Използването на устройства, отчитащи дневните крачки, понижава риска от хронични заболявания
Използването на носимо устройство за отчитане броя на крачките, направени през деня, може да намали риска от няколко често срещани хронични заболявания, включително диабет, хипертония, затлъстяване и сънна апнея. Констатациите, публикувани в списанието Nature Medicine, са на екип изследователи от Медицинския център на Университета „Вандербилт“, САЩ.
Интегрирането на данни от носими устройства за проследяване на активността и здравни монитори в електронното здравно досие може да бъде полезно за лекарите, които впоследствие да ги използват за адаптиране на физическата активност към клиничните характеристики на пациентите и рисковите профили.
>>> Физическите упражнения могат да намалят риска от рак на червата
Физическата активност може да бъде количествено определена и проследена чрез носими устройства, които се използват широко от обществеността. Предишни проучвания последователно показват, че извършването на по-малко стъпки на ден е свързано с по-висок риск от смърт вследствие на всякакви причини и сърдечносъдови заболявания. Тези проучвания повишават обществената осведоменост за важността на физическата активност, но ограниченията оставят важни въпроси без отговор.
Фактът, че се знае изключително малко за въздействието на физическата активност във времето върху развитието на хронични заболявания, провокира изследователите да насочат проучването си именно в тази посока.
Проучването
В продължение на четири години изследователите анализират физическата активност и здравните досиета на над 6000 души, участвали в Изследователската програма „Всички ние“ на Националните институти по здравеопазване, която разполага с множество данни, свързани със здравето. Участниците в проучването са на възраст от 41 до 67 години и имат индекси на телесна маса, вариращи от 24,3 (здравословно тегло) до 32,9 (затлъстяване). 73% от участниците са жени, 84% са от европеидната раса, а 71% са с висше образование.
През периода на проследяване всички участници използват тракери за активност поне 10 часа дневно и предоставят достъп до своите електронни здравни досиета. Освен това изследователите сравняват честотата на различни заболявания в общата популация и участниците, използващи тракери за активност.
Констатациите
По време на проучването учените установяват, че правенето на повече от 8200 стъпки на ден (около 6,5 км) предпазва от затлъстяване, сънна апнея, гастроезофагеална рефлуксна болест и голямо депресивно разстройство*. Констатациите показват също, че хората с наднормено тегло могат да намалят риска от затлъстяване с 64%, ако увеличат броя на стъпките, които правят ежедневно, от 6000 на 11 000.
Наблюдаваният положителен ефект при изброените заболявания се дължи на повишената физическа активност вследствие на отчитането на направените стъпки на ден. Единствено рискът от развитие на хипертония и диабет не се променя, въпреки че участниците за извършвали средно около 9000 стъпки на ден през целия период на проследяване.
Констатациите разкриват също, че участниците, използващи фитнес тракери, са склонни да бъдат по-активни от останалите, но фактът, че учените успяват да открият стабилна асоциация между стъпките и риска от хронични заболявания в тази активна извадка предполага, че могат да съществуват по-силни връзки при населението, което води по-заседнал начин на живот.
Докато е необходимо по-нататъшно проучване в по-разнообразна и представителна популация, тези констатации осигуряват необходимата първа стъпка към разбирането на персонализираните предписания за активност. Носимите устройства могат да насърчат пациентите да спортуват, като им позволяват да задават, измерват и проследяват своите фитнес цели.
* Brittain Levan et al. Association of step counts over time with the risk of chronic disease in the All of Us Research Program. Nature Medicine. 2022.
Counting steps can reduce disease risk, study says: https://medicalxpress.com/news/2022-10-disease
- Родените между 1946 и 1964 г. живеят по-дълго, но са по-болни
- Ограниченият прием на захар в ранното детство намалява риска от хронични заболявания
- Хроничната бъбречна недостатъчност при децата създава и други сериозни здравословни проблеми
- Физическата активност в средна възраст предпазва жената от болести на старини
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХРОНИЧНИ И ЧЕСТО РЕЦИДИВИРАЩИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ЧАСТ 1 - Д-Р МАРИЯН ИВАНОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
ХРОНИЧНИ И ЧЕСТО РЕЦИДИВИРАЩИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ЧАСТ 2 - Д-Р МАРИЯН ИВАНОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
ОСТРОВИТ РЕЙШИ капсули * 60
КОНСКИ ГЕЛ БАЛСАМ С АЛПИЙСКИ БИЛКИ 500 мл
СИБИРСКИ ЖЕНШЕН капки 50 мл
НовДАБЪЛ УУД АЗОТЕН БУСТЕР капсули * 180
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Родените между 1946 и 1964 г. живеят по-дълго, но са по-болни
- Ограниченият прием на захар в ранното детство намалява риска от хронични заболявания
- Условия за прием на децата с хронични заболявания и СОП в детски градини
- Известни личности с хронични заболявания
- Физическа активност и спорт според възрастта
- Физическа активност и диабет
- Промени в организма при редовна физическа активност
- Хоспис "Зора", гр. София
- Нарушената цялост на епителната тъкан е причина за милиарди случаи на хронични заболявания
- Какво е важно да знаете, ако обмисляте развод с хронично болен партньор
Коментари към Използването на устройства, отчитащи дневните крачки, понижава риска от хронични заболявания