Как влияе тютюнопушенето на астмата
Акценти
|
Тютюневият дим дразни обвивката на дихателните пътища, което може да обостри симптомите на астма. Вдишването на дим от пасивен пушач, който страда от астма, е още по-опасно за здравето му, твърдят учени, като най-силно застрашени са децата.
Каква е връзката между тютюнопушенето и астмата
Димът от цигарите вреди на човешкия организъм по различни начини, но е особено вреден за дихателната система. Дихателните пътища на човек с астма са много чувствителни и реагират на множество тригери (отключващи фактори). Ако е в контакт с такъв тригер, е възможно състоянието му бързо да се влоши.
Защо тютюневият дим е толкова вреден
При вдишване на тютюнев дим, в човешкия организъм навлизат частици, които се задържат по влажната обвивка на дихателните пътища и могат да отключат пристъп на астма. В повечето случаи белите дробове на хора с астма, които пушат, са неспособни да контролират заболяването и затова симптомите са винаги налице.
Тютюневият дим уврежда микроскопичните власинки, които отблъскват праха и мукуса (слузта) от дихателните пътища. Освен това той предизвиква производството на повече мукус от белите дробове, което в комбинация с нефункциониращите власинки, крие сериозен риск от натрупване на слуз и други дразнещи частици;
Тютюнът съдържа много канцерогенни вещества като катрана, които при отлагане биха могли да причинят рак на белия дроб и емфизем.
Опасно ли е пасивното пушене
Според специалисти тютюневият дим може да бъде дори по-опасен за пасивния пушач, отколкото за активния. Веществата, които се отделят при горенето в края на самата цигара, съдържат по-вредни съставки като катран, въглероден оксид, никотин и други.
Възрастните и децата, които живеят с пушач, е по-вероятно да развият респираторно заболяване. Малчуганите са най-застрашени, тъй като техните дробове са по-малки и все още се развиват. Излагането на дим би могло да потисне функцията на белите дробове и да предизвика симптоми на респираторна инфекция като кашлица, хрипове и свръхпроизводство на мукус, особено при децата.
Пасивното пушене застрашава най-малките от развитие на инфекции на синусите и белите дробове, които от своя страна могат да влошат симптомите на астма.
Електронни цигари и астма
Макар че електронните цигари се смятат за по-малко вредни от традиционните, те все пак съдържат токсични химични вещества. Все още няма достатъчно научни доказателства за краткосрочния и дългосрочния ефект от тяхното използване. Тъй като обаче съществува риск от влошаване симптомите на астма, специалистите препоръчват да избягвате да пушите електронни цигари, когато около вас има човек или дете с това заболяване.
Как можете да се предпазите от негативните ефекти на тютюневия дим
- Ако пушите, опитайте да се откажете от този свой навик – заради вас и заради децата си. Ако пушачът е вашият партньор или друг член на семейството, поговорете с него и му обяснете защо е по-добре да откаже цигарите. Разбира се, отказът от тютюнопушене не е лесен процес, но има много програми и методи, които са доказали своята ефективност.
- Не пушете и не позволявайте на друг да пуши в колата и в дома ви.
- Не позволявайте на детегледачката на детето ви да пуши, когато е с него.
- Избягвайте публични места, на които пушенето е разрешено.
Може ли тютюнопушенето да застраши здравето на бебето още преди да се роди
Цигарите са опасни както за бебето, така и за бременната жена. Тютюневият дим уврежда директно нейните бели дробове, а никотинът, пристрастяващата съставка в тютюневите изделия, се пренася с кръвта и може да нанесе сериозни вреди на здравето на плода.
Децата на жени, които са пушили през бременността, по-често страдат от респираторни инфекции, а рискът от астма е 10 пъти по-голям. Учените твърдят, че пушенето по време на бременност се свързва с по-ниско тегло на новороденото, преждевременно раждане и синдром на внезапната детска смърт.
» Създадоха инструмент, който изчислява риска от астма при малки деца
Как можете да се откажете от тютюнопушенето
Най-важната крачка е да решите, че наистина искате да го направите. Помнете, че пътят няма да е лек, но с постоянство ще се справите.
- Обсъдете решението си с вашия лекар. Той може да ви предложи различни методи. След това изберете кога точно ще го направите и се подгответе за този ден.
- Изхвърлете всички цигари, запалки и пепелници.
- Избягвайте ситуации, които могат да събудят у вас желанието да пушите. Ако например сте свикнали да изпушите една цигара след хранене, си намерете друго занимание, което да ви разсее – например кратка разходка или разчистване на масата.
- Когато усетите, че имате силна нужда да пушите, поемете дълбоко въздух и го задръжте между 5 и 10 секунди.
- Не позволявайте на другите да пушат в дома ви.
- Осигурете си лека междинна храна за заместване на цигарата – нарязан морков или нещо друго. Дъвката също може да потисне желанието ви за цигара.
- Бъдете активни, за да ангажирате ума си. Разхождайте се, четете книга.
- Присъединете се към група за взаимопомощ.
- Попитайте лекаря си за алтернативни средства, които заместват никотина – дъвка, лепенки и т.н.
- Smoking & Asthma: https://my.clevelandclinic.org/health/articles/4584-smoking--asthma
- Asthma, children and smoking: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/asthma-children-and-smoking
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АПАРАТ ИНХАЛАТОР ФИЛИПС OPTICHAMBER DIAMOND С МАСКА размер S
ДЕТЕКТОР ЗА ХРИПОВЕ ОМРОН WHEEZE SCAN
Безплатна доставка за България!АПАРАТ ИНХАЛАТОР ФИЛИПС OPTICHAMBER DIAMOND С МАСКА размер M
БРОНХОБИОКЛИР сироп за пушачи 200 мл
ГОТОВА КОМБИНАЦИЯ ПРИ ОТКАЗ ОТ ТЮТЮНОПУШЕНЕТО 20 мл LES FLEURS DE BACH
АЛКОТОКС капки 50 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Астма
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Лечение чрез дишане по метода Бутейко
- Лечение с кислород
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- Процедура за действие при наличие на дете в риск
- д-р Мария Иванова Пачева-Божинова
- д-р Стефан Тодоров Банов
Коментари към Как влияе тютюнопушенето на астмата