Възрастните, изложени на замърсен въздух, са по-склонни да имат множество хронични заболявания
Излагането на замърсен въздух е свързано с повишена вероятност от многобройни дългосрочни физически и психически заболявания (мултиморбидност), според проучване, ръководено от учени от Кралския колеж в Лондон, Великобритания. Изследването, публикувано в списанието Frontiers in Public Health, показва, че високите нива на замърсяване на въздуха – фини прахови частици и азотен диоксид – са свързани с повишен риск от наличие на поне две дългосрочни състояния едновременно. Най-силни връзки се наблюдават при неврологични, респираторни, сърдечносъдови и общи психически състояния като депресия и тревожност.
Мултиморбидността представлява съвместна поява на две или повече физически и/или психически здравословни състояния и засяга 27% от възрастните в Обединеното кралство. Въпреки че състоянието увеличава нуждата от здравни грижи и разходите за първична и вторична медицинска помощ, връзката му със замърсяването на въздуха не е проучена.
Проучването
За целите на проучването изследователите анализират данни на 364 000 души, включени в UK Biobank – шорокомащабна биомедицинска база данни и изследователски ресурс, съдържащ информация за начина на живот и здравето на половин милион души в Обединеното кралство. Участниците, които са на възраст между 40 и 69 години, са оценени за 36 физически и пет психически хронични състояния.
Данните за физическото и психическото здраве са свързани с прогнозната концентрация на замърсяването на въздуха по местоживеене на участниците.
Изследователите установяват, че участниците, изложени на по-високи концентрации (над 10µg/m3) фини прахови частици, са с 21% по-висок риск от две или повече състояния в сравнение с тези, изложени на концентрации под 10µg/m3. При участниците, изложени на над 30µg/m3 азотен диоксид, данните показват 20% повишен риск от две или повече състояния* в сравнение с тези, изложени на NO2 под 20µg/m3.
Сред участниците с множество заболявания повишената експозиция както на фини прахови частици, така и на азотен диоксид е свързана с по-голяма тежест на симптомите.
Най-силни връзки са наблюдават между състояния, свързани с дихателната система (астма, хронична обструктивна белодробна болест), сърдечносъдовата система (предсърдно мъждене, коронарна болест на сърцето, сърдечна недостатъчност) и нервната система (инсулт, депресия, тревожност).
„Хората с повече от едно дългосрочно здравословно състояние имат по-ниско качество на живот и по-висока зависимост от здравната система. Нашето изследване показва, че хората, които живеят в райони с по-високи нива на замърсяване на въздуха, са изложени на по-голям риск от множество здравословни проблеми. Проучването не доказва, че замърсяването на въздуха причинява мултиморбидност, но налага по-нататъшни изследвания в тази област. Възможно е простите мерки за намаляване на нивата на трафика потенциално да подобрят живота и да намалят натиска върху здравните системи.“, коментира авторът на проучването д-р Ейми Роналдсън.
>>> Замърсяването на въздуха увеличава риска от хронична обструктивна белодробна болест
Влияние на замърсения въздух
„Все още не е напълно разбрано как замърсяването на въздуха засяга множество органи и системи едновременно, но има някои доказателства, че механизми като възпаление, оксидативен стрес и имунна активация могат да бъдат предизвикани от частици във въздуха, които могат да причинят увреждане на мозъка, сърцето, кръвта, белите дробове и червата.“, коментира д-р Йоанис Баколис. „Нашето проучване предполага, че чрез споделени механизми замърсяването на въздуха може да повлияе отрицателно на няколко телесни системи и да увеличи вероятността хората да развият множество хронични състояния.“
Необходими са повече изследвания, за да се разбере точно как замърсяването на въздуха засяга различните системи, но може да се окаже, че справянето с причините за замърсяване може да помогне за предотвратяване и облекчаване на инвалидизиращото въздействие на множеството хронични състояния.
* Ronaldson Amy et al. Associations between air pollution and multimorbidity in the UK Biobank: A cross-sectional study. Frontiers in Public Health. 2022.
Adults living in areas with high air pollution are more likely to have multiple long-term health conditions: Study: https://medicalxpress.com/news/2022-12-adults-areas-high-air-pollution
- Родените между 1946 и 1964 г. живеят по-дълго, но са по-болни
- Ограниченият прием на захар в ранното детство намалява риска от хронични заболявания
- Хроничната бъбречна недостатъчност при децата създава и други сериозни здравословни проблеми
- Ръчното почистване на медицинските инструменти излага персонала на замърсени течности
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХРОНИЧНИ И ЧЕСТО РЕЦИДИВИРАЩИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ЧАСТ 2 - Д-Р МАРИЯН ИВАНОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
ХРОНИЧНИ И ЧЕСТО РЕЦИДИВИРАЩИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ЧАСТ 1 - Д-Р МАРИЯН ИВАНОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
РЕНЕ ФЮРТЕРЕР НАТУРИА НЕЖЕН МИЦЕЛАРЕН ШАМПОАН ЗА ЧЕСТА УПОТРЕБА 400 мл
БАБЕ МИЦЕЛАРНА ВОДА 250 мл.
ЕСТЕДЕРМ ОСМОКЛИЙН ПОЧИСТВАЩ КРЕМ 75 мл.
КОЗМЕТИЧНИ ТАМПОНИ COTTON SOUND * 80
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Родените между 1946 и 1964 г. живеят по-дълго, но са по-болни
- Ограниченият прием на захар в ранното детство намалява риска от хронични заболявания
- Условия за прием на децата с хронични заболявания и СОП в детски градини
- Любопитни факти за природата и нейното опазване, които може би не знаете
- Ръчното почистване на медицинските инструменти излага персонала на замърсени течности
- Отглеждайте хлорофитум за пречистване на въздуха от вредни вещества
- Известни личности с хронични заболявания
- Избягване на замърсена вода
- Микроби, които се хранят с метан, могат да намалят вредните емисии
- Използвайте 4 трика за лесно почистване с бял оцет
Коментари към Възрастните, изложени на замърсен въздух, са по-склонни да имат множество хронични заболявания