Родените между 1946 и 1964 г. живеят по-дълго, но са по-болни
Акценти
|
Хората, родени в периода между 1946 и 1964 г. – поколението, известно като бейби бумъри – живеят по-дълго, но са по-болни от своите предшественици, въпреки напредъка в медицината и по-голямата информираност относно здравословния начин на живот, сочи глобално проучване на изследователи от Оксфордския университет и Лондонския университетски колеж.
Проучването
Настоящото проучване, публикувано в Journals of Gerontology, разглежда здравни данни, събрани от около 100 000 души в периода между 2004 и 2018 г. Участниците, живеещи в Съединените щати, Великобритания и Континентална Европа, са на възраст над 50 години. Използваната кохорта обхваща няколко поколения, включително хора, родени преди 1925 г. и бейби бумъри.
Сравнявайки родените в периода от 1936 до 1945 г. и тези, родени, между 1955 и 1959 г., изследователите установяват, че разпространението на хроничните заболявания нараства при всяко следващо поколение, като увеличение се наблюдава във всички проследени региони.
Учените откриват, че хората, които в момента са на 50, 60 и 70 години са изложени на по-висок риск от сериозни здравословни проблеми, отколкото тези, родени преди и по време на Втората световна война, когато са били на същата възраст. Резултатите не могат да бъдат обяснени с увеличаването на продължителността на живот, поради факта, че през последните десетилетия заболявания като затлъстяване, диабет тип 2, рак и сърдечни проблеми засягат хора в по-млада възраст.
>>> Ръст на случаите на диабет тип 2 сред младите хора във Великобритания
„Открихме, че бейби бумърите е по-вероятно да имат диабет, висок холестерол, сърдечни проблеми и редица други хронични здравословни състояния в сравнение с предишните поколения на същата възраст.“, коментира Лаура Химено, докторант в Лондонския университетски колеж и водещ автор на изследването.
Въпреки че разпространението на диабет тип 2 нараства с еднаква скорост във всички региони, случаите на рак, сърдечни заболявания и висок холестерол се увеличават с най-бързи темпове във Великобритания и Континентална Европа. Освен това бейби бумърите са изложени на 1,5 пъти по-висок риск от изброените здравословни състояния в сравнение с предишните поколения.
Учените установяват също, че силата на захвата – мярка за измерване на общата мускулна сила – и риска от увреждане намаляват в САЩ и Англия, но остават същите или се повишават в някои части на Европа.
„Ако продължителността на живота остане стабилна или продължи да се повишава, наблюдаваните тревожни тенденции биха означавали, че по-младите поколения ще прекарат повече години в недобро или влошено здраве.“, коментира Лаура Химено. „Тъй като до една пета от населението на западните държави с високи доходи вече е на възраст над 65 години, нарастващите изисквания за здравни и социални грижи ще окажат негативни ефекти върху финансовата им стабилност.“
>>> Нарастването на продължителността на живот се забавя
Тъй като се очаква застаряването на населението да се ускори поради увеличаването на продължителността на живота и дългосрочния спад в плодовитостта в световен мащаб, изследователите подчертават необходимостта от превенция с цел предотвратяване развитието на хронични заболявания.
- Baby boomers living longer but are in worse health than previous generations: https://www.theguardian.com/society/2024/oct/07/baby-boomers-living-longer-but-are-in-worse-health-than-previous-generations
- Baby Boomers are living longer than previous generations but have worse health, study finds: https://edition.cnn.com/2024/10/08/health/baby-boomers-living-longer-worse-health-intl-scli/index
- Ограниченият прием на захар в ранното детство намалява риска от хронични заболявания
- Нарушената цялост на епителната тъкан е причина за милиарди случаи на хронични заболявания
- Възрастните, изложени на замърсен въздух, са по-склонни да имат множество хронични заболявания
- Използването на устройства, отчитащи дневните крачки, понижава риска от хронични заболявания
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХРОНИЧНИ И ЧЕСТО РЕЦИДИВИРАЩИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ЧАСТ 2 - Д-Р МАРИЯН ИВАНОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
ЛЕЧИТЕЛЯТ МЕДИУМ - ПРОЧИСТВАНЕ ЗА ЗДРАВЕ - АНТЪНИ УИЛЯМ - ХЕРМЕС
ХРОНИЧНИ И ЧЕСТО РЕЦИДИВИРАЩИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ЧАСТ 1 - Д-Р МАРИЯН ИВАНОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
БИЛКА ЧУДОДЕЙКА ТИНКТУРА БИЛКОЛЕТИЕ 100 мл
100 ГОДИНИ АКТИВЕН ЖИВОТ ИЛИ ТАЙНИТЕ НА ЗДРАВОСЛОВНОТО ДЪЛГОЛЕТИЕ - СЕРГЕЙ БУБНОВСКИ - ЖАНУА 98
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Продължителността на човешкия живот зависи от размера на стъпалата
- Ограниченият прием на захар в ранното детство намалява риска от хронични заболявания
- Условия за прием на децата с хронични заболявания и СОП в детски градини
- Нефрит за привличане на любов, пари и дълголетие
- 5 лесни тибетски упражнения за здраве и дълголетие
- 10 тибетски хормонални упражнения за добро здраве и дълголетие
- Японски учени разработват ваксина срещу стареенето
- 12 животни с най-дълъг живот на Земята
- Снежна роза, Кавказки рододендрон, Сибирски рододендрон
- Повече секс за по-дълъг живот
Коментари към Родените между 1946 и 1964 г. живеят по-дълго, но са по-болни