Бъдещето на неинвазивните методи за измерване на кръвна захар
Акценти
|
По време на последната конференция ATTD (Иновативни технологии и терапии за лечение на диабет), проведена през 2023 г., бяха представени и обсъдени най-новите разработки на неинвазивни инструменти за измерване на глюкоза в кръвта.
Много учени и пациенти с диабет изпитват смесени чувства, когато се заговори за неинвазивни средства за измерване на кръвната захар, тоест средства, които не причиняват болка и не налагат убождане. Въпреки че според ранните клинични изпитвания тяхната ефективност и прецизност непрекъснато се повишава, нито едно не е достигнало крайна фаза и не се предлага на пазара. В същото време минимално инвазивните продукти се превърнаха в златен стандарт в грижата за пациенти с диабет.
Участниците в конференцията бяха запознати с две от най-новите неинвазивни технологии за мониторинг. Едната се базира на анализ на дъха, а другата на техниката Раманова спектроскопия, която измерва нивото на кръвна захар с помощта на светлината.
>>> Устройство за подкожно имплантиране контролира ефективно нивата на кръвна захар при диабет тип 1
Устройство за измерване на кръвната захар чрез анализ на дъха
Разработчик на първия метод чрез анализ на дъха е компанията BOYDSense. Нейният основател и главен експерт по технологиите Бруно Туилие информира участниците във важното събитие за прогреса и отбеляза, че екипът работи по подобряване на неговата ефективност. Дискусията беше съсредоточена върху ролята на кетоните и някои други важни молекули.
Анализ на летливите органични съединения
Устройството на BOYDSense измерва група вещества в дъха на човека, известни като летливи органични съединения (VOC). Те са вторичен продукт от процеси като усвояване на глюкозата за енергия, разграждане на мазнини и други, които често не протичат нормално при хората с диабет. Експертите се надяват, че концентрацията на тези глюкозни вторични продукти може да послужи за надеждно проследяване нивото на кръвната захар.
Туилие допълва: „Всъщност измерването на тези летливи вещества е възможно от десетилетия, но досега се използваше голям по размер и скъп инструмент. Нашата цел е да предложим устройство с джобен размер. Нарекохме го Lassie и вече провеждаме клинични проучвания, в които сме включили френски граждани, диагностицирани с диабет тип 2.“
В първото клинично изпитание участват 112 души със заболяването. Учените идентифицират няколко вида VOC, свързани с нивата на глюкоза в кръвта, които могат да бъдат измерени чрез дъха. В момента тече друго изпитание върху 130 доброволци, като целта е да се намери подходящ алгоритъм за изчисляване стойността на кръвната захар въз основа на стойностите на VOC.
През следващата фаза от разработването на иновативния метод ще бъде извършен анализ на данните.
Технологията TGM за измерване на кръвната захар чрез спектроскопия
Втората технология, представена по време на ATTD конференцията, е базирана на Раманова спектроскопия. Тя използва светлината, за да изчисли стойността на глюкозата, като единственото, което пациентът трябва да направи, е да натисне бутон с пръста си. Устройството е наречено тъч бутон за измерване на глюкозата (TGM) и е дело на компанията RSP Systems.
Д-р Андерс Вебер, главен изпълнителен директор на RSP Systems, пояснява: „Методът все още е в ранна фаза на проучване. От направените анализи стигнахме до извода, че прецизността на неинвазивните глюкомери е малко по-ниска от тази на глюкомерите за постоянен мониторинг, които познаваме. Продължаваме да работим върху подобряването на технологията.“
Вебер споделя, че едно от основните предизвикателства – създаването на работещ сензор и прилагането на спектроскопията – е било преодоляно успешно. Пред експертите стои задачата да открият начин за по-лесното пренасяне на устройството, например под формата на гривна/ часовник, и да интегрират данните с друг тип устройства.
Технология с радиовълни за отчитане нивото на глюкоза в кръвта
Откривател на иновативния метод е компанията Know Labs. Уредът за измерване е наречен Generation (Gen) 1 и е на крачка от официално разрешение за продажба и употреба. Прототипът използва радиовълни и алгоритми за машинно обучение, за да определи нивото на кръвната захар.
Принцип на действие
Gen 1 изпраща радиовълни, които преминават през кожата и събират информация за молекулите. След това отчетените данни се преобразуват така, че да послужат за изчисляване на глюкозата. През месец май 2023 г. компанията направи някои подобрения в алгоритъма, което още повече повиши прецизността на сензора.
Преносимостта на устройството (под формата на часовник/ гривна) дава възможност на Know Labs да продължат със събирането на данни от клиничните проучвания, за да завършат фините настройки на алгоритмите.
Gen 1 ще се свързва със специално приложение за смартфон, което ще визуализира параметрите и цялата информация.
- The Current State of Non-Invasive Glucose Monitoring: https://diatribe.org/current-state-non-invasive-glucose-monitoring
- Know Labs eyes up first non-invasive glucose monitor approval: https://www.medicaldevice-network.com/news/know-labs-eyes-up-first-non-invasive-glucose-monitor-approval/?cf-view
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР КОНТУР ПЛЮС ЕЛИТ
ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 4 мм * 100 бр.
НАУ ФУДС ТРИ - ХРОМ И КАНЕЛА капсули 500 мкг * 90
АПАРАТ БИОХИМИЧЕН АНАЛИЗАТОР EASYMATE GCU - ЗА КРЪВНА ЗАХАР, ХОЛЕСТЕРОЛ И ПИКОЧНА КИСЕЛИНА
Безплатна доставка за България!СУОНСЪН КАНЕЛА ЕКСТРАКТ капсули 250 мг * 90 SWH114
ПРОМОНУТРАТИЙ ЧАЙ НУТРАГЛИКЕМИЯ филтър * 20
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Диабет
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Инсулин и HOMA-индекс
- E11 Неинсулинозависим захарен диабет
- ACE инхибитори
- Повишена кръвна захар сутрин
- Преддиабет – съвети за правилен контрол на състоянието
Коментари към Бъдещето на неинвазивните методи за измерване на кръвна захар