Здравословният начин на живот може да предотврати деменция
Акценти
|
Изследване на учени от Университета „Ръш“ в Чикаго, САЩ, показва, че здравословният начин на живот може да помогне за предотвратяване на деменция чрез изграждане на устойчив когнитивен резерв – комбинация от по-голям запас от неврони и по-добри когнитивни способности. Констатациите, потвърждаващи твърдението, че някои здравословни навици (правилно хранене, физическа активност, избягване на тютюнопушенето и алкохол) са свързани с по-нисък риск от неврологичното заболяване, са публикувани в списанието JAMA Neurology.
Как здравословният начин на живот влияе върху мозъка?
За да разберат как здравословните навици предпазват от негативни промени, протичащи в мозъка, учените използват данни от проекта Memory and Aging, който в продължение на 24 години проследява начина на живот и умствената функция на 586 души със средна продължителност на живот над 90 години.
За целите на проучването екипът, ръководен от д-р Клодиан Дана от Медицинския център на Университета „Ръш“, провежда мозъчни аутопсии, които са фокусирани върху класическите неврологични признаци на деменция – натрупвания на амилоидни плаки и заплитания в мозъчната тъкан, както и промени във васкулатурата (циркулаторната система) на мозъка, които биха могли да сочат намален кръвен поток, причинен от инсулти.
Както се очаква, изследователите откриват, че рискът от деменция при хората, които водят здравословен начин на живот, е много по-нисък*, отколкото при тези, избягващи физическата активност и правилното хранене. Интересното в случая обаче е, че наличието на признаци на деменция не влияе значително на положителната връзка между здравословния начин на живот и когнитивните умения в зряла възраст. „Това означава, че правилното хранене и редовните упражнения могат да осигурят когнитивен резерв, който позволява на по-възрастните хора, да запазят когнитивните си способности с течение на времето.“, категорични са изследователите.
Единственото, което, според изследователите, оказва слаб ефект върху наблюдаваната връзка е натрупването на амилоидни плаки в мозъка. С други думи, хората, които водят здравословен начин на живот, е много вероятно да не изпитат когнитивен спад дори и при наличието на плаки и заплитания или нарушена васкулатура. Всичко това подкрепя идеята, че здравословният начин на живот осигурява някакъв вид резерв на стареещия мозък, който му позволява да функционира добре, дори когато се развиват промени, които обикновено сигнализират за деменция.
Значението на начина на живот
„Така че, ако вземем двама души с еднакви промени в мозъка, човекът, който води по-здравословен начин на живот, със сигурност ще има по-добра когнитивна функция.“, обяснява д-р Лирон Синвани, професор по медицина в Медицинското училище на Университета „Хофстра“ в Хемпстед на Лонг Айлънд.
Що се отнася до упражненията, Синвани вярва, че проучването разкрива, че човек никога не е твърде стар или слаб, за да промени начина си на живот. Настоящите препоръки изискват поне 150 минути физическа активност на седмица. За по-възрастните хора, които не са били активни дълго време, Синвани препоръчва да се консултират с лекар или личен треньор, преди да започнат тренировъчен режим.
*Dhana Klodian et al. Healthy Lifestyle and Cognition in Older Adults With Common Neuropathologies of Dementia. JAMA Neurology. 2024.
Healthy living builds 'cognitive reserve' in brain that may prevent dementia: https://medicalxpress.com/news/2024-02-healthy-cognitive-reserve-brain-dementia
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОСТРОВИТ РЕЙШИ капсули * 60
КОНСКИ ГЕЛ БАЛСАМ С АЛПИЙСКИ БИЛКИ 500 мл
СИБИРСКИ ЖЕНШЕН капки 50 мл
НовДАБЪЛ УУД АЗОТЕН БУСТЕР капсули * 180
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Професията и финансовото състояние влияят на риска от когнитивно увреждане
- Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях
- Тест за общ белтък в ликвор
- Какво представлява делириумът и доколко е опасен
- Халюцинации при деменция — как да реагираме
- Запълнените с течност разширени периваскуларни пространства в мозъка – биомаркер за деменция
- Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция
- ЕМА одобри лекарство срещу лека форма на болест на Алцхаймер
- Как да подсилим паметта си
Коментари към Здравословният начин на живот може да предотврати деменция