИВИЕРА
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа от природата
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Диета №15 - общовъзстановяваща
- Лечебните билки в България по азбучен ред
- Мирта
- Лечение с кислород
- И билките имат странични ефекти
- Отглеждане на розмарин
- Топ 15 най-опасни породи кучета
- Отглеждане на авокадо
Коментари към Билкотерапия за... кучета