Диабетът при кучето увеличава риска и за неговия собственик
За собствениците на кучета с диабет, рискът да заболеят от същото е по-голям, отколкото при хората, които се грижат за здрави домашни любимци, смятат учени. Изследването е публикувано в коледното издание на списание „The BMJ.“
Сравнителният анализ разкрива, че между любителите на котки и самите животни няма подобна зависимост.
Тясна връзка между нивата на физическа активност на кучето и неговия собственик
Според експертите причината се крие във факта, че много често хората, които отглеждат кучета, споделят сходно ниво на физическа активност.
По света над 400 милиона души страдат от диабет тип 2, като тенденцията за следващите десетилетия е броят им устойчиво да расте. Едната причина е застаряващото население, а другата – нездравословният начин на живот, който води до затлъстяване.
В някои изследвания учените изтъкват връзка между хората със затлъстяване, които отглеждат кучета и животните, отдавайки здравословното им състояние на недотам добрата физическа активност.
Те обаче забелязват, че при други домашни любимци такава връзка не съществува и решават да проведат проучване. Една част от екипа се намира в Швеция, а друга – във Великобритания.
Изследователите се базират на данни от застрахователни полици на домашни любимци. Те групират участниците по двойки „собственик-домашен любимец“ - 214 собственици на кучета и 132 783 кучета и 89 944 собственици на котки и 84 143 котки за периода 01.01. 2004 г. – 31.12.2006 г.
Същите тези данни са свързани с шведската система по здравеопазване и лекарствени регистри, за да могат експертите да установят случаите на болни с диабет тип 2 сред стопаните на кучета и котки, както и сред самите животни, в продължение на 6 години (1 януари 2007 г. – 31декември 2012 г.).
Екипът разглежда няколко фактора, които се оказва, че имат наистина съществена роля, най-вече от личностен и социално-икономически характер:
- възраст;
- пол;
- местоживеене;
- семеен статус;
- образование;
- доходи.
Същевременно вземат под внимание възрастта, пола и породата на животното.
Направените изчисления разкриват, че честотата на заболяване от диабет тип 2 е 7,7 случая на 1 000 човешки години за собствениците на кучета, и 7,9 случая на 1 000 човешки години за притежателите на котки.
При домашните любимци честотата е съответно 1,3 случая на диабет тип 2 на 1 000 кучешки години и 2,2 случая на диабет тип 2 на 1 000 котешки години. При стопаните, които се грижат за куче с диабет, рискът от същото заболяване нараства с 38%. Процентът се запазва, дори когато се коригира с други рискови фактори.
Кучетата са с 28% по-застрашени от диабет, ако собствениците им страдат от него
Наблюдава се и обратната зависимост – кучетата са с 28% по-висок риск от диабет, ако собствениците им страдат от заболяването. Процентът обаче пада, когато се вземе предвид възрастта на притежателя.
При котките и техните собственици не се забелязва обратна зависимост, тоест ако животното страда от диабет, това не означава, че и собственикът му е застрашен.
Сходен начин на живот
Изследователите са на мнение, че връзките, които откриват най-вече между кучетата и техните стопани, се дължат на споделения начин на живот – физическа активност и хранителни навици.
Физическата активност на котките не може да се сравнява с човешката, което обяснява и липсата на взаимовръзка между риска при животното и човека. Изследването има наблюдателен характер и не се стреми да посочи причинно-следствена връзка. Екипът също така не оценява ролята на храненето и физическата активност за развитието на диабет тип 2.
Резултатите не са представителни, защото се базират на данни от направените застраховки, което могат да си позволят само платежоспособните собственици на домашни любимци, както и на случаите, в които хората са лекували болестта си с медикаменти.
Учените подчертават, че фактите все пак са безспорни – ако кучето страда от диабет, рискът за неговия собственик също е голям. Ако животното е диагностицирано с диабет, експертите смятат, че неговият стопанин трябва да подходи предпазливо, като живее по-здравословно и осигурява на тялото си нужната физическа активност.
https://medicalxpress.com/news/2020-12-dogs-owners-diabetes
Източник: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАВРИ И ПРОКОПИ. ИСТОРИИ ДО КОНТЕЙНЕРА ЗА СМЕТ - АНА СТОИЛОВА - ХЕРМЕС
БИГДЖИГС ДЪРВЕНА ДРЪНКАЛКА - СЪНЕНОТО КУЧЕНЦЕ BB616
БИГДЖИГС ИГРА ЗА БАЛАНС - КУЧЕ BJ796
БИГДЖИГС ЛЮЛКА - ЛАБИРИНТ КУЧЕНЦЕ BB073
ИСО ДЕТСКА КАСИЧКА КУЧЕ KRU 22470
УЛТРАЗВУКОВ УРЕД ПРОГОНВАЩ КУЧЕТА STOP / STU - 7000
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Диабет
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Инсулин и HOMA-индекс
- E11 Неинсулинозависим захарен диабет
- ACE инхибитори
- Повишена кръвна захар сутрин
- Топ 15 най-опасни породи кучета
Коментари към Диабетът при кучето увеличава риска и за неговия собственик