Физическата активност в напреднала възраст е ключът към по-щастлив живот и по-добра когнитивна функция
Възрастните хора, които стават рано и остават активни през целия ден, са по-щастливи и се представят по-добре на когнитивните тестове в сравнение с тези с нередовни модели на активност, според скорошно проучван, ръководено от изследователи от Университета в Питсбърг, САЩ. Констатациите, публикувани онлайн в JAMA Psychiatry, показват, че физическата активност е важна за здравословното стареене и психичното здраве.
>>> Физическите упражнения и психичното здраве
„Има нещо в това да станеш рано, да останеш активен през целия ден и да създадеш рутина, което изглежда предпазва възрастните хора.“, коментира водещият автор Стивън Смагула, доцент по психиатрия и епидемиология в Университета в Питсбърг. „Това, което е вълнуващо в тези открития, е, че упражненията се извършват доброволно, което означава, че въвеждането на промени в ежедневието може да подобри здравето и благосъстоянието.
Проучването
За да научат повече за моделите на ежедневна активност и да идентифицират връзките с психичното здраве и познанието, Смагула и екипът му наблюдават 18000 души на възраст над 65 години. За целите на проучването участниците носят акселерометри (устройства за засичане на движение) на китките си в продължение на седем дни. Освен това всички са помолени да попълнят въпросник за оценка на симптомите на депресия и когнитивната функция.
Анализът показва, че 37,6% от участниците стават рано сутринта, остават активни през целия ден и извършват последователни ежедневни дейности.
„Много от по-възрастните участници имаха стабилни модели: стават средно преди 7 часа сутринта и остават активни около 15 часа всеки ден. Също така те са склонни да следват същия модел ден след ден.“, казва Смагула. „Същите тези хора бяха по-щастливи, по-малко депресирани и имаха по-добра когнитивна функция* в сравнение с другите участници.“
Други 32,6% от участниците също имат постоянен ежедневен модел, но са активни средно около 13,4 часа всеки ден в резултат на по-късно събуждане. Поради това в тази група се наблюдават повече симптоми на депресия и понижена когнитивна функция, отколкото при ранобудните.
„Хората често смятат, че интензивността на физическата активност е важна за здравето, но е възможно продължителността да е по-важна.“, казва Смагула. „Това е различен начин на мислене за активността: може да не е необходимо да спринтирате, а просто да останете ангажирани с дейности през целия ден.“
Останалите 29,8% от участниците имат непостоянен модел на активност – непоследователни и непостоянни. При тях процентът на депресия е най-висок, а оценките от когнитивните тестове най-ниски.
Двупосочна връзка
„Нашите открития предполагат, че нарушаването на модела на активност много често е свързано със здравословни проблеми при по-възрастните хора.“, обяснява Смагула. „Връзката вероятно е двупосочна, така че добрата новина е, че прости промени – неща, които всеки може да опита – могат да възстановят рутината, което от своя страна да подобри здравето.“
Сега екипът разработва интервенции, като целта е да се тества хипотезата. Смагула е на мнение, че първата стъпка към създаването на рутина и постигането на по-добър сън е събуждането по едно и също време всеки ден. „Другото важно нещо е да имате реалистичен план да останете активни през целия ден. Това може да бъде наистина трудно – особено ако сте в криза или се възстановявате от нараняване – така че е важно да сте разумни.“, добавя Смагула. „Планът може да включва съставяне на списък с дейности, които ви харесват.“
*Smagula Stephen et al. Association of 24-Hour Activity Pattern Phenotypes With Depression Symptoms and Cognitive Performance in Aging. JAMA Psychiatry. 31 Aug 2022.
Older adults with regular activity routines are happier and do better on cognitive tests, study finds: https://medicalxpress.com/news/2022-09-older-adults-regular-routines-happier
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОСТРОВИТ РЕЙШИ капсули * 60
КОНСКИ ГЕЛ БАЛСАМ С АЛПИЙСКИ БИЛКИ 500 мл
СИБИРСКИ ЖЕНШЕН капки 50 мл
НовДАБЪЛ УУД АЗОТЕН БУСТЕР капсули * 180
НовСИЛАТА НА КОГА - МАЙКЪЛ БРЕУС - СИЕЛА
СТРАНСТВАЩИЯТ АЛБАТРОС - ДЕМЕТРА ДУЛЕВА - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Психология
- Теория на Адлер – принципи, техники и етапи
- 5 убеждения на емоционално здравите хора
- Хедонистична адаптация: Защо не ставаме все по-щастливи
- Анандамид: Невротрансмитерът, който влияе върху щастието ни
- Брене Браун: Само ако си позволим да бъдем уязвими, можем да бъдем истински щастливи
- Мемоарите на Уил Смит – урок за това как щастието и удовлетвореността от живота зависят от теб самия
- 30 лесни съвета как да променим живота си към по-добро
- Как да хакнем хормоните на щастието: допамин, серотонин, ендорфини и окситоцин
- „Какво се случва с мен“ или когато не знаете защо се чувствате зле
- 10-те ключа към щастието според Дийпак Чопра
Коментари към Физическата активност в напреднала възраст е ключът към по-щастлив живот и по-добра когнитивна функция