Биоимплант, съдържащ стволови клетки, възстановява хрущяла и забавя дегенерацията на ставите
Нов биоимплант, съдържащ ембрионални стволови клетки, има потенциала да промени лечението на хрущялните наранявания, показва изследване на екип от Медицинския факултет на Южнокалифорнийския университет, публикувано в онлайн журнала „Regenerative Medicine“.
“Терапевтичният биоимплант, наречен Plurocart, е съставен от скелетна мембрана, засята с хондроцити, които са получени от стволови клетки – клетките, отговорни за производството и поддържането на ставната хрущялна тъкан.”, обясняват ръководителите на екипа – ортопедичните хирурзи д-р Денис Евсеенко и доц. Франк Петриляно. В процеса на работа те успяват да вградят импланта в свински вариант на остеоартрит и откриват, че той осигурява дългосрочно възстановяване на дефекти на ставния хрущял.
"Тъй като те могат да бъдат открити чрез специализирана апаратура като ядрено-магнитен резонанс, се появява възможността за ранни терапии, които да ограничат прогресията им и да се избегне нуждата от пълна смяна на ставите”, убеден е д-р Евсеенко. Той допълва, че това е първият път, в който ортопедичен имплант, съставен от жив клетъчен тип, успява да се интегрира напълно в увредената ставна хрущялна тъкан и да оцелее до шест месеца. “При някои пациенти дегенерацията на ставите започва с посттравматични фокални лезии, намиращи се в ставния хрущял, с диаметър от 1 до 8 кв. см. Предишни проучвания не показват оцеляването на имплант за толкова дълго време."
“Изследванията на молекулярната характеристика показват, че биоимплантът имитира естествения ставен хрущял, като повече от 95% от имплантираните клетки са идентифицирани като ставни хондроцити. Създадената хрущялна тъкан също е биомеханично функционална – силна, за да издържи на компресия и достатъчно еластична, за да се движи, без да се счупи”, обяснява ученият.
„Много от настоящите опции за лекуване на хрущялни наранявания са скъпи, включват сложно логистично планиране и често водят до непълна регенерация. „Plurocart“ представлява практична, евтина едноетапна терапия, която може да бъде по-ефективна за възстановяване на увредения хрущял и подобряване на резултата от процедурите.“, заключава от своя страна другият водещ автор на изследването доц. Франк Петриляно.
Остеоартритът се появява, когато защитният хрущял, покриващ краищата на костите, се разпада с течение на времето, което води до триене. Смущението, често болезнено, може да засегне всяка става, но най-често поразява тези на коленете, бедрата, ръцете и гръбначния стълб. Всяка година повече от милион американци се подлагат на операция за смяна на колянната и тазобедрената става. Оперативната намеса е последна мярка за лечение на болката и проблемите с подвижността, причинени от остеоартрит – прогресиращо заболяване, причинено от дегенерация на защитния слой на хрущяла, което пречи на костите ни да се движат оптимално. |
Благодарение на дарението от Калифорнийския институт на стойност шест милиона долара, учените вече ще използват тази технология не само при животните, но и за производство на първите 64 Plurocart импланта, които ще бъдат тествани върху пациенти.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИЛКОВИТА БИЛКОВА СМЕС ПРИ РЕВМАТИЗЪМ 120 г
ФОРТЕСАН таблетки * 60
БИОХЕРБА МЕХЛЕМ С ПРОПОЛИС 10% 35 г
АРТРУС инжекционен разтвор 5 мг/2 мл * 1
Безплатна доставка за България!АРТРУС РИГЕЙН инжекционен разтвор 1 мг/10 мл * 1
Безплатна доставка за България!АРТРУС инжекционен разтвор 5 мг/1 мл * 1
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
- M25.4 Ставен излив
- Правете компреси с картофи при оток и болка в ставите
- Упражнения за коленете при болка и артрозни изменения
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) на коляно
- Болка в капачката на коляното при спортисти (коляно на бегач)
- M17 Гонартроза [артроза на колянната става]
- Бърза техника с кинезио лента за намаляване на болките в коляното
- Облекчете ставните и мускулните болки с помощта на аспирин
- Възстановете се след скъсан менискус по 4 начина
Коментари към Биоимплант, съдържащ стволови клетки, възстановява хрущяла и забавя дегенерацията на ставите